Türk turizm sektörü her yıl hedeflerini arttırarak yoluna devam ederken ivmelenerek büyüyen bir tablo sergiliyor. Türkiye’nin bacasız sanayisi olan turizm her yıl yeni tesis yatırımları ile turizm kapasitesini büyüterek global ölçekte, rakip ülkelere fark atarak turizm pastasındaki payını büyüterek fark yaratır duruma geldi. Yeni otel yatırımları ile orantılı olarak istihdam sayılarında artış sağlayan sektör ülke ekonomisinin lokomotifi olamaya devam ediyor.

Turizm sektörüne verilen destekler, alt yapının modernleşmesi ve hizmet kalitesi gibi birçok önemli unsurda desteklenen sektör yeni yatırımlar ile taçlanıyor. Gelen yeni yatırımlar ile sektör temsilcilerinin ileriye yönelik turizm hedeflerinin ayak sesleri yükseliyor.

2024 yılı Mart ayı itibari ile Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli otel sayısı 21 bine, faal otel yatağı sayısı da 1,8 milyona yaklaştı. İl bazında bakıldığında ilk sıralarda Antalya’da faal olan otel sayısı 2501 ve otel yatağı sayısı da 614 bini geçti. İstanbul’daki toplam otel sayısı 2976 ve otel yatağı sayısı da 246 bini aştı. Diğer yandan yatak sayısında 218 bini aşan Muğla’da 2652 tesis, 82 bin yatağı geçen İzmir’de de 1720 tesis var.

Otel yatırım aşamasında da 716 tesiste 163 bini aşan yakın yatak var. Yeni otel yatırımı projelerinde İstanbul ilk sırayı alırken Antalya ve Muğla onu izledi. Anadolu’nun diğer illerinde de hareketlilik söz konusu. İzmir, Balıkesir, Bursa, Van ve Aydın otel yatırımlarında öne çıkan illerimiz.

2028 yılı için önemli hedefler koyan Turizm sektörü yeni yatırımlar ile hedefini büyüttü. 2028 yılında 100 milyar dolarlık bir gelir hedefleyen sektör rekorlar kırmak için yeni destinasyonlar belirlerken, otel yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor. Klasik turizm anlayışını reddeden sektör 81 ilimizin turizmden, turizm pastasından pay almasını sağlayacak çalışmalar yürütüyor.

Son 20 yılda Türkiye’de Turizm, dünya turizminden çok daha hızlı büyüdüğü gerçeğinde buluşuyoruz. Burada önemli olan her çeşit turizmin, genel turizm pastasından payını alabilmesi. Türkiye olarak 81 ilimizin kendine has turizm cenneti olma potansiyeli var. Bu potansiyelden yola çıkarak şunu söyleyebilirim; Türk turizminde yeni yatırımlarla uluslararası standartlara sahip nitelikli tesislerin artan sayısı ile birlikte, turizm geliri ve turist sayısını 2028 hedefine ülkemizi taşıyacaktır.