Herkese selam olsun… Cumhuriyetimizin 100. Yılı… 100 YIL… Kutlu, umutlu, daim olsun. Türk bayrağımız ilelebet gök semada dalgalanacak. Bu vatan için canını gözünü kırpmadan veren tüm Mehmetçiklerimizin ve Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün ruhu şah olsun… Rabbim huzur içinde uyutsun. Türkiye biz gençlere emanet… Ne mutlu, Türküm diyene… Bu hafta sayfam birçok keşifle dolu… Keyifli okumalar…

HAFTANIN KEŞİF KİŞİSİ:  “DİŞ HEKİMİ GÖKHAN TUNALIGİL ”

Hem yazar kimliği hem de sinema insanı oluşu; diğer yandan diş hekimliğinde yaptığı başarılı kariyer… İşte huzurlarınızda Dr. Gökhan Tunalıgil…

Gerek ailesinin gerek kendisinin bizzat yaşadığı dehşeti hem yazıya döktü hem de sinema perdesine taşıdı Tunalıgil… Geçtiğimiz günlerde sayfamda kitabının imza gününü sizlerle paylaşmıştım. Her satırda gerçeğin izlerini bulabileceğiniz kitapları tüm kitapçılarda sizleri bekliyor…

 Her zaman üretken, değer katan ve kendini geliştiren insanlara hayranlık beslerim. Bu yüzden 

Sevgili Diş Hekimi Gökhan Tunalıgil ile tanışmama vesile olan herkese minnettarım: Başta sevgili Yaşar Şenyüz babam olmak üzere, sevgili Şeniz Ulusoy’a çok teşekkür ederim.

 Merak ettiklerimi Gökhan beye sordum, o da tüm içtenliğiyle cevapladı. Keyifli okumalar…

“Ben Balkanlarda çocukluğumun bir dönemini savaş içinde geçirdim ve o topraklara bir gönül borcum vardı…”

Diş hekimliğinden oyunculuğa yani sinema sektörüne geçiş nasıl oldu? Bize biraz bu aşamalardan bahseder misiniz?

Aslında sinemaya olan ilgim lise yıllarımda tiyatro ile başladı. Ben sinema oyunculuğunda alt yapısı tiyatro olan oyuncuların gerçek anlamda daha iyi iş çıkarttığını düşünüyorum. Mesela Haluk Bilginer, Selçuk Yöntem, Şener Şen gibi. Şunu da belirtmek isterim; Çocukluğumuzda filmlerini izlerken hayat mücadelesi, sinema oyunculuğu ile beni en çok etkileyen Cüneyt Arkın olmuştur. Kosova’da 90’lı yılların başında çanak antenler daha çıkmadan harçlığımı biriktip; Cüneyt Arkın’ın video kasetlerini satın alırdım. Daha sonra lise yıllarımda Kosova’da Yeşeren Kabare Türk Tiyatrosunda yer aldım ve önemli rolleri üstlendim. 2002 yılında Türkiye’de üniversite eğitimime başladım ve 2007 yılında Diş Hekimi olarak mezun oldum. 2007 yılında Bursa’da hekimlik mesleğimi yürütürken bir taraftan da kamera önü oyunculuğu eğitimi almaya başladım. Aynı dönemde kısa filmlerde rol aldım. 2015 yılında arkadaşım Haktan Özkan ile yolumuzun kesişmesi ikimiz için sinema alanında dönüm noktası oldu. 2021 yılında büyük emek ve uğraşlar sonucunda “Saklı Yüzler Bosna” filmini beyaz perdede seyirci ile buluşturduk. Filmin ikinci yönetmeni ve başrol oyuncusu olarak ilk projemize imza atmış olduk. Haktan Özkan sinema tecrübesiyle sinema alanında benim hayatımı değiştirdi. Hatta bugün “Saklı Yüzler Bosna” filmini konuşuyorsak en büyük etkenlerden biri Haktan Özkan’dır. Ben Balkanlarda çocukluğumun bir dönemini savaş içinde geçirdim ve o topraklara bir gönül borcum vardı. Haktan Özkan ile tanıştıktan sonra bu gönül borcumu artık daha fazla erteleyemeyeceğim dedim, bir cesaret çektik işte.

