NEDEN KORKUYORLAR?

Suriye krizi Türkiye’nin güvenliği açısından giderek büyüyen bir tehdit oluştururken, Halep ve Bayır-Bucak’ta yaşanan dram konusunda yanıtı bulunması gereken sorular şunlardır: Suriye’de kıyasıya bir paylaşım savaşı yaşamakta olan ABD ile Rusya, Türkiye ve Ortadoğu’daki Türk varlığı söz konusu olduğunda, nasıl oluyor da birlikte hareket edebiliyorlar? Rusya ile ABD’yi Ortadoğu’daki Türk varlığını tarihten silme konusunda birlikte hareket etmeye razı eden korku nedir?

09 Şubat 2016 Salı 23:31
1514 Okunma
NEDEN KORKUYORLAR?

Özel Haber: M. Kemal Sallı

Suriye krizi Türkiye’nin güvenliği açısından giderek büyüyen bir tehdit oluştururken, Halep ve Bayır-Bucak’ta yaşanan dramla ilgili olarak yanıtı bulunması gereken sorular şunlardır:

Suriye’de kıyasıya bir paylaşım savaşı yaşamakta olan ABD ile Rusya, Türkiye ve Ortadoğu’daki Türk varlığı söz konusu olduğunda, nasıl oluyor da birlikte hareket edebiliyorlar?

Suriye  parselinde kıyasıya bir rekabet yaşamakta olan ABD ile Rusya, Türkiye ve Ortadoğu’daki Türk varlığı söz konusu olduğunda, nasıl oluyor da birlikte hareket edebiliyorlar? Rusya ile ABD’yi Ortadoğu’daki Türk varlığını tarihten silme konusunda birlikte hareket etmeye razı eden korku nedir; neden korkuyorlar? 

Hatırlanacağı gibi, ABD Başkanı Obama ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile muhaliflerini masaya oturtan 1. ve 2. Cenevre görüşmelerinin bir devamı niteliğinde olan ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde, 28 Eylül 2015’te biraraya gelmişlerdi.  Obama ile Putin, Suriye’de bazı “temel ilkeler” konusunda anlaşmaya varsalar da, Suriye’nin geleceği konusunda net bir anlaşma sağlayamamışlardı.   

Yıllardır Esad’a güçlü destek veren Putin Rusyası, New York’taki görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmayınca, Suriye’deki çatışmalara ilk kez doğrudan katılma kararı aldı. Rusya’nın, “IŞİD/DEAŞ’ı bombalıyorum” gerekçesiyle düzenlediği hava saldırılarının hedefi, tarihi bir Türk kenti olan Halep ve Bayır-Bucak Türkmenleriydi. 

BOP BAĞLAMINDA BÖLÜNECEK ÜLKELERDE YENİ YENİ TÜRK DEVLETLERİNİN DOĞMA OLASILIĞI, ABD’Yİ DE RUSYA’YI DA KORKUTUYORDU

Önceleri  IŞİD/DEAŞ’ın Irak ve Suriye’de gerçekleştirdiği Türkmen kıyımını şimdilerde, rejim ordusuna verdiği hava desteği ile Rusya gerçekleştiriyor. Rusya ile ABD’yi Ortadoğu’daki Türk varlığını tarihten silme konusunda birlikte hareket etmeye razı eden asıl neden neydi? 

Surunun yanıtını bulmak zor değil.. ABD Büyük Ortadoğu Projesi kapsamındaki ülkelerin sınırlarını değiştirerek parçalamayı hedefliyordu. Fakat, sınırları değiştirilerek parçalanacak bu ülkelerin, özellikle Irak ve Suriye’nin demografik yapısı aynı kaldığında, buralarda yeni yeni Türk devletlerinin doğması da kaçınılmaz oluyordu. 

