Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra Türkiye’de 9 yıl sonra, birçok şikayetlere neden olan madalya tevcihini müteakip KKTC Milli Mücadele Madalya Kanunu 2013 yılında ancak çıkarılabilmişti. Ve hazırlanan tüzükte Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) ve Mücahitlik görevleri ile Kıbrıs Barış Harekâtı’nda görev alanlar için müracaat usulleri belirlenmiş ve ilan edilmişti. 

TMT ve Mücahit görevi yapanlardan Mücahit Kimlik Kartı ve TMT belgesi, Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılanlardan da gazi kimlik talep edilmekte idi. 

Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan önce Kıbrıs’ta TMT’de görev yapanlarla, çatışmalara ve TSK tarafından icra edilen her türlü harekâta katılanlar için madalya tevcihi düşünülmediğinden müracaat da düzenlenmemişti. Ayrıca Kıbrıs Barış Harekâtı kararını alan ve Harekâtı yöneten T.C. 37nci Hükümeti ile Harekâta katılan başarılı birliklerle şehirlere de madalya tevcihi dikkate alınmamıştı. 

Ben 2014 yılında bu konuları da belirterek, aşağıda özetini takdim ettiğim konuları mektupla, KKTC’de Sayın Cumhurbaşkanına ve Sayın Başbakana arz etmiştim. 

Değerli okurlarım, Kıbrıs’ta ve Türkiye’de madalya konusu gazilerin hep gündeminde kalmış ve İstiklâl Madalyası tevcihi gibi herkes madalya beklentisi içinde olmuştu. 

Çok geçmeden savaşta mağlup olan eli kanlı Rumlara 2006 yılında GKRY’nin madalya dağıtması kahraman şehit aileleri ile gazilerimizin madalya beklentisini daha da haklı bir hale getirmişti ki, KKTC de konuya anlamlı ve kapsamlı bir çözüm getirdi. 

Sayın Cumhurbaşkanım, 

Ben bu konuda birkaç hususu yüksek tensiplerine sunmak istiyorum. 

Anılan Tüzük’te, Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan T.C. vatandaşlarının, T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak belge ile tespiti öngörülmüştür. SGK’unca bu belge sadece 1’inci ve 2’nci Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılanlara verilebilmektedir. Zira, 4736 sayılı kanunla 20 Temmuz – 16 Ağustos tarihleri arasında Kıbrıs’ta görev yapanlar gazi sayılmıştır. 

Bu durumda; 20 Temmuz 1974’ten önce 8 Ağustos 1964’te Erenköy’e hava taarruzu esnasında şehit olan Pilot Yzb. Cengiz Topel ile harekâta katılan diğer pilotların ve Kanlı Noel’de Lefkoşa üzerinde alçak uçuşla Rumları uyararak saldırıları durduran pilotların da SGK’dan belge temin edemeyecekleri yüksek malumlarıdır. Aynı şekilde 1958’den beri TMT’de görev alan birçok T.C. ve TSK mensuplarının gizli harekât tekniği nedeni ile belge temin edemeyecekleri de ortadadır. 

Ben de 1965 yılında KTKA’da görevli iken TMT emrine verildim ve 1966 Mart ayına kadar Lefkoşa Sancağı’nda, 22’nci Grup Komutanı görevini yürüttüm. Halen beraber görev yaptığım yüzlerce mücahit Kıbrıs’ta yaşamaktadır. Ancak tüzük gereği yaptığım müracaat sonuçlanmamış, herhalde benim TMT görevimi kanıtlayacak bir evrak bulunamamıştır. 

Mutlu Barış Harekâtı’nın tarihi kararını alan ve ZAFER’i kazanan ve GAZİ KABİNE olarak andığımız 37’nci T.C. Hükümeti ile Sayın Cumhurbaşkanı F. KORUTÜRK ve Sayın Genelkurmay Bşk. Org. S. SANCAR anılan tüzük kapsamı dışındadır. Oysa T.C. 37’nci Hükümet ile Sayın KORUTÜRK ve Sayın Org. SANCAR’a madalya tevcihinin anlamlı ve gerekli olduğunu takdir ve tensiplerine sunarım. 