Bugüne kadar sizi en çok etkileyen, favoriniz olan filmler nelerdir ve sevdiğiniz oyuncular kimlerdir? Neden?

Geleceğe ışık tutan ya da geçmişte gizli kalmış olayları aydınlatan politik filmlere ilgim daha fazla. Örnek verecek olursak; V For Vandetta, dram ve politik konuyu ele alan Piyanist filmi, Bosna’yı konu alan Tarafsız Bölge, Başkanın Adımları.  Aksiyon filmler de ise İnception, Kanlı Elmas, Kara Şövalye Yükseliyor, Görevimiz Tehlike, Gladyatör, Yaralı Yüz.

Sinema oyuncusu olarak beğendiklerimi ise yerli ve yabancı olarak ayıracağım. Bazı oyuncular canlandıracağı karakteri alır ve yetenekleri ile oynar. Fakat bazı oyuncular sadece yeteneklerini değil o karakteri canlandırmak için yeteneklerinin yanına psikolojik, bazen de fiziksel olarak hazırlanır. Mesela Al Pacino kör bir karakteri canlandırmak için uzun süre Göz Doktorun yanında kör hastaları izlemiş, onların göz hareketlerini, psikolojilerini uzun süre takip etmiştir.

Yabancı oyuncular: Al Pacino, Connie Nielsen, Christian Bale, Angelina Jolie, Tom Cruise

Yerli oyuncular: Cüneyt Arkın, Haluk Bilginer, Şener Şen.

“Bu filme de çok şiddet işlenmiş diyenlere şunu söylemek istiyorum. Bosna’ya gidip gerçeklerle yüzleşsinler, orada şunu görecekler parklardan çok her tarafta soykırıma uğramış insanların toplu mezarlarını görürler.”

Saklı Yüzler Bosna ilk sinema deneyiminiz… Film, büyük bir vahşeti anlatıyor. Konusu ve anlatım dili itibariyle oldukça sert… Bu konuda bir çekingenliğiniz oldu mu?

 Bosna’da yapılanları göz önüne getirdiğimizde başka bir dil ile anlatamazdık. Zaten şimdiye kadar yapılan çoğu filmde bazı konular hep göz ardı edildi, sorunlar eşit gösterilmeye çalışıldı. Sertlik konusunda belki biraz dozunu fazla kaçırmış olabiliriz. Çünkü Tv kanalları yayımlamak için incelemeye aldığında bir adım geri atıyorlar. Yapanlar bu vahşeti gerçekleştirdiğinde utanmadılar da biz bu vahşeti anlatmaktan mı çekineceğiz? Bizim filmimiz uyarı niteliğinde bir film olup tarihe not düşmüştür. Bu filme de çok şiddet işlenmiş diyenlere şunu söylemek istiyorum. Bosna’ya gidip gerçeklerle yüzleşsinler, orada şunu görecekler parklardan çok her tarafta soykırıma uğramış insanların toplu mezarlarını görürler. 

Saklı Yüzler Bosna’dan sonra şimdi de ikinci projeye imza atmak üzeresiniz. İlkinde büyük bir soykırımın sonrasını ele aldınız. İkinci projede hangi konulara ışık tutacaksınız? Yaptığınız araştırmalardan biraz bahseder misiniz? Saklı Yüzler Kosova’nın konusu nedir?

 Hiçbir yapımcı film öncesinde içeriğini açıklamak istemez. Bu sorunuza şöyle cevap vereyim ikinci filmde sadece soykırımı değil şu anda Avrupa’da Ukrayna-Rusya, İsrail-Filistin savaşlarını başlatan masum çocukları öldüren, suçsuz insanların hayatlarını karartan arka plandaki görünmeyen yüzleri konu alacağız. Bence şimdilik bu kadar yeterli.

