Saç ekimi konusunda Türkiye, dünyanın en önemli merkezi haline geldi. Sadece saç ekiminde değil, estetik operasyonlarda da Amerika’dan Avrupa’ya, Uzak Doğu’dan Avustralya’ya kadar herkes sağlık turizmi için Türkiye’ye geliyor. Diğer bir durum ise Türklerin her yerde olması! Bu gerçekten doğru. Meksika’nın Cancun şehrinde Türklerin saç ekimi yaptığını ve 20’ye yakın ekibinin olduğunu öğrendim. Esthetic Hair Türkiye dışında, Esthetic Hair Mexico adlı şirketle Meksika’da da hizmet verdiklerini öğrendim. Sadece Meksika mı? Brezilya, Tayland ve yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü şehri Miami’de de hizmet vermeye hazırlanıyorlar.

Firmanın kurucu ortağı İsa Tozkar ile Meksika’nın Cancun şehrindeki kliniklerinde buluştuk. Saç ektiren biri olarak, bu benim için hassas bir konu; iyi ki saçımı ektirdim diyorum. Gelen Amerikalılarla da konuştuk. New York’tan Washington’a, Houston’dan Chicago’ya kadar firmaya yoğun bir ilgi var. Konuştuğum Amerikalılar, Türklerin bu alanda mükemmel olduğunu ve çok iyi iş çıkardıklarını söylüyorlar. Ayrıca ekip arkadaşlarıyla da tanıştık ve İsa Tozkar ile Meksika’da Türklerin saç ekimiyle ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. Röportaj özel artık Amerika’da da hizmet vereceklerini açıkladılar. 1 Ağustos’tan itibaren Miami’de Türkler saç ekecek. Türkiye’ye gelemeyen Amerikalılar için hizmet verecekler.

Türkler Gerçekten Her Yerde! Meksika’da Bile Saç Ekimi Yapıyorlar! 5

Meksika’da saç ekim kliniğini neden açtınız?

Uzun süredir İstanbul’da saç ekimi yapıyoruz ve bu alanda büyük yatırımlarımız var. Genelde yurtdışından gelen kişilere bu hizmeti sağlıyoruz. Tüm dünyanın felaket etkilendiği koronavirüs döneminde seyahat yasakları olunca insanlar Türkiye’ye gelememeye başladı, bu durum işlerimizi çok fazla etkiledi. Böyle olunca, onlar bize gelemiyorsa biz onlara gidelim diye düşündük ve ilk olarak Brezilya’da saç ekim merkezi açtık. İstanbul’dan sonra Goiânia şehrinde açarak ilk yurt dışı kliniğimizi açmış olduk.

Memnun kaldınız mı?

Çok memnun olduk, beklemediğimiz yoğun bir ilgi oldu. Türk olunca hemen her saatimiz doldu ve yoğun olarak çalışıyoruz. Türkler olarak saç ekiminde iyiyiz ve bu dünya çapında biliniyor. Doktorlar, hemşireler ve teknisyenleri Türkiye’de eğitiyoruz ve tecrübe kazandırıp yurt dışındaki şubelerimize yolluyoruz. Ana merkezimiz İstanbul’da ve burada büyük bir yerimiz var, alanında uzman ekibimizle hizmet veriyoruz.

Ardından Meksika’ya mı açtınız?

Dünyada Türkler saç ekiminde bir marka oldu. Brezilya’da işimiz tutunca bu ülkedeki ikinci şubemizi açtık. Ardından başka nerelere şube açabiliriz diye düşünürken Amerika Birleşik Devletleri’ne yakın olduğu için Meksika’ya bir şube açtık. Cancun hem tatil bölgesi hem de güvenli bir yer, ayrıca Amerika’ya yakın. Bu sebeplerden dolayı Kasım 2022’de burada açtık.

Türkler Gerçekten Her Yerde! Meksika’da Bile Saç Ekimi Yapıyorlar! 6

Müşteri portföyünüz nasıl?

Genelde Amerika ve Kanada’dan geliyorlar.

Hastaların geri dönüşleri nasıl?

Yoğun bir ilgi var. Amerika’dan Türkiye’ye direkt uçuşlar bile ortalama 10 saat sürüyor, aktarma olunca 15-20 saati buluyor. Cancun’un lokasyonu genelde 2-3 saatlik uçuş mesafesinde, bu nedenle insanlar burayı tercih ediyor. Ayrıca kimileri de daha önce gelmedikleri için bazen Türkiye’ye seyahatten çekinebiliyorlar. Amerika’da hâlâ Türkiye’yi Arap ülkesi sananlar var, kimileri ise Türkiye’yi hiç duymamış. Ancak Meksika’ya mutlaka akrabaları daha önce gitmiştir ve Cancun tatil için iyi bir yer olduğu için burayı tercih ediyorlar.

Türkler Gerçekten Her Yerde! Meksika’da Bile Saç Ekimi Yapıyorlar! 8

Türkiye’ye gelenler ne kadar güvenli bir ülke olduğunu görüyorlar ve bayılıyorlar öyle değil mi?

Mutlaka, mutlaka. Türkiye’ye gelip de beğenmeyen bir kişi görmedim. Hem kültürel hem de tarihi olarak gezince çok seviyorlar ve yemeklerimize hayran kalıyorlar. Bir kez saç ektirmeye gelen sonrasında ya başkasını gönderiyor ya da ailesiyle gezmeye ve tatile geliyor.