Ortadoğu’da ortaya çıkacak yeni Türk devletlerinin, ortak tarihleri ve kültürel bağları nedeniyle, Türkiye ile ekonomik ve siyasi bağlantılar oluşturması, Büyük Ortadoğu Projesi’nin ruhuyla uyuşmayan bir tablo ortaya çıkarıyordu. Bu olasılık, ABD’nin olduğu kadar, Rusya’nın da hiç işine gelmiyordu.

Suriye’nin kuzeyindeki yerleşim birimlerinin adlarının değiştirilmesinin, yüzlerce yıllık Ayn-el Arap’ın Rojova’ya dönüştürülmesinin, Suriye’nin kuzey parselindeki Arap ve Türk nüfusun IŞİD/DEAŞ eliyle göçe zorlanmasının, PYD’nin ve vurucu gücü YPG’nin hem ABD hem de Rusya tarafından desteklenmesinin ardında bu ortak korku vardı, yani Ortadoğu’da yeni yeni Türk devletlerinin oluşma olasılığı. Türkiye’nin Kıbrıs’tan sökülmeye çalışıldığı bir dönemde böyle bir gelişme, ABD tarafından da Rusya tarafından da kabul edilemezdi. 

ABD, Esat’lı ya da Esat’sız bir formülle parçalanacak olan Suriye’nin kuzeyini PYD/PKK üzerinden kontrol altına alarak “Kürt Koridoru”nu Akdeniz’e uzatmaya çalışırken, Rusya da Tartus, Himeymim üslerini ve Suriye’deki kazanımlarını elde tutmaya, Bayır-Bucak bölgesindeki el değmemiş petrol ve doğalgaz kaynaklarında söz sahibi olmaya çalışıyor. 

Bütün bu hesaplarda, çok eski bir Türk kenti olan Halep ve çevresiyle Bayır-Bucak bölgesinde Türk devletlerinin oluşmasına yer yok. PYD ile flört ederek, Irak’ın kuzeyindeki Kürt Yönetimi’ni Suriye’nin kuzeyindeki kantonları üzerinden Akdeniz’e bağlama kararlılığında olan ABD’nin ve Suriye’deki kazanımlarını olabildiğince genişletme çabasında olan Rusya’nın çıkarlarıyla Türkiye’nin çıkarları baştan beri örtüşmüyordu. 

Bugünlerde, ABD’nin 12 Ekim’de 50 ton silah ve mühimmatla desteklediği PYD’nin vurucu gücü YPG Türkiye’nin kırmızı çizgilerini zorlayan kazanımlarla Akdeniz’e ilerlerken, Rusya’nın yoğun bombardımanları sonucunda Halep ve çevresiyle Bayır-Bucak bölgesi büyük ölçüde Türk varlığından arındırılmış oldu. Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde oluşturmayı hedeflediği güvenli bölge de tedavülden kalkmış görünüyor. Bugüne kadar Türk yerleşim birimlerinde yapılan katliamlar ve tehcir uygulamaları sonucunda, Irak’ın ve Suriye’nin parçalanmaları durumunda, buralarda yeni yeni Türk devletlerinin oluşması olasılığı büyük ölçüde önlenmiş oldu. 

ABD’nin ve Rusya’nın Suriye’deki kazanımlarını sürdürebilmeleri için dengenin Türkiye aleyhine bozulması gerekiyordu. Türkiye’nin kendi iç sorunlarına yöneltilmesi gerekiyordu. Halep ve Bayır-Bucak’taki gelişmeler ABD ve Rusya’nın Türkiye’yi Ortadoğu denklemi dışına savurmayı hedefleyen gelişmelerdir. Kırım Savaşı’yla çözülme sürecine sokulan Osmanlı İmparatorluğu’nun varisleri bugün Ortadoğu’da yeni bir varolma mücadelesi veriyorlar. 

Sümerlerden saymaya başlarsak binlerce yıldır bayrak gösterdiğimiz coğrafyada buna benzer çok badireler yaşadık. Bu oyunu da bozacağız, ama olanları bilirsek, kurulmak istenen tuzakları daha kolay bozabiliriz.  

Önce Vatan Gazetesi

Son Güncelleme: 09.02.2016 09:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.