Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New Jersey eyaletindeki Türk kadın siyasetçi bir ilke gerçekleştirmek için kampanyasını başlattı.

16 Belediyenin bağlı olduğu Passaic County İdari Bölge Meclisi Yönetim Kurulu Komiserliği için yarışıyor. Demokrat Parti’den aday adayı olan Derya Taşkın seçim resmen kampanyasını başlattı.

Türk - Amerikan Toplumunun yakından tanıdığı Derya Taşkın geçtiğimiz yıllarda ABD tarihinde bir ilki gerçekleştirerek ilk Türk olarak Seçiciler Kuruluna girmişti. 550 bin nüfuslu Passaic County’de milyon dolarlık bütçeyi yönetmen için Demokrat Parti’den aday adayı olan Taşkın’ın hedefi ön seçimleri kazanmak.

New Jersey Eyaleti’nde toplam 21 bölge bulunmakta ve Derya Taşkın, New Jersey Eyaleti Passaic Bölgesi İlce Komisyonu görevi için seçim çalınmalarına 21 Nisan 2024 itibariyle başladı.

Seçimlerin ilk ayağı 4 Haziran “Aday Belirleme“ ikinci adımı ise 5 Kasım 2024 tarihinde gerçekleşecek.

Amerika’da Bir Ilk! Türk Kadın Siyasetçi 'Commissioner' Olmak Için Yarışıyor 2

Yıllardır siyasetin içinde bir isim

Taşkın, İlçe Komiseri görevi ve sorumluluklarını birçok boyutu ile anlayan ve özümseyen bir kişiliğe sahiptir. Tam anlamıyla hizmet ve sonuç odaklı, çoğulcu bir yaklaşım içermekle birlikte, paylaşımcı liderlik özelliklerini de gerektirmektedir. Türk kadın aday ailenin ve iş kültürünün içinden gelerek, özellikle pandemi sırasında Passaic Bölge halkına gösterdiği destek ile defalarca adından söz ettirdi.

Taşkın, Paterson Şehrinde 2015-1018 yılları arasında Belediye Başkan yardımcılığı yaptı. Ayrıca 10 yıldır Paterson Belediyesi Kütüphane ve Müzesi yönetim kurulu üyesi. Passaic County (16 Belediyeyi içine alan Kadın Statüsü delege) Commissioner olarak atandı. Ayrıca Passaic County Demokrat Parti Kadın Kolları hazinesinden sorumlu olarak 2018 yılında göreve geldi. 2018 yılında Patteron Demokrat Parti delegesi olarak seçildi. Bununla beraber New Jersey Demokrat Partisi altındaki Müslim Kuruluna (Caucus) Passaiç County eş-başkan olarak atandı.

Amerika’da Bir Ilk! Türk Kadın Siyasetçi 'Commissioner' Olmak Için Yarışıyor 3

ABD’deki Türklerin yoğun yaşadığı eyalet: New Jersey

New Jersey Eyaleti, 2023 yılındaki Nüfus Bürosu tarafından yapılan bir ankete göre Amerika’daki en renkli ve çeşitli kültürel zenginlik içeren nüfusa sahip  4. eyalettir. Özellikle Passaic bölgesindeki nüfusun % 42.2’sı ülke dışında doğmuş Amerikan vatandaşlarına ev sahipliği yapmaktadır. En çok konuşulan diller arasında İşapanyolca, Türkçe, Arapça ve Hintçe bulunmaktadır.  Derya Taşkın, güçlü Türk kökleri, birleştirici dünya görüşü ve hizmet merkezli çalışma anlayışı ile Passaic bölgesi için güçlü bir gelecek inşa etmek üzere yola çıkmaktadır.

Amerika’da Bir Ilk! Türk Kadın Siyasetçi 'Commissioner' Olmak Için Yarışıyor 4

ABD'nin ilk Türk delegesi oldu

14 Aralık 2020’de her eyaletin başkentinde gerçekleştirilen ve yeni başkanı belirleyen delege oylamasına New Jersey adına kullanacak 14 oydan birisini kullandı.  Onlardan biri de Derya Taşkın. Taşkın, daha önce New Jersey’de Paterson Belediye Başkan Yardımcılığı yapmış ayrıca, Türk Amerikan Kadınları Siyasi Hareket Komitesi’nin de yöneticilerinden. New Jersey delegesi için de 14 Aralık’ta oyunu kullanan Derya Taşkın’ın delege seçilmesiyle birlikte Türkler arasında ABD tarihinde bir ilk gerçekleşmiş oldu.

Amerika’da Bir Ilk! Türk Kadın Siyasetçi 'Commissioner' Olmak Için Yarışıyor 6

27 senelik markanın önemli parçası

Taşkın Fırın, 1997 yılından beri New Jersey'de faaliyet gösteren başarılı bir Türk şirketidir. Derya Taşkın, Taşkın Fırın’ın güçlü ve başarılı CEO'su olarak başarı adımlarını atarken aynı zamanda Türk Amerikan Komitesi’nin de önde gelen liderleri arasında yer almaya devam etmektedir.

Amerika’da Bir Ilk! Türk Kadın Siyasetçi 'Commissioner' Olmak Için Yarışıyor 7