Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’nde temaslarda bulundu...

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar başkent Washington ve New York’ta kritik ziyaretler gerçekleştirdi.

Washington’da ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşen Tatar ardından ABD’deki Kıbrıs Türkleriyle ve basın mensuplarıyla buluştu. Washington temaslarının ardından New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile özel görüşme yaptı.

Kktc Cumhurbaşkanı’ndan Abd Ziyareti! 2

İlk görüşme ABD Dışişleri Bakanlığıyla!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkenti Washington DC temasları kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlardan Sorumlu Bakan Yardımcısı MichelSisson ve Güney Avrupa ve Kafkaslardan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı JashuaHuck’la görüştü.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Özel Temsilcisi Güneş Onar ve KKTC Washington Temsilcisi Büyükelçi Damla Güçlü eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD’li yetkililerle Kıbrıs Türk tarafının vizyonunu ve BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilsici Maria Angela Holguin’in temaslarına dair değerlendirmeleri paylaştı.

Kktc Cumhurbaşkanı’ndan Abd Ziyareti! 3

"Egemen eşit ve eşit uluslararası statü"

Tatar, Washington'daki temasları kapsamında Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi ve gündemi değerlendirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bölgedeki durumu ve Kıbrıs'ta egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüyle ilgili öne çıkan konuları Amerikalı muhataplarına ilettiğini, özellikle ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmesinin verimli geçtiğini belirtti.

ABD'li yetkililerin KKTC'nin son dönemde gündeme taşıdığı güçlü mesajları yakından takip ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC'ye yönelik ambargo ve yaptırımların kaldırılması gerektiğini vurguladıklarını anlattı.

"Egemen eşit ve eşit uluslararası statü" siyasetinden taviz vermeyeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, resmi müzakerelerin başlaması için bu ön şartın “çok önemli” olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Hudson Enstitüsü'nde Amerikalı uzmanlarla yaptığı görüşmenin de “faydalı” geçtiğini ve Amerikalıların Kıbrıs'taki gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi.

Ayrıca Amerikan medyasına da açıklama yapan Tatar, Washington'daki Kıbrıslı Türk ve Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tatar, New York'ta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geleceğini ve Kıbrıs'ta egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü konularındaki temel başlıkları görüşeceklerini kaydetti.

Kktc Cumhurbaşkanı’ndan Abd Ziyareti! 4

‘Artık Bir şeylerin Değişmesi Gerekiyor!’

Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkenti Washington DC’de faaliyet gösteren ve dış politika anlamında önde gelen düşünce kuruluşlarından olan Hudson Institute’de yapılan toplantıda konuştu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs konusuna uzlaşı arayışına yönelik müzakere süreçlerine dair katılımcıları bilgilendirerek, Kıbrıs Türk halkına haksız ve hukuksuz şekilde uygulanmakta olan ve halihazırda bir zulüm haline gelen Rum liderliğinin izolasyon siyasetinin sona ermesi gerektiğini vurguladı. 

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs konusu bağlamında yeni ve resmi bir sürece ancak ve ancak egemen eşitliğimiz ve eşit uluslarası statümüzün teyit edilmesinin ardından geçilebileceğini ifade etti.

Tatar ‘Kıbrıs’a barış harekatıyla barış geldi ve o zamandan buraya kimsenin burnu bile kanamadı. 50. Yılını kutlayacağımız barış hareketinden bu yana adada barış hakim oldu. Mavi vatan hassasiyetimiz ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle şu an çok farklı bir yerdeyiz. Kıbrıs Türk halkı üzerinde yapılan ambargolarla geride tutmaya çalışıyorlar. Tanınmış ülke olarak direkt ticaret ve uçuşlarla ileriye gitmek istiyoruz. Eşitlikle çözüm arayıcı daha sağlıklı olacaktır. Şunu bilsinler ki Kıbrıs Türk’ü hiçbir zaman teslim olmaz’ ifadelerini kullandı.

Kktc Cumhurbaşkanı’ndan Abd Ziyareti! 8