Fenerbahçe tarihinin en önemli seçimli kongrelerinden biri, mevcut başkan Ali Koç’un Aziz Yıldırım karşısında elde ettiği zaferle sonuçlandı.

Açık konuşmak gerekirse, Ali Koç’un da, Aziz Yıldırım’ın da sert ve adeta salvo atışlarıyla başlattığı seçim kampanyasının tam aksine süreci, son iki günde ortaya konan demokratik tabloyla anımsamak isterim.

Özellikle Cumartesi akşamı çıktıkları canlı yayındaki sohbet ve ertesi gün seçim ortamındaki davranışlarıyla tarihe örnek olarak düşecek görüntüler ortaya koyan Koç ve Yıldırım’a kocaman bir alkış gönderiyorum.

Gelin isterseniz bu hararetli seçimi Ali Koç nasıl kazandı, ya da Aziz Yıldırım neden kaybetti kısaca bir göz atalım.

Bunun için ilk yapmamız gereken şey, Ali Koç’un oturduğu başkanlık koltuğunda geride kalan altı yıllık icraatının camianın beklentilerini karşılamaktan uzak kaldığının altını çizmek olmalı. Özellikle de bu sezon, Galatasaray’la verilen amansız yarışta, ezeli rakiplerine kaptırılan şampiyonluğun faturasının bir şekilde Ali Koç’a kesildiğini vurgulayalım.

Ayrıca, Ali başkan ligden çekilmek de dahil çeşitli yaptırımlar için, 2 Nisan tarihinde statta yapılan olağanüstü genel kurulda kongre üyelerinden önemli yetkiler aldı. Bunlar arasında, Süper Kupa finalinin uygun bir tarihe ertelenmemesi ve yabancı hakem atanmaması halinde 2023 Süper Kupa finaline  çıkmamak, 2023 Süper Kupa müsabakasına Futbol U19 takımıyla katılmak, gelecek sezondan itibaren iki sezon Türkiye Kupası'na katılmamak veya U19 takımıyla maçlara çıkmak, basiretsizliği tescilli TFF için, UEFA ve FIFA’ya gerekli önlemlerin alınması adına başvuruda bulunmak da vardı.

Ancak Ali başkan, bunlar arasından Galatasaray’la oynanan Süper Kupa finaline U19 takımıyla çıkmanın dışında hiçbir aksiyonda bulunmadı.

İşte bu olayın hemen sonrasında Aziz Yıldırım, tüm bunlara karşılık aldığı kararla aday olduğunu açıkladı ve Aziz Yıldırım’ın bu çıkışı, Fenerbahçe camiasında karşılık buldu. Buna bağlı olarak da, Yıldırım’ın arkasında, geçmişteki başkanlık sürecinden de gelen bir kitle oluştu. Fakat, Aziz Yıldırım’ın yönetim listesini açıklamasıyla, kendisine destek veren kitle beklentilerine karşılık bulamadı. Bu noktada, bire bir görüştüğüm ve camianın önemli simalarından doğrudan aldığım bilgiler ışığında bunları söylediğimin altını da kalın bir biçimde çizeyim.

Bu duruma ek olarak Aziz Yıldırım’ın dile getirdiği Jose Mourinho’nun Ali Koç tarafından ikna edilerek sözleşme imzalatılması da, Ali başkan için artı bir kriter oldu kuşkusuz.

Evet Fenerbahçe 3. Ali Koç dönemine girdi. Umuyorum ki başkan bu dönemde, geçmişte düştüğü hatalara bir daha düşmez ve camianın şampiyonluk özlemine son verir.

Geride bıraktığımız seçim sürecinin son iki gününde, Koç ve Yıldırım’ın verdiği birlik-beraberlik mesajlarını çok önemsediğimi ve tüm Fenerbahçelilerin bu tabloyu sürekli görmek istediğin de altını çiziyor, Fenerbahçe ve Türk futbolu için hayırlı olmasını diliyorum efendim.

Hoşçakalın…