Bahar geldi, harika günler bizi bekliyor. Gelin güzel bir bahar temizliği yapalım, nefes almaya başlayalım. Toksiklerden arınalım. Karşınızdaki kim olursa olsun hayatınız üzerinde dilediği gibi söz sahibi olmasına izin vermeyin. Ne kadar severseniz sevin kimseye hayatınızı altın bir tepside sunmayın.  Paylaşmak istediğiniz kadarını paylaşın ama sizden çalınmasına asla göz yummayın. Çünkü sadece bir hayatınız var. Deneyimleriniz ve hayallerinizle sizi siz yapan tek bir hayat! Onu neden bir başkası için harcayasınız ki? Siz sadece kendinize ve kendiniz için yapmak istediklerinize odaklanın. Gerisi vız gelsin tırıs gitsin.Kötü enerjisiyle ruhunuzu çürüten herkese ve her şeye boş verin. Her güne önce kendiniz için başlayın. Söylenenleri yok sayın. Üzerinize toprak atmaya çalışanlardan uzaklaşın. Onlar yoz düşünceleriyle kendi mezarlarını biraz daha derinleştirsin. Ama siz doya doya kendinizi yaşayın. Şunu hiçbir zaman unutmayın; Yaradan sizi seviyor, dünya sizi seviyor. Siz de kendinizi sevin. Gerisi hikâye...—

ECE VE EFE'DEN TÜYOLAR

Ece Yoga

