Herkese Selam Olsun,

 Sizleri çok özlediğimi fark ettim. Epey vakittir yazamıyorum. Hala zihnen ve ruhen aranıza dönemedim. Canım Yaşar babamı çok özlüyorum ve birçok şey hala anlamsız geliyor. Önce Vatan Gazetesini onunla tanıdım ben. Haliyle birçok şey bana onu hatırlatıyor. Ama biliyorum artık hayata dönmeli ve bir şekilde ucundan tutmalıyım. Yaşar babam hep ilerlememi isterdi. İyi yerlere gelmemi. Bunun için hep destek oldu. Çok özledim be babam. İnşallah gittiğin yer buralardan daha iyidir ki eminim öyledir…

 Bu arada bu hafta sonu Vefa Lisesinde Tedx konuşmacısı olarak davetliyim. Hayatımdaki en büyük hayallerimden biri. Zira ölmeden önce yapmak istediğim 100 şey arasında değil belki ama gene de onore olduğum bir hayal… Konumuz sınırların ötesinde… Öyle bir konu ki, sanki hayatımın özeti gibi… Bu konuda anlatabileceğim çok şey var… Bakalım nasıl olacak?

 Yazmadığım haftalarda birçok haber elime ulaştı. O yüzden bu hafta sayfam çok dolu olacak. Elimden geldiğince artık buradayım.

 Keyifli okumalar…

HAFTANIN KEŞİF ŞARKISI: ‘‘ONUR SEVİGEN’İN YENİ TEKLİSİ DELİ 1’’

ÖNYARGILARA VE TAKLİTÇİLERE GÖNDERMELER DOLU BİR ŞARKI: DELİ 1!

 Onur Sevigen Deli 1 Kapak

Canım Yaşar babamın emanetleri benim için her zaman çok kıymetlidir. Hastalığı zamanı, benden değerli Onur’un albümünün lansmanına gitmemi rica etmişti. Ben de seve seve gitmiştim. Sayesinde çok değerli Onur ve güzel annesi Didar Hanımla tanıştım. Artık dostluğumuz baki.

 Onur çok yetenekli bir genç. Hem sahne enerjisi hem kendi imzasını taşıdığı şarkılarıyla adeta bir şölen yaşatıyor. Henüz dinlemediyseniz tüm playliste YouTube ve Spotify’dan ulaşabilirsiniz…

 2018 yılından beri farklı tempo ve janrların eklektik karışımı ile kendine özgü bir sound yaratan ve bu zamana kadar 2 EP, 15 tekli yayımlayan yetenekli yorumcu, söz yazarı, besteci ve prodüktör Onur Sevigen, Deli 1 isimli yepyeni teklisini dinleyicilerle buluşturdu.

Doğup büyüdüğü Londra'da profesyonel olarak müzik çalışmalarına başlayan, buradaki üretim ve başarıları ile adından söz ettiren Onur Sevigen, pandeminin akabinde İstanbul'a taşınarak Anadolu müzik ve enstrümanlarını batı müziği ile harmanladığı Türkçe şarkılar ve Türkçe - İngilizce iki dilli şarkılar ile ilgi görmeye başladı. 

BURAM BURAM DANS KOKUYOR!

Hem stili hem de müzik tarzı ile dikkat çeken sanatçı Onur Sevigen, söz, beste ve düzenlemesi kendisine ait olan ve buram buram dans kokan Deli 1 şarkısında darbuka başta olmak üzere doğu enstrümanlarını kullanarak bunları batı tarzı aranje ve soundlarla birleştirdi.

Türk ve İngiliz müziğine yeni bir heyecan getirmeyi amaçlayan sanatçı, Deli 1 şarkısında R&B, Hip Hop, Rap, Trap ve Pop müziğin elementlerini ustaca kullanarak darbuka ve reggaetonu birleştirdi. Sanatçı, kendi deyimiyle Darbuton adını verdiği bu stille müzikseverleri yaza hazırlıyor.

Onur Sevigen’in kuralları yıkan şarkıları, stili ve tarzı nedeniyle kendisine önyargı ile bakanlara ve yurt dışından geldiği için onu dışlar görünüp yine de her yaptığını taklit edenlere göndermeler yaptığı yeni şarkısı Deli 1, 17 Mayıs tarihi itibarıyla tüm dijital platformlarda yerini aldı.

https://www.youtube.com/watch?v=SpxQ_-Ew6O0

HAFTANIN KEŞİF YAZARI: ‘‘PINAR ALTUNTAŞ’’

PINAR ALTUNTAŞ’IN 3.KİTABI ‘YENİ DÜNYA BETLİ’ ÇIKTI…

Pınar Altuntaş3

Pınar benim ortaokul arkadaşım. O zamanlara dair çok güzel anılarımız var. Sosyal medya sağ olsun, eski arkadaşları buluşturdu. Böylelikle birbirimizi takip ediyor, başarılarımızla övünç duyabiliyoruz.