Saklı Yüzler Kosova filminin afişinde dikkat çeken “Gölgeler Savaşı” neyi ifade ediyor?

Bazen düşmanınız ile savaşırsınız ve yüzünü görürsünüz. Fakat bazen düşmanınız o kadar büyük ve tehlikelidir ki sadece gölgesi görülür. İkinci filmde Avrupa’yı ve Ortadoğu’yu kana bulamak için uğraşanların gölgeleriyle savaşırken onların gerçek yüzünü ortaya çıkarmak gerekiyor. Bu yüzden ikinci film için “Gölgeler Savaşı” doğru bir tanım olacak. 

İlk filminizden bu yana neler değişti?2. filminizde bizi ne gibi sürprizler bekliyor?

 Biz ilk filmde çok zorluklarla uğraştık. Bütçemiz kısıtlı hatta hiç denecek kadar yoktu. Kamera arkası kadromuz zengin değildi bütün yükü üç kişi omuzladı. Destek yerine köstek olanlar oldu. İkinci filmde ne yapacağımızı değil de ne yapmayacağımızı çok iyi biliyoruz. Filmin bütçesini geniş tutmak istiyoruz, yerli ve yabancı oyuncular oynatmak istiyoruz. Film yurt dışında çekilecek, onların görüşmelerini yapıyoruz. Prodüksiyon kısmının zengin olması için çalışıyoruz. Zaten daha birinci filmimiz dijital ve Tv ekranlarında yayınlanmadı. İlk önce seyircilerimiz ilk filmimizi izleyecek. İkinci projemizin çok daha iyi olmasını istiyoruz.  Bu yüzden hiç acele etmiyoruz en ufak detayına kadar her şeyi düşünüyoruz.

Film hangi ülkede/ülkelerde çekilecek?

Büyük bölümü Kosova’da, bir kısımda Türkiye’de çekilecek.

Yurt dışı çekimleri için nasıl bir yol takip etmeyi planlıyorsunuz?

Biz ilk filmde işlediğimiz konular nedeniyle, filmimizi yayımlamakta çok zorluklarla karşılaşıyoruz. İkinci filmde aynı sorunlar çıkmasın diye özellikle yurtdışındaki resmi makamlarla görüşmelerimizi en ince ayrıntısına kadar yapıyoruz. Çünkü ters bir durum olduğunda senaryoya hızlı bir şekilde müdahale edebiliriz. Biz bunu yaşamak istemiyoruz ve emin adımlarla ilerliyoruz. 

Saklı Yüzler Kosova filmin tanıtım çekimleri yapıldı. Aksiyon filmi çekerken setlerde bazen birtakım kazalar vuku bulabiliyor. Siz bu tarz sıkıntılar yaşadınız mı?

Aksiyon filmi çekiyorsanız en büyük yaşanan olay yaralanma olur. İlk filmde baş parmağım çıkmıştı, Dragiç karakterini canlandıran Âdem ağabeyi sorgu sahnesinde boğazını çok sıktığım için bayıltmıştım. Bu filmde daha dikkatliyim ama dikkatli olmayanlar arasında Barbaros ağabeyimiz çatışma sahnesinde demire çarparak kafasını yardı. Araba sahnesinde arkadaşlar senaryoda olmadığı halde zincirleme kaza yaptı. 

Filmin tanıtımında dikkatimi çeken hem Türkçe hem de İngilizce dublajlı haliyle yayımlanmasıydı. Filmin hangi ülkelerde vizyona gireceğini merak ettim doğrusu… Normalde filmin dublajı, vizyona giren ülke tarafından yapılır. Ama siz her iki dilde hazır bir şekilde hazırlamışsınız…

Evet bunu özellikle yapmak istedik. Global konuları içine alan bir film yapıyorsanız fragmanlarını izleyen herkes sizin verdiğiniz mesajınızı anlamalı. 

