Türkiye’nin bacasız sanayisi, Türk ekonomisinin amiral gemisi turizm sektörünün Türkiye ekonomisinde ciro endeksi 2024 yılı Nisan ayında %106,9 oldu.

 Turizm sektörüne verilen destekler, alt yapının modernleşmesi ve hizmet kalitesi gibi birçok önemli unsurda desteklenen sektör gelen yeni yatırımlar ve sektör temsilcilerinin ileriye yönelik turizm hedeflerinde artış da ciro endeksini destekleyen unsurların başında geliyor. Sektör temsilcilerinin açıkladığı bulgulara göre; Türkiye ekonomisinde ciro endeksi 2024 yılı Nisan ayında yıllık % 71,9 artarken, konaklama sektörü artışı % 106,9 oldu.

Sektörde ciro artışlarına göre; Turizm ciro şampiyonu.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan alınan ÖTV ve 1 nolu KDV beyannamelerinden hesaplanan ciro endeksi bulgularına göre, hizmet sektörü ciro endeksi 2024 yılı Nisan ayında yıllık % 85,2 artarken konaklama sektörü artışı % 106,9 oldu. Artışlar; havayollarında %91,3 ve acentelerde % 92,5 oldu. F&B alanı da % 107,3 ile en yüksek gelişimi gösterdi.

Öte yandan Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi % 71,9 yükseldi. Böylece turizm sektörleri genel trendin üzerine çıkmış oldu.

 

Rekorlara doymayan turizm sektörü Bayram Tatilinde de otelleri yüzde yüz seviyesine taşıyarak turizmcinin yüzünü güldürdü. İkinci çeyrek verilerine yansıyacak bu olumlu hava sonraki yıl ciro endeksinde liderliği korumaya talip.

Turizmde çifte bayram yaşayan sektör doluluk oranları yüzde yüz seviyelerine yaklaştı. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yer bulmak imkansız hale geldi. Bu yıl okulların tatil olma dönemi ile bayramın aynı zamana denk gelmesi Türkiye’nin ikinci gün bayram tatiline başlama alışkanlığını yine de değiştirmiyor. Otellere girişlerinde daha çok bayramın ikinci gününde olduğu görülüyor.

15 milyon kullanıcı ve 23 binden fazla tesise ait veriler incelediğinde, tatil severlerin son 3 yıldır Kurban Bayramının ikinci gününde tatile çıktığı gözlemleniyor. Bayramın birinci gününde Kurban Bayramı ile ilgili merasimlerini gerçekleştiren tatilciler sonrasında şezlongları doldurmaya başlıyor.

İyi bayramlar ve iyi tatiller dilerim…