Amerika Birleşik Devletleri’nde Biden yönetimi yaptığı açıklamada, göçmenlik mahkemelerindeki yeni hızlı kararın, bazı bekar yetişkinler için sığınma taleplerinin karara bağlanması için gereken süreyi yıllardan aylara indireceğini söyledi.

Atlanta, Boston, Chicago, Los Angeles ve New York’a yerleşen göçmenler, hakimlerin iddiaları hakkında yaklaşık dört yıl yerine 180 gün içinde karar vermesini amaçlayan bir "yeni gelenler dosyasına" yerleştirilecek. Mahkemelerin, özellikle iddiaları zayıf olanların daha fazla kişinin gelmesi için önemli bir teşvik olduğuna inanılıyor.

Adalet Bakanlığı bu çaba için 10 yargıcı atadı. Yetkililer kaç vakayla ilgileneceklerini bilmediklerini, bunun da potansiyel etkiyi değerlendirmeyi zorlaştırdığını söyledi.

Yetkililer, bu beş şehrin seçilmesinin nedeninin, oradaki yargıçların davaları dinleyecek müsaitliklerinin olması ve buraların göçmenler için büyük yerler olması olduğunu söyledi. Sığınmacılar, varışlarından itibaren altı ay içinde çalışma izni almaya hak kazanıyor; eleştirmenler, talepleri zayıf olsa bile bunun bir teşvik olduğunu söylüyor. ABD'de ne kadar uzun süre kalırlarsa ve aile veya toplum bağları kurdukça, onları kendi ülkelerine geri göndermeye karşı muhalefet de o kadar artıyor.

Biden Yönetimi Göçmenlik 2

Biden Yönetimi, talepleri reddedilenleri yıllar yerine aylar içinde sınır dışı etmeyi umarak, yıllardır daha fazla yeni gelenin sığınma kararları için ön sıralara taşınmasını sağlamaya çalışıyor. Obama ve Trump yönetimleri de bazı vakaları 2014 yılına kadar uzanan ayrı bir rotada hızlandırmaya çalıştı.

2021'de Biden yönetimi, 10 ildeki sığınmacı ailelerin mahkemede en ön sırada yer alması ve davalarının 300 gün içinde karara bağlanması için "özel bir dosya" başlattı. 2022'de Biden yönetimi, dokuz şehirde sınırlı sayıda aile talebine göçmenlik hakimlerinin değil, sığınma memurlarının karar vermesi yönünde bir plan başlattı.

Biden Yönetimi Göçmenlik 3

35 yıl göçmenlik hakimi olarak çalıştıktan sonra 2021'de emekli olan Dana Leigh Marks, sığınmacıların, hatta para ödeyebilenlerin bile, yeterli zaman olmadığı için önceki "roket cezaları" kapsamında avukat tutamadıklarını söyledi. Marks ayrıca bu girişimlerin göçü yavaşlatmakta başarısız olduğunu da söyledi.

Marks, "Bu siyasi bir tepki çünkü sorun çok büyük ve insanlar endişeli, ama aslında bu sadece açık bir yaraya uygulanan yüzeysel bir yara bandı" dedi. "Geçmişte hiç işe yaramadı ve bu sefer farklı olacağını düşünmek için hiçbir neden yok."

Göçmenlik hakimlerinden sorumlu bir çalışma temsilcisi, en son çabanın kapsamını ve dava yüklerini nasıl etkileyeceğini öğrenmeyi beklediğini ancak bunun adil duruşma haklarını baltalama potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Uluslararası Profesyonel ve Teknik Mühendisler Federasyonu başkanı Matt Biggs, "Umarım Biden yönetimi geçmiş hatalardan ders almıştır" dedi.

Biden Yönetimi Göçmenlik 4

Göçmen mahkemelerinin birikmiş dava sayısı 3,6 milyona yükseldi . 68 mahkemede yaklaşık 600 hakim bulunmaktadır. Perşembe günü açıklanan plan, daha fazla hakim için para içermiyor.

Duyuru, sınırlı sayıda sığınmacının, kamu güvenliğine tehdit olarak görülmesi durumunda taleplerini sürecin başlarında reddetmesini amaçlayan yeni bir politikadan bir hafta sonra geldi.