Filmin tanıtımında da dikkatimi çeken bir diğer mevzu, aksiyon sahneleri… Daha önceki filminizde de vardı. Bununla alakalı bir eğitim aldınız mı? Buna dair çekimler için özel bir çalışmanız oldu mu?

Ben dublör kullanmıyorum. Evet aksiyon sahnelerin hakkını vermek istiyorsanız bu sahnelere çalışmanız gerekiyor. Çünkü çalışmadan yapıldığı zaman inandırıcı olmuyor ve seyircinin seyir zevkini elinden alıyorsunuz. Bunun için hiçbir eğitimden kaçmıyorum gerektiğinde silah kullanımı, yakın dövüş teknikleri; aksiyon sahnelerinde düşme, kalkma kısacası ne gerekiyorsa çalışıyorum.

Oyunculuk yanında serinin ilk filminde yönetmen koltuğunu Haktan Özkan ile paylaştınız. Bu filmde kamera arkası kadrosunda kimler olacak? Oyuncu kadrosunda kimleri göreceğiz?

Kamera arkası kadrosunda şu anda sadece iki isim belli Haktan Özkan ve Canan Yılmaz. Bunun dışında tabi ki sürpriz isimler olacak. Oyuncu kadrosuna gelince tanınmış isimleri göreceksiniz. Ben ise bu sefer sadece rolüme odaklanmak istiyorum. İlk filmde ikisi birden zor olmuştu. 

Saklı Yüzler Kosova beyaz perdede seyirci ile ne zaman bulaşacak ve film öncesinde roman halinde filmin kitabı çıkacak mı?

İlk planladığımız tarih 2024 sonları. Biliyorsunuz bazen çekimlerde ve montaj kısmında uzama ya da ufak tefek aksilikler vizyon tarihini değiştirebiliyor. Kitap konusuna gelince filmden önce kitabı yetiştirip 2024 ilkbahar aylarında kitap raflarında yerini alacak.

 Gökhan beyi tebrik ediyorum. Ataları da benzer milletler tarafından zulme uğramış biri olarak her zaman yanınızdayım. Başarılarınız daim olsun...

HAFTANIN KEŞİF ETKİNLİKLERİ: “CUMHURİYETİMİZİN 100. YIL KUTLAMALARI”

Cumhuriyetimizin 100. Yılı hepimize kutlu, umutlu ve daim olsun…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Çeşitli Etkinliklerle Kutlayacak. İBB, Kutlamaların Yanı Sıra Bir İlke İmza Atacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinin ardından bir ilke daha imza atacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı akşamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hologramını Türkiye ile buluşturacak. Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yılında bir yandan Atatürk’ün düşünsel mirasına sahip çıkarken, diğer yandan da kutlamaların görsel boyutuna önemli bir zenginlik katacak.

Haliç Kongre Merkezi’nde Mustafa Kemal hologramına yer verilerek gerçekleştirilecek programın teması “Cumhuriyet Atatürk’tür” olacak. Hazırlanan platform üzerinde İstanbulluların karşına çıkacak Atatürk hologramı, kendi sesinden Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in ilk 10 yılında yaşananları çözümlediği Nutuk adlı yapıtından bölümler okuyacak. Programda üç dakika sürecek bu bölüm, sadece kutlamalara düşünsel bir derinlik katmayacak, aynı zamanda başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’ye eşine az rastlanır anlar yaşatacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla yâd edecek.

Etkinlikler 4 Gün Sürecek

Cumhuriyet coşkusunun birbirinden renkli gösterilerle devam edeceği 4 gün boyunca Kuzguncuk Parkı, Salacak, Ortaköy ve Kabataş sahilleri ışık gösterileriyle donatılarak İstanbul’un semaları renkli görüntülere tanık olacak.