Pınar üretken bir yazar. Yazmaya ilkokul yıllarında günlük tutarak başlamış. Sonrasında blog yazarlığı yaparak, kalemini geliştirmiş. Sadece yazar değil; eğitmen, tasarımcı, harika bir anne ve eş… İlk kitabı 2021 yılında "Tesadüf Çocukları"; ikinci kitabı "Albız"ı ise 2023 yılında Tilki Kitap etiketiyle yayımlanmış. 3. Kitabı ‘Yeni Dünya Betli’ geçtiğimiz günlerde raflarda yerini aldı… Ben de sizler için Pınar’a yeni kitabını sordum. Pınar:

‘Yeni kitabım ‘Yeni Dünya Betli’ benim olgunluk çağımın ilk kitabı. On üç ay boyunca gecemi gündüzüme katarak yazdığım bir kitap. ‘Yeni Dünya Betli’ benim ve birçok insanın tinsel savaşlarını, iç hesaplaşmalarını anlatıyor okura. İnsan kendi farkındalığını anladığında büyük bir erdeme ulaşan canlıdır. Yeni Dünya Betli’ yi yazarken daha temiz daha insani bir dünya düşledim. Dünyada birileri acı çekerken, bu acıların sebebinin Yaradan değil insan olduğunu anlattım kitabımda.’

 ‘Yeni Dünya Betli’ tüm seçkin kitabevlerinde yerlerini aldı…

HAFTANIN KEŞİF KONSERİ: ‘‘YEŞİL NESİL ATÖLYELERİ’’

YAZ BOYUNCA YEŞİL NESİL ATÖLYELERİ HALKIMIZA KEYİFLİ GÜNLER YAŞATACAK!

Yeşil nesil atölyeleri kurucuları Cömert Agat ve Ebru Agat bu bayram da güzel bir etkinliğe imza atıyor. Aile ve çocuk etkinliklerinin yanı sıra konserlerle de devam edecek...

YEŞİL NESİL ATÖLYELERİ’NDE YILDIZLAR GEÇİDİ

Bayram boyunca Sinan Aydın'ın organize edeceği konserlerde birbirinden ünlü isimler Yalova Maxwell Termal Otel’de halkımızla olacak. Ayrıca çocuklar ve ebeveynleri için birçok aile etkinliğine de yer verilecek.

Bayram konserlerinde Hüsnü Şenlendirici, Sakiler, Ekin Uzunlar Ayaz Erdoğan, Seda Tripkolic 'le birlikte sürpriz sanatçılarla bayram coşkusu devam edecek.

HAFTANIN KEŞİF COVER ŞARKISI: ‘‘ANIL ŞALLIEL VE SAKİLER İŞ BİRLİĞİ İLE ARAPSAÇI”

ANIL ŞALLIEL VE SAKİLER İŞ BİRLİĞİ İLE ARAPSAÇI YAYIMDA!

ARAPSAÇI 15 YIL SONRA İLK DEFA COVERLANDI! 

Anil Salliel Sakiler Arapsaci Artwork

Türkiye'deki caz müziğinin en üretken ve başarılı isimlerinden saksafon sanatçısı Anıl Şallıel, her projesi milyonlar tıklanan Sakiler grubu ile Arapsaçı şarkısında beraber çalışarak yepyeni bir projenin başlangıcını yaptı. 

15 yıl aradan sonra ilk defa coverlanan Arapsaçı şarkısında, Anıl Şallıel'in dokunuşları ile modern bir forma evrilmiş sound ve Sakiler'in vokal gücü ile derinlemesine hissettiğimiz arabesk tınıları birleşerek ortaya iddialı bir çalışma sunuluyor. 

10 parmağında 10 marifet!

Genç yaşına rağmen birçok popstar ve caz sanatçısı ile aynı sahneyi paylaşan ve birçok ismin albüm kayıtlarında yer alan Anıl Şallıel, projenin müzik direktörlüğü, prodüksiyonu, düzenlemesi ve yapımını üstlendi.

Stüdyoda bir günde tüm çalışmaları tamamlanan şarkı, hücum kayıt tekniği ile tek seferde kaydedildi ve şarkıda canlı enstrüman kayıtları kullanıldı.

Söz ve müziği Özer Şenay'a, prodüktörlüğü Anıl Şallıel’e, aranjesi ise Anıl Şallıel ile Koray Üsgülen'e ait olan şarkının mix ve mastering çalışması Alen Konakoğlu tarafından yapıldı.

Şarkının video klip çalışması için bir araya gelen Anıl Şallıel ve Sakiler, Emrah Özbilen yönetmenliğinde çekilen klipte, stüdyo performansı ile kayıt anlarını birebir yaşattı ve ortaya samimi görüntüler çıktı.   