Arz ettiğim bu hususlara ilave olarak Kurtuluş Savaşı’ndan sonra savaşa katılan herkese aynı tip İstiklal Madalyası’nın, kişilerin görevlerine göre değişik renkte şeritlerle tevcih edildiği yüksek malumlarıdır. Milli Mücadele Madalyası’nın tevcihinde de böyle bir tercihin yapılabileceğini ve harekâta katılan birlik sancaklarına ve Gazi Mağusa gibi direnen yerleşim yerlerine madalya tahsisini de takdir ve tensiplerine arz ederim. 

Saygılarımla.

***

Daha sonra bu müracaatımı 2016 yılında KKTC Başbakan Yardımcısı Sayın Serdar Denktaş’a da ilettim. Sayın Denktaş’tan konu ile ilgilendiğini ve teşekkürlerini bildiren çok nazik bir mektup da aldım. Bu vesile ile ben de kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. 

Sayın Denktaş’ın mektubunda belirttiği gibi madalya tevcihlerine 2017 sonlarında başlandı. Ancak 1958’den Kıbrıs Barış Harekâtı dahil, TMT’de hizmet eden T.C. ve TSK mensuplarına TMT belgesi teminine bir açıklık getirilmediği, yapılan müracaatların sonuçlandırılmamasından anlaşılmaktadır. 

Konu, TESUD İstanbul Rasimpaşa Şubesi adına tarafımdan, TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Sayın Yılmaz BORA ile görüşülerek aşağıda belirtildiği gibi çözülmesi kararlaştırılmıştır. 

TMT’de hizmet eden TSK’leri mensupları aşağıda örneği belirtilen dilekçe ile TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanlığı’na müracaat edecek, TMT Mücahitler Derneği’nce, dilekçede belirtilen ve bulunabilen mücahitlerle tanzim edilecek tutanak, TMT belgesi olarak kullanılabilecektir. 

İlgililerin dikkatine sunarım. 

Değerli okurlarım, KKTC’nin temelinin kahraman soydaşlarımızla oluşturulmasında ve mutlu sonucun alınmasında yapılan unutulmaz hizmetlerin ebediyen yaşatılmasını sağlayacak bu çok değerli hizmet için, başta Sayın Yılmaz BORA olmak üzere TMT Mücahitler Derneği Yönetim Kurulu ile diğer mensuplarına ve tanıklık yapacak kahraman mücahit kardeşlerimize şimdiden teşekkürler sunarız. 

Dilekçe Örneği 

TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanlığı’na 

LEFKOŞA/KIBRIS

1. ........... tarihleri arasında TMT’de ............ görevini ...... kod adıyla yaptım. Bu göreve Genelkurmay Başkanlığı’nın (KTKAK’lığının) özel ve gizli emriyle atandım. Bu nedenle tarafıma görevimle ilgili herhangi bir belge verilmemiştir.

2. Anılan TMT görevim nedeniyle tarafıma Milli Mücadele Madalyası tevcihi için tüzük gereği talep edilen belge, başvuru evraklarına eklenememektedir. 

3. Aşağıda kimlikleri ve görevleri yazılı, TMT’de beraber çalıştığım Mücahit ve Komutan arkadaşlarım hayattadır.  

4. Bu arkadaşlarımın veya diğer ilgililerin beyanına başvurularak Milli Mücadele Madalyası tevcihine esas olacak, safahatıma uygun hizmetimin tutanakla tespitini, tarafıma ve KKTC Asal D.ne gönderilmesini önemle arz ve rica ederim. 