5 Nokta Canlı Yayın

İBB, bu yıl da 29 Ekim’i, Cumhuriyet utkusuna layık bir şekilde kutlayacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve geldiği ilk yıl, 2 gün süren kutlamalar bu kez 4 güne uzatılacak. Etkinlikler, genel olarak çevrimiçi olacak ve pandemi önlemleri çerçevesinde yaşama geçirilecek. Bir sahnede senfoni orkestrası yer alırken 4 farklı mekânda da ışık şovları ve mapping gösterimleri düzenlenecek. Beş noktada yapılacak canlı yayın için 123 kamera ve 3 drone çalışacak. Böylece hem toplumsal değerler diri tutulacak hem de yurttaşlar, ayrım yapılmaksızın ulusal çıkarlar etrafında birlik ve beraberlik içinde birbirine kenetleneceği bir ortam oluşturulacak.

Programlar İBB Hesaplarından İzlenebilecek

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, saat 19.24’te Haliç Kongre Merkezi’nde başlayacak. Program, İBB Başkanı, İBB ve İBB TV’nin sosyal medyadaki resmi hesaplarından çevrimiçi izlenebilecek. Programda, sırasıyla Haliç Su Perdesi, İBB Saraçhane Binası, Bozdoğan Kemeri ve Kız Kulesi’ndeki ışık şovları ve mapping gösterimleri yer alacak.

Yetkin Dikinciler’in Sesinden Çeşitli Yerlerde Mapping Gösterimleri

Kutlamalara ayrı bir renk katacak olan Haliç Su Perdesi’nde “Cumhuriyet Cesarettir”, İBB Saraçhane Binası’nda “Cumhuriyet Mücadeledir”, Bozdoğan Kemeri’nde “Cumhuriyet Özgürlüktür” ve Kız Kulesi’nde “Cumhuriyet Gelecektir” başlıklarında gerçekleştirilecek mapping gösterimleri, Yetkin Dikinciler’in sesinden dinlenecek.

10. Yıl Marşı 60 Kişilik Bir Orkestra İle Seslendirilecek 

Kapanışını 60 kişilik bir orkestranın 10. Yıl Marşı ile yapacağı programın ışık ve mapping gösterimleri, 20.30 – 21.30 – 22.30 ve 23.30 saatlerinde Haliç Su Perdesi, İBB Saraçhane Binası, Bozdoğan Kemeri ve Kız Kulesi’nde tekrar edilecek.

Atatürk’ün Yaşam Öyküsünü Anlatan Müzikal Belgeseli “Kemâl” 30 Ekim’de Maltepe’de

Ayrıca, Atatürk ve Cumhuriyete giden yolun öyküsünün saygıyla anımsanması için 22 Ekim’de özel bir tiyatro turnesi başlatıldı. Pınar Ayhan’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşam öyküsünü anlatan müzikal belgeseli “Kemâl”in son gösterim tarihi 30 Ekim. Bu süreçte yapıt, sırasıyla Beylikdüzü, Ümraniye, Bakırköy, Sultanbeyli, Sarıyer, Küçükçekmece, Harbiye ve Maltepe’de izleyicilerle buluşuyor. İstanbul Büyükşehir, Beylikdüzü ve Küçükçekmece belediyelerinin sahnelerinde, pandemi koşullarına uygun olarak sahnelenen “Kemâl”in tüm gösterimleri ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

29 Ekim Marşı Yeniden Seslendirildi

Geçtiğimiz yıl İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun orkestra şefliğinde Beylikdüzü Gençlik Senfoni Orkestrası’nın seslendirdiği 29 Ekim Marşı’nı, bu yıl kültür sanat dünyamızdan isimler seslendirdi. Söz ve bestesi Ali Altay’a ait olan marşın yeni düzenlemesinde İpek Tenolcay, Necmi Yapıcı, Nebil Özgentürk, Nilgün Belgün, Ayşe Tolga, İpek Dinç, Behzat Gerçeker, Nahide Babashlı, Koray Aycı, Füsun Demirel ve çocukları Aslı Senem ile Mehmet İlkem, Metin Uca, Şenay Lambaoğlu, Evrencan Gündüz, Güvenç Dağüstün, İlyas Yalçıntaş, Caner Akın, Can Gox, Eflatun, Cengiz Çevik, Hüseyin Turan, Ceren Gündoğdu yer aldı. Ali Altay çalışmaya sesiyle de eşlik etti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İBB’nin resmi sosyal medya hesaplarından paylaşılacak.

