Ne su ister, ne gölge. Kadife çiçeği olarak bilinir, yeşil renkli bol yaprakları üzerinde sarı ve turuncu renklerde çiçek açan bir bitkidir. Çiçeğin orta bölgesi siyah ve siyaha yakın koyu renkte olur. Her toprak cinsinde büyür, soğuğa sıcağa dayanıklı bu çiçeğin tohumu taş üstüne düşse bir yolunu bulur ve büyür.   Kısacası her yer onun mekânıdır. Çocukluğumda tanıştım bu çiçekle. İki katlı kırmızı evimizin arka bahçesinde hatmi çiçekleri ve yıldız çiçekleriyle baharlarımızda, her yaz mevsiminde bize konuk olurdu. Soğuğa, sıcağa dayanıklı bu çiçeğin tohumu taş üstüne düşse yolunu bulur ve büyür.  Her toprak cinsinde büyür.  Çocukluğumda tanıştım bu çiçekle. Mart ayından sonbahar mevsimine kadar çiçek açan, 1 yıllık otsu bitkinin boyu 15-50 cm arasında, çok dallı, genellikle salgılı ve aromatik bir yapıdadır. Anavatanı Avrupa kıtasının güney kısımlarıdır. Aslında süs bitkisidir, yaşadığı alanlarda doğal bitki örtüsüne karışır.
Papatyaya benzeyen hoş kokulu altıncık çiçeğidir
Nazlanmaz.  Kökünden söküp atsan bile tohumlarını bırakarak o yerleri terk etmez.  Güneşin ilk ışıklarıyla birlikte güne ‘merhaba’ der. Gökyüzü biraz bulutluysa açmaz çiçeklerini,  bilir ki yağmur yağacak,  taç yaprakları ve kökü suya doyacaktır.
Papatya demetinin arasında koyduğunuzda keyfine diyecek yoktur. Papatya mutlu, aynısefa mutlu…
12. Yüzyıldan beri taç yaprakları tıpta kullanılmış, günümüzde alternatif tıpta hala kullanılmaktadır.
Yenebilir olduğu için, çiçekleri salatalarda kullanılır. Safran yerine renklendirici olarak kullanıldığı da olur.  Yabancı dillerde ‘fakir safranı ‘olarak adlandırılır.
En etkili olduğu alan deri yaralarının hızla iyileşmesini sağlıyor. Vücutta meydana gelen toksinleri atıyor. Mikroplara karşı, anti bakteriyel özelliği ile iyi bir doğal tedavi seçeneği
1. Dünya Savaşı sırasında yaraların pansumanında, ağız içerisindeki iltihaplı yaralarda iltihap sökücü olarak kullanıldığı bilinir. Eczanede genç bir kızın, ”Aynısefa kremi var mı?” diye sorması ile ilgimi çekti. Kollajen üretimini artırdığı ve sıkı bir cilde kavuşmanın en pratik yolu, aynısafa kremi kullanmak olduğunu söyledi cilt uzmanı. Devam etti “  Aynısefa bitkisinin cilde faydaları saymakla bitmez.” dedi.
Akne tedavisinde iyileşmeye yardımcı olmak üzere kullanılıyor. Leke gidermede en etkili bitkidir.   Düzenli kullanımında,  özellikle güneşten kaynaklanan yaşlılık lekeleri, çilli görünüm ve doğum sonrası lekeleri giderir. Yağı, cildin yumuşacık olmasını sağlar.
Ağrı kesici olarak kullanılır. Kulak iltihaplarında ve boğazlarda oluşan ağrılarda ilaç tedavisine destek olabilir.
Mide çeperini korur,  ülser ve gastrit problemlerinde ilaç tedavisini destekleyici olarak tercih olarak kullanılır ve mide kramplarına da iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırdığı biliniyor.
Çok yüksek antioksidan içeriyor. Kanserli hücrelere karşı savaş açıyor
Safra kesesindeki zorlukları rahatlatır ve tıkanmayı ortadan kaldırır. Sindirime yardımcı olmasının yanı sıra, doğal bir müshil etkisi görerek vücuda destek olmaktadır.
Lenf sistemini temizliyor. Deri iyileştirici özelliğinden dolayı ayak parmakları arasında oluşan mantarları iyileştiriyor.
Kalp ve damar hastalıklarında ilaç tedavisi ile birlikte doğal bir terapi seçeneği olarak kullanılıyor. Menopozun etkilerini en aza indiriyor, hem bedeni hem de ruhu sakinleştirici olarak tüketilir.
Basurun iyileşmesini sağlıyor ve terletici etkisi var.
Aynısafa bitkisini tüketmeleri önerilmeyen kişiler; anne adayları, emziren anneler ve diyabet hastalarıdır. Kullanmadan önce doktorlarına danışmaları öneriliyor.
Aynısefa kremi nasıl yapılır?
Vücudun dış uygulaması için kremi veya merhemi yapılıyor.  İşinin ehli olan aktar Hüseyin Bey, aynısafa kreminin tarifini verdi. “Bu işlemler için mutlaka doğal zeytinyağı olması gerekir. Zeytinyağını bir tencerede ısıtın.  Kestiğiniz aynısafa çiçeklerini ısınan zeytinyağının içerisine atın. Çiçeklerin sap ve yapraklarını ayırmadan kullanabilirsiniz.  Düşük ısıda biraz daha tutup, ocağın üzerinden alın ve tencerenizin kapağını kapatıp bir akşam bekletin.  İçerisine bir miktar vazelin eklemeyi unutmayın!
Sonra temiz bir bez veya tülbent kullanarak karışımın sularını iyice süzün ve soğutup buzdolabınızda muhafaza edin. Arzu ederseniz yağın içine çieçekleri koyup güneşte bekletebilirsiniz. Tereyağı veya balmumu da kullanabilirsiniz. Merhemi ağrıyan bölgenize sürdüğünüzde ağrının hafiflediğini göreceksiniz.” dedi.
Aynı Sefa Çayı nasıl yapılır?
Sarı ya da turuncu kurutulmuş yaprakları kullanabiliriz Bir bardak çay için 1 çay kaşığı kurutulmuş aynısafa yaprağı kullanmalıyız. Sıcak suya ekledikten sonra 8- 10 dakika içinde çayınız hazır olacaktır. Çayı içildiği zaman kanı temizleme etkisi vardır. Mikrobik hastalıklar esnasında tüketilmesi öneriliyor.
250 ml suya bir yemek kaşığı kurutulmuş aynısefa bitkisi atılır ve duş esnasında da kullanılabilir.
Doğadaki tüm canlılara saygılı davranmak yaşam felsefemizdir.
Eski yazıtlardan birinde şöyle yazar:
Kuzu dizlerinin üzerine çökerek annesini emer, karga yaşlı annesini besler; bunun adı ‘saygılı davranmaktır…’
Horoz şafak vakti öter, yaban kazları her bahar kuzeye ve her sonbahar güneye uçar; bunun adı 'söz tutmaktır…’
Yaban kazı ve yeşilbaşlı ördek eşini kaybettikten sonra ölene kadar yeni bir eş bulmak istemez. Bu 'sadakat' olarak adlandırılır…
Bir geyik iyi bir otlağa rastladığında bütün grubu oraya davet eder ve paylaşır, karınca yemek gördüğünde bütün koloniyi oraya çağırır; bunun adı 'adalettir.’
 Gerçekler bunlar, yaşamın taç yapraklarında sağlıkta kalın…