10 Aralık 2023 Pazar
  • G.ALTIN 1.864,65 %-1.17
  • BİST100 7.913,76 %-0.82
  • DOLAR 28,99 %0.23
  • EURO 31,23 %-0.16
  • BTC 43.922 %-0.18
Ecz. İ. Berrak ALTUNÇUL

Tüm Makaleleri

Ecz. İ. Berrak ALTUNÇUL

HER YÖNÜ İLE MANTAR: Martarların Besin Değeri

Mantarların %80-90 gibi büyük bir kısmı su, %10-16.5’i ise kuru maddeden oluşmaktadır. Kuru madde içeriğinin %7.4’ü ham lif ve %4.48’i katı ve sıvı yağdan oluşmaktadır.

PROTEİNİN AZI DA ÇOĞU DA ZARAR

Protein ile ilgili ilk yazımda proteinlerin sağlığımız için ne kadar önemli bir besin maddesi olduğuna vurgu yapmıştım. Ancak her şey de olduğu gibi proteinin az veya çok kullanımı da sağlığımız için...

ALTERNATİF PROTEİN KAYNAĞI ARAYIŞI

Gelecekte hayvansal proteine ulaşmanın daha da zorlaşacağı var sayılmaktadır. Çünkü 2050’lı yıllarda dünya nüfusunun yaklaşık dokuz milyar kişiye ulaşacağı tahmin edilmektedir.

NEDEN PROTEİN TÜKETMELİYİZ?

Geçen hafta proteinin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Bu hafta proteinlerin organizmadaki önemine ve fonksiyonlarına kısaca değinmek istiyorum.

Yapı taşımız protein

Tüm canlılar sağlıklı yaşayabilmek için protein, karbonhidrat ve yağa ihtiyaç duyarlar.

Kış geliyor, bünyemizi hazırlayalım

Soğuklar hava gelip hafif hafif etrafımızda hastalanan insanlar çoğalırken hepimizin aklında tek bir şey var, hasta olmamak. ..

Hiç merak ettiniz mi?

Günlük hayatımızda hepimiz en az bir kez hastanede kan testi yaptırmışızdır. Peki hiç kanınızı sakladıkları tüpleri inceleme fırsatınız oldu mu?

Karanfile bir de bu gözle bakalım

Karanfil yani latince adıyla bahsetmek gerekirse Syzygium aromatikum L., Myrtaceae ailesine ait sıcak bölgelerde yetişen, orta boylu bir bitkidir.