Ülkenin dört bir yanında Cumhuriyetimizin 100.Yılı sebebiyle kutlamalar yapılacak. Sizler için keşfettim…

Gazapizm

28 Ekim Cumartesi

Maltepe Etkinlik Alanı

Madrigal

28 Ekim Cumartesi

Maltepe Etkinlik Alanı

Betül Demir

28 Ekim Cumartesi

Maçka Parkı, Şişli

Şevval Sam – Ozan Doğulu

28 Ekim Cumartesi

Yaşar Kemal Kültür Merkezi Konser Alanı, Maltepe

Nova Norda

28 Ekim Cumartesi

Maltepe Etkinlik Alanı

Ozbi

28 Ekim Cumartesi

Maltepe Etkinlik Alanı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Etkinlikleri

29 Ekim Pazar

Müze Gazhane

Zülfü Livaneli

29 Ekim Pazar

Maltepe Etkinlik Alanı

Duman

29 Ekim Pazar

Maltepe Etkinlik Alanı

Mazhar Alanson

29 Ekim Pazar

Maltepe Etkinlik Alanı

Adamlar

29 Ekim Pazar

Maltepe Etkinlik Alanı

Edis

29 Ekim Pazar

Maltepe Etkinlik Alanı

İskender Paydaş ve Orkestrası

29 Ekim Pazar

Maltepe Etkinlik Alanı

Zülfü Livaneli

29 Ekim Pazar

Caddebostan Etkinlik Alanı

Sıla

29 Ekim Pazar

Maltepe Etkinlik Alanı

Burak Kut – Yonca Evcimik – Grup Vitamin – Mansur Ark

29 Ekim Pazar

Sarıyer Merkez

Sertab Erener

29 Ekim Pazar

Ataşehir Bulvarı

DİĞER İLLERDE CUMHURİYET BAYRAMI ÜCRETİZ KONSERLER

Pinhani

25 Ekim Çarşamba

Güney Yıldızı Stadyumu, Adana

Melek Mosso

26 Ekim Perşembe

Çiğli Balatçık Mahallesi Meydan Parkı, İzmir

Pusula

27 Ekim Cuma

Mumcular Meydanı, Muğla

Gülşen

27 Ekim Cuma

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Eskişehir

Madrigal

27 Ekim Cuma

Adana, Ceyhan

İrem Derici

29 Ekim Pazar

Saruhanlı PTT Binası Yanı, Manisa

İmera

29 Ekim Pazar

Eynesil Meydanı, Giresun

Ümit Besen & Pamela

28 Ekim Cumartesi

Cumhuriyet Meydanı, Burdur

Moğollar

28 Ekim Cumartesi

Cumhuriyet Meydanı, Balıkesir

Madrigal

29 Ekim Pazar

Bursa Kestel Belediyesi

Leman Sam

29 Ekim Pazar

Konyaaltı Belediyesi Hizmet Binası Önü, Antalya

Eypio

29 Ekim Pazar

Cumhuriyet Meydanı, Burdur

19 

Fatma Turgut 

29 Ekim Pazar

Bursa Belediyesi

Tan Taşçı

29 Ekim Pazar

Çankaya Anıtpark, Ankara

Ece Seçkin

29 Ekim Pazar

Bodrum Belediye Meydanı, Muğla

Pusula

29 Ekim Pazar

Turgutreis Atatürk Meydanı, Muğla

Köfn

29 Ekim Pazar

Tavas Belediyesi, Denizli

100. Yılında Cumhuriyet Bayramı Konseri

29 Ekim Pazar

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir