Kapıda vize uygulaması bayram tatili boyunca uzun kuyruklar oluşturdu.

Yunan Adaları’nda tatil için kolaylık sağlayan kapıda vize uygulaması 1 Nisan itibari ile uygulamaya geçti.

10 Yunan adasında Türk vatandaşları için kapıda vize uygulaması başladı. Ancak 10 adanın tamamı henüz açılmadı, şimdilik 5 ada kapıda vize uygulaması ile Türk ziyaretçileri kabul ediyor. Bayramda kapıda vize için hazır olan komşu adalar ise Samos, Kos, Rodos, Midili, Sakız adaları oldu.

Geçtiğimiz 1 Nisan tarihinde başlayan kapıda vize uygulamasından faydalanarak Yunan adalarına girmek için 60 Euro vize ücreti isteniyor. Ancak gereken evrakları kendiniz hazırlasanız da aracı firmaya evraklarınızı teslim etmeniz gerekiyor. Kendiniz evraklarınızı karşı tarafa iletemiyorsunuz. Yunan tarafı aracı firmaları şart koşuyor. Bu sebeple evraklarınızı aynı gün içerisinde teslim edip adaya gidemiyorsunuz, 3-4 gün öncesinden aracı firmaya iletmek zorundasınız. Bu da hizmet bedeli adı altında ek bir bedel ödemenize sebep oluyor.

Türk vatandaşlarının Yunan Adaları’na girişi için kapıda vize uygulaması başlatan Yunanistan’da 60 Euro’luk vize ücretinin feribot firmaları ve Yunan tarafının da ekstra ücret talep ettiği gerekçesiyle giriş maliyetinin 90 Euro’ya çıktığı belirtiliyor.

Türk vatandaşları için 5 Yunan Adası’na kapıda vize uygulaması başlatan Yunanistan, diğer 5 ada için de uygulamanın yakın zamanda başlatılacağını açıkladı.

30 Mart’ta İstanköy (Kos), Midilli (Lesvos), Rodos, Sisam (Samos) ve Sakız (Chios) adaları için başlatılan uygulama yakın zamanda İleryoz (Leros), Limni (Limnos), Kelemez (Kalimnos), Meis (Kastelorizo) ve Sömbeki (Simi) adaları için de geçerli olacak.

Öte yandan sadece bir geçiş için geçerli olacak vizenin ücreti 60 Euro olarak belirlenirken feribot firmaları ve Yunan tarafının da ekstra ücret talep ettiği gerekçesiyle Yunan adalarına giriş maliyetinin 90 Euro’yu buluyor. Bu da hizmet bedeli adı altında ek bedel ödemenize sebep oluyor. Bazı bölgelerde 30 Euro gibi yüksek rakamlar talep edilirken bazı gemi firmaları 20 Euro hizmet bedeli talep diyor. Örneğin Ayvalık’taki bir feribot firması “10 Euro’sunu biz 10 Euro’sunu da Midilli tarafı alıyor” diyor. Eğer bu ödeme yapılmazsa evraklarınız işleme alınmıyor. Ayrıca gidilecek adaya göre de 35-80 Euro arası feribot ücreti de maliyete ekleniyor.

Yunan Adaları’ndaTürk turist, bir bölge seçecek ve vizede belirlenen gün kadar kalabilecek. Türkiye’den adalara giden turist, fazla para harcayan bir grup olduğu için Yunan esnaf bu konuda talepkar ve mutlu. Türkiye cephesinde de tatilciler kapıda vize kararından çok memnun görünüyor. Farklı destinasyon arayışı içinde olan tatilciTürkiye’den Yunan adalarına bayram tatili boyunca ciddi talep doğurdu.Balığın, mezenin en iyisini Türkiye’de olduğundan çok daha ucuza yiyebiliyor. Bizim tatil bölgelerimizde bir restoranda 6-7 bin liradan aşağı hesap ödemeden kalkılamıyorken, Yunan Adaları’nda 120-130 Euro civarında hesap ödeniyor. Türkiye'den Yunan adalarına kapıda vize uygulama kolaylığı sayesinde Ramazan Bayramı ile 9 günlük tatil sürecini Yunan adalarında geçirmek isteyen vatandaşlardan yoğun talep gördü.