Aynı zamanda Tayland’ta Phuket’te bir şubeniz var. Başka planlarınız nelerdir?

Florida’nın Miami şehrinde görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye’den ekip getirerek yasal tüm izinleri alıp, oradaki bir doktorla ortak olarak saç ekimi yapmayı planlıyoruz. Detayları yakın zamanda açıklayacağız fakat Amerika’da da Miami’den başlayarak saç ekiminde güzel işler yapacağız. O tarihi de size özel açıklayayım 1 Ağustos’tan itibaren artık Amerika’da da saç ekeceğiz, Türkler Amerika’ya da geliyor ve saç ekecek, çok mutluyuz.

Ekibinizle Meksika’da tanıştık, oldukça kalabalık ve işinde iyi hepsi de Türk. Biraz bahsedebilir misiniz?

Toplam 20 kişiye yakın çalışanımız var. Ekibimin tamamen Türk olması ve tüm işlemleri Türklerin yapması nedeniyle Amerikalılar kendilerini güvende hissediyor.

Türkler Gerçekten Her Yerde! Meksika’da Bile Saç Ekimi Yapıyorlar! 12

Türkiye’nin New York Başkonsolosluğundan New York’ta Türkevinde sağlık turizmi ile ilgili bir konferans verdiniz…

Bu bizim de ilk deneyimimizdi ve New York’ta saç ekimi konusunda konferans veren ilk Türk firma biz olduk. Orada hem Türkiye’deki sağlık turizmi ile ilgili konferans verdik hem de birebir görüşerek hasta adaylarımızla buluştuk. Çok verimli bir seminer oldu. İlerleyen dönemlerde diğer eyaletlerde de bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Başkonsolosluğumuza teşekkür ediyoruz.

Meksika’da saçı ne kadara ekiyorsunuz?

3.500 dolara saç ekimini gerçekleştiriyoruz.

Sadece saç değil sakal ve kaş da ekiyorsunuz…

Evet, saç ekimi dışında sakal ve kaş ekimi de yapıyoruz. Özellikle kadınlarda kaş ekimi yapıyoruz.

Saç ekimi deyince akıllara erkekler geliyor ama gördüğüm kadarıyla kadınlara da saç ekimi yapıyorsunuz…

Tabii ki, kadınlara da saç ekimi yapıyoruz. Ama genelde saç dökülmesi erkeklerde olduğu için hastalarımızın yüzde 80’i erkek, yüzde 20’si kadın oluyor. Kadınlarda erkekler kadar yaygın değil, genellikle hormonal nedenlerle olabiliyor.

Saçlar klonlanıp daha çok ekilecek haberleri için ne diyorsunuz?

Biz de bu haberleri görüyoruz; 1 kök ile binlerce kök üretileceği söyleniyor. Ancak yakın zamanda böyle bir şeyin olacağına inanmıyorum. İnsan klonlamak gibi bir şey bu. Eğer böyle bir şey mümkün olsaydı, saçtan daha değerli organlarımız var, onları yaparlardı. Reklam amacıyla bu tarz haberlerin yapıldığına inanıyorum.

Son olarak buraya gelen bir kişinin saç ekimi aşamalarından bahsedebilir misiniz?

Öncelikle bize fotoğraflarını yolluyorlar. Herhangi bir sağlık sorunu var mı onu soruyoruz. Eğer varsa da detayları alıyoruz. Herkese saç ekebiliriz ama detayları bilerek ona göre hareket ediyoruz. Havalimanında şoförlerimiz karşılıyor ve otele yerleştiriyor. Önce tatilini yapıp eğleniyorlar, ardından da yüz yüze bir araya gelip tüm sorularını yanıtlıyoruz ve kan tahlili yapıyoruz. Burada Hepatit B, C ve HIV testleri yapıyoruz. Çizimini yapıp misafirimizden onay aldıktan sonra saç ekimi işlemini gerçekleştiriyoruz. Saç ekimi işlemi yaklaşık 8 saat sürüyor; önce donör alanından kökler alınıyor ve saçlar ekiliyor. En son teknoloji kalemle DHI ile kanallar açılmadan acısız olarak saç ekimini gerçekleştiriyoruz.

Meksika’ya gelmişken, Washington yakınlarındaki Maryland eyaletinden gelen Miguel Ochoa ile konuştuk. Miguel Bey sadece saçını değil, sakalını ve kaşını da ektirmiş. Görüşlerini size aktarmak isterim:

"Türkler saç ekiminde oldukça başarılı. Türkiye biraz uzak, 10 saat yerine çok kısa bir uçuşla Meksika Cancun’a geldim. Amerika’da acaba ekim başarılı olacak mı diye çekincelerim vardı. Türklerin saçımı ekmesini istedim çünkü sosyal medyada görüyorum çok iyi iş çıkarıyorlar. Geniş bir araştırma yaptım ve Esthetic Hair’i seçtim. 3 gündür buradayım, ilk gün sahile gittim, denize girdim ve saçımı ektirdim, şu an uçağım var. Maryland’ta inşaat alanında çalışıyorum ve müteahhitlik yapıyorum. Saç, kaş ve sakalımın olmasını istedim. Evimde gibi hissettim ve Türkler sadece işlerinde iyi değil, aynı zamanda güler yüzlü ve pratik zekalılar. Hem tatilimi yaptım, hem gezdim, hem de saç ekimini gerçekleştirdik. Fiyatlar da oldukça uygun, Amerika’da saç ekimleri 13-15 bin dolardan başlıyor."