İsviçre Konfederasyonu'nun başkenti Bern'de Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı ile Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü arasında Mutabakat Zaptı imzalandı.
M. KEMAL SALLI

İsviçrenin başkenti Bern'de Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü (IICAS) tarafından Orta Asya Araştırmaları Topluluğu ve İsviçre Bern Üniversitesi Arkeoloji Araştırmaları Enstitüsünün desteği ile IICAS Akademik Konseyinin 22. toplantısı ve “İletişimde olan kültürler-Orta Asya ticaret, kültürel değişim ve bilgi transferi merkezi olarak” konusunda konferans düzenlenmiştir.
Konferansın açılış konuşmasını yapan Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dimitri Voyakin, kurumun geçen yılki faaliyetleri ve 2020'de uygulanacak projelerden bahs etmiş, Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı'nın Türk halklarının tarihi ve kültürel mirasının korunması çalışmalarına vurgu yaparak Enstitütün Vakıf ile işbirliğine büyük önem verdiğini söylemiştir.
Daha sonra etkinliğin fahri konuğu olan Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı başkanı Günay Efendiyeva konuşmasında Vakfın kuruluşu ve hedefleri, Türk dili konuşan halkların tarihinin, geleneklerinin ve kültürünün tanıtımının ve bu alandaki araştırmaların yürütülmesinin, kültürlerarası iletişimin öneminden söz açmıştır. Aynı zamanda, Büyük İpek Yolu'nun ehemmiyetine dikkat çekerek, onun Türk dili konuşan ülkeler üzerindeki karşılıklı etkisinin yanı sıra Vakfın bu konuda yürüttüğü proje ve faaliyetler hakkında ayrıntılı olarak konuştu.


Sonunda, iki kurum arasında Mutabakat Zaptı imzalandı. Mutabakat Zaptı taraflar arasında kültür, tarih, arkeoloji, coğrafya, edebiyat ve dilbilim alanında beraber projelerin yürütülmesini, Büyük İpek Yolu ile ilgili hayata geçirilen araştırmalarda işbirliği oluşturulmasını, Türk dili konuşan ülkelerin kültürünün ve mirasının öğrenilmesi ve korunması ile ilgili birlikte çalışmalar yapmayı amaçlıyor.
Etkinliye üye ülkelerin dilbilimcilerinin yanı sıra İsviçrede akkredite olunmuş büyükelçileri ve diplomatik temsilcileri de katılmıştır.
.................................
Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, İsviçre Konfederasyonu ziyareti kapsamında Vakfın  üye devletlerinin İsviçre'deki büyükelçileriyle ikili görüşmelerde bulundu.

İsviçre ziyareti sırasında Azerbaycan Cumhuriyeti'nin İsviçre Büyükelçisi Hanım İbrahimova ile bir araya gelen Uluslararası Türk Kültürü ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, Vakfın Türk Dünyası'nın kültürünü ve mirasını korumaya yönelik projeleri hakkında konuştu. Toplantıda Azerbaycan'ın Vakıf faaliyetlerindeki aktif rolü vurgulanmış ve Türk dilli halkların tarihi ve kültürel mirasını korumaya yönelik ortak faaliyetlerin ve projelerin uygulanmasına destek verildiği ifade edilmiştir.
Kazakistan Cumhuriyeti'nin İsviçre Büyükelçisi Alibek Bakiyev ile yaptığı görüşmede Vakfın önceliklerinin Türk dünyasının kültürel mirasını korumak, araştırmak ve tanıtmak olduğu belirtildi. Aynı zamanda, 2020'de Kazak yazılı edebiyatının kurucusu şair ve düşünür Abay Kunanbayev'in 175. yıldönümü, büyük düşünür ve bilim adamı Abunasr Farabi'nin 1150. Yıldönümü ile ilgili düzenlenecek etkinliklerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. Büyükelçi, Kazak halkının Türk ve dünya kültürüne önemli katkıda bulunduğunu ve Vakfın bu yönde yürüttüğü faaliyet ve projeler üzerinde birlikte çalışmaya ilgi duyduklarını belirtti.


Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi İlhan Saygılı ile yapılan görüşmede Vakıf tarafından Türkçe konuşan halkların kültürel mirasının korunması ve tanıtımı için yürütülen faaliyetlerin önemi vurgulandı. Ayrıca Büyükelçiliyin Vakfın hayata geçireceyi projelere desteği belirtilerek, Türk Dünyası'nın önemli bir parçası olan Türkiye ile mevcut işbirliğinin geliştirilmesi beklentileri de dile getirildi.
Görüşmelerde, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı'nın himayesinde Türk halklarının kültürünü tanıtmak için İsviçre'de devamlı olarak etkinliklerin düzenlenmesi konusunda hemfikir oldukları ortaya konulmuştur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İstanbul Fatura Basımı

avukat kartvizit

evden eve nakliyat

ofis taşımacılığı