Sağlıklı yiyecek herkese lazım. Masamızda ne var; ne yiyip içiyoruz diye sorgulamıyoruz. Çiftçi bu kadar hırslı değildi eskiden, köylü kendi çıkarından önce vatanını ön planda tutardı. 30 liralık ürünü iki üç katına çıkarmanın derdine düşmezlerdi. Araba alma hevesiyle ilaçlara, zehirlere bel bağlamazlardı. İçlerinde zor şartlara rağmen mücadele edenlerinse sayıları çok az.

Güvenli sağlıklı gıda bulmak imkânsız gibi, köy ürünlerinin lezzeti yok, ne kokusu ne de tadı var. Toprak alışmış ilaca, kimyasala; naftalin kokan sebze ve meyvelerin kokusu yanına yaklaştırmıyor. Sadece domates üretiminde en az 5 ya da 6 çeşit kimyasal ekleniyor. Eğitim, denetim yeterli olmayınca bilinçsizce atılan ilaçlar insanları zehirliyor.

Antalya’nın bir köyünde tarım için gübre ve ilaç da satılıyor. Bir satıcının vitrinindeki afişte; “Domateslerinizin daha kırmızı olmasını istiyorsanız ...... ilacı kullanmalısınız.” yazıyor. Ürün yeşilken toplanıyor gideceği yere kadar nakliye esnasında kıpkırmızı oluyorlar.

Bakliyatların da çoğu ithal, Tayland'dan ithal 2022 mahsulü pirinçler. Taylandlı çiftçinin 2 yıl önceki mahsullerini Türkiye gibi bir tarım ülkesine getirip, 2025'e kadar satabilecek şekilde paketlenmiş. Asıl soru; binlerce kilometreden gelip nasıl Türkiye’den daha ucuz olması.

Avrupa, Hollanda ya da İspanya’dan ürün alır. Japonya Hollanda ürünlerinin yüzde doksanını gümrükten geri çevirir. Hollanda’da serada topraksız tarım yaparlar. Ürün hormon, tarım ilacı, sıvı gübre ile yetişir. İzocam içerisinde ilaçlı damlama sistemi ile büyür. Biber ya da domates ya da patlıcan dalından düştükten bir gün sonra dağılıp su olur.

Türkiye'den Belçika'ya ihraç edilen çarliston biberler yüksek oranda flonicamide ve etoxazole sebebiyle piyasadan geri çağrıldı. Toplatma kararı alınan biberlerin Belçika'da faaliyet gösteren T. Gıda tarafından ihraç edildiği görülürken, üreticisi bilinmiyor. Çarliston biberi çocukları erken ergenliğe soktuğu için çocuk doktorları çocuklara yedirilmemesi konusunda tavsiye ve uyarı veriyor.

Geçen yılda yumurtalarda kimyasal maddeler çıktı diye Tayvan iade edecekti sonra vazgeçip itlaf etti. Türkiye’den giden yumurtaları ve parasının iadesini istemişti. Rusya'ya giden domatesler, Avrupa'ya giden ballar ve birçok ülke Türkiye’yi o konuda kara listeye aldı. Bu yüzden ihraç edilen mallar tek tek incelenir oldu.

Sözde naneli, yeşil çaylı ve misket limonlu Fuse Tea soğuk çay içeriğinde; yüzde 0,1 yani binde 1 yeşil çay ekstraktı, yüzde 0,1 yani binde 1 misket limonu suyu konsantresi ve yüzde 0,02 yani onbinde 2 nane ekstraktı bulunuyor. Toplamda 1 gram bile etmiyor.