''Proje farklı sanatçılarla devam edecek.''

Türkçe müziğin seçkin solistleri ile bir araya gelerek başlattığı projenin ilk ayağını Sakiler grubu ile olan Arapsaçı şarkısı ile başlatan Anıl Şallıel, proje ile ilgili duygularını şu sözlerle ifade ediyor: ''Sakiler grubunun değerli solisti çok yakın arkadaşım sevgili Hasan Gözetlik ile 15 senedir dünyanın birçok yerine beraber gittik ve konserler verdik. Aynı zamanda grupta bulunan Serkan Balkan ve Yücel Girgin ile uzun zamandır çok yakın arkadaşız ve birçok projede beraber sahne ve stüdyo kayıtlarında yer alma şansına sahip olduk. Bu projeyi yaparken ve hayal ederken Sakiler grubunun müzikalitesi ile Arapsaçı şarkısının çok güzel uyum göstereceğini düşündük. Çok değerli Erkin Koray'ın sesinden ilk defa dinlediğimiz ve zaman içerisinde Funda Arar, Haktan ve İskender Paydaş'ın coverladığı versiyonlardan sonra 15 senenin ardından ilk defa bizim cover yaptığımız Arapsaçı şarkısının, alışılagelmiş arabesk tarzının daha da modern halini şarkıda tekrar dinleyebileceksiniz. Şarkıdaki yaylı aranjmanları ve saksafonun melodiye olan katkısı dinleyenlerin mutlaka ilgisini çekecektir. Fikir babası olduğum bu çok değerli projenin başlangıcını hem Warner Music Türkiye ailesi ile hem de Sakiler grubu ile gerçekleştirmek benim için çok büyük bir mutluluk. Sevgili dinleyicilerimize bir müjde vermek istiyorum. Birbirinden değerli sanatçı arkadaşlarım ile uzun süreli bir müzikal yolculuğa çıkıyoruz ve bu yolculuğun ilk ayağı Sakiler ile yaptığımız Arapsaçı projemiz oluyor. '' 

Anıl Şallıel & Sakiler ortaklığında yayınlanan Arapsaçı şarkısı ve klibi, 24 Mayıs tarihi itibarıyla Warner Music Türkiye dağıtımıyla tüm dijital platformlarda yerini aldı.

HAFTANIN KEŞİF YERİ: ‘‘BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ’NDEN İLK PLANETARYUM”

BEYLİKDÜZÜ’NDEN UZAYA YOLCULUK VAR

Beyli̇kdüzü'nden Uzaya Yolculuk Var (4)

Beylikdüzü Belediyesi, ilçedeki ilk planetaryumu (gökevi) açarak çocukları gök bilimiyle tanıştırdı. Güli Akkuş Gündüz Bakımevi’nin içinde açılan planetaryum, çocuklara ve gençlere güneş sistemi, yıldızlar, gezegenler ve galaksiler hakkında temel bilgiler verirken onları uzayın derinliklerine çıkaracak heyecanlı yolculuklara davet ediyor.

Beylikdüzü’nün ilk planetaryumunu (gökevi) açarak ilçedeki çocukları gök bilimiyle tanıştıran Beylikdüzü Belediyesi, 2023’ün sonundan bu yana uzayın sırlarını keşfetmeye meraklı yüzlerce ziyaretçiyi ağırladı. Adnan Kahveci Mahallesi’nde bulunan Güli Akkuş Gündüz Bakımevi’nin içinde açılan planetaryumda, anaokulundan lise düzeyine kadar çocuklar için videolar ve görseller mevcut. Bu merkezde çocuklara uzayla ilgili bilgiler verilirken aynı zamanda uzaydaki yeni gelişmeler de aktarılıyor.

Uzayın derinliklerine heyecanlı yolculuk

Planetaryum, çocuklara ve gençlere güneş sistemi, yıldızlar, gezegenler ve galaksiler hakkında temel bilgiler verirken onları uzayın derinliklerine çıkaracak heyecanlı yolculuklara davet ediyor. Özel olarak tasarlanmış kubbesinin altında, belirli sayıda koltuk ve bir görüntüleme sistemi ile sanal bir gökyüzü oluşturan planetaryum, insan ufkunun sınırlarını ve ötesini, 360 derece bir evren küresi içinde izlemeye imkân sağlıyor.

Merkeze giriş ücretsiz

Cumartesi ve pazar günleri, bu özel deneyim alanında, klimalı rahat bir ortamda, özellikle uzay temalı filmlerle hem eğlenen hem öğrenen çocukların hayranlığı ve heyecanı ise gözlerinden okunuyor. Yaş gruplarına göre farklı içeriklerin sunulduğu merkeze giriş ücretsiz, biletlere ise Beylikdüzü Atatürk Kültür Sanat Merkezi’nin (BAKSM) gişesinden ulaşmak mümkün.