Tarih: 

İmza 

ADRES : 

TELEFON : 

EKLER: 

EK-1 Beraber çalıştığım mücahit komutan ve arkadaşlar 

EK-2 Varsa fotoğraf ve benzer belgeler

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Atilla Çilingir 2018-01-16 19:55:30

Bu yazıda örneği belirtilen dilekçenin 4'ncü maddesinde belirtildiği gibi, kişilerin bulduğu tanık ifadesiyle, tutanakla v.b belgelerle yapılacak müracaatlar ne kadar doğru ve geçerli olacaktır? Böylesi bir müracaat ne kadar sağlıklı olabilir*
Sırf bu nedenle benzer konuyla mağdur olanların yapması gereken tek bir şey vardır: O da devletlerin resmi kurumlarına müracaat ederek hak aramak yardım istemektir. Böylesi önemli bir konunun muhatabı varlığı ile gurur duyduğumuz KTMTMD çatısı altında görev alanlar olmamalıdır. Onlar iyi niyetleri çerçevesinde yardım etmek istemiş olabilirler Ancak bu konunun muhatabı devlettir, devletin resmi kurumudur. Bilginize

Avatar
Atilla Çilingir 2018-01-16 19:48:09

Bu yazının içeriğinde geçen hususların muhatabı; T.M.T Mücahitler derneği değil. K.K.T.C ve T.C devletinin resmi kurumlarıdır. Ayrıca dağıtılacak madalyaların yasası ve tüzüğünü belirleyen makamlar; yazı içeriğinde belirtilen hususların da değerlendirmesini yapmıştır. O nedenle yazının içeriğinde mevcut önerilerin temeli yoktur. Bu konuda mağdur olanların müracaat edeceği makam; ilgili devlet kurumudur. Bu arada GKRY de dağıtılan madalyalar EOKA NIN 50'ni kuruluş yıl dönümünde 2005 yılında eli kanlı bu örgüt mensuplarına dağıtılmıştır. Bilginize

Avatar
Atilla Çilingir 2018-01-17 21:40:57

Diğer bir husus da Kıbrıs Milli Mücadele Madalyasının hazırlamasında muhatap makamlar KKTC ve TC makamları, bu hususun duyurulması, takip ve kontrolü Tükiye Muharip Gazileri Genel Merkezi ve yönetim kuruludur. Yazı içeriğinde belirtilen talep ve görüşmeler olsa olsa kişinin şahsi gayretidir. Genelleme yapılarak, sonucun şahsa mal edilmesi şık olmamıştır.

Avatar
Atilla Çilingir 2018-01-17 21:47:04

Son bir tespitimi de belirtmem gerekirse;
20 Temmuz 1974 de başlayıp da 17 Ağustos 1974 tarihin de sona eren Kıbrıs Barış Harekatına katılan tüm birliklerimizin şanlı sancaklarına/mıza yıllar önce Kıbrıs'ta madalya tevdi yapılmış, 44 yıldan beri bu şanlı sancaklarımız adada bu gururu taşımaya devam etmektedir. Yazı içeriğindeki Sancaklarımıza madalya takılması teklifi de anlaşılamamıştır..! Bilginize

Avatar
Atilla Çilingir 2018-01-17 21:36:38

Bu yazının içeriğinde önemli iki hususa daha dikkat çekmek gerekirse; 1974'de Kıbrıs'ta savaş kararı alan dönemin devlet adamlarına madalya teklifi ile ilgili bölüm anlaşılır gibi değildir. Yazı içeriğinde ''Sayın Cumhurbaşkanım'' denerek hangi makam sahibi kasdedilmiştir?

Avatar
Atilla Çilingir 2018-01-19 19:25:52

Bundan önceki yorumlarıma ilaveten; bu yazı içeriğinde dikkatimi çeken çok önemli bir husus daha vardır! T.M.T de yıllar önce görev almış şahısların KKTC deki T.M.T. derneğince tanzim edilecek tutanakların bu kişilerin T.M.T ci oldukları yönünde belge yerine geçeceği yorumudur. Bu yazıyı kaleme alan şahıs böyle bir tespit de nasıl bulunabilmiştir? Devletin resmi kurumları varken; bir dernek yönetiminin tutanağı; tarihi gerçeklere ışık tutan böylesine önemli bir teşkilat mensuplarına resmi belge yerine geçecek bir tutanak tanzim edebilir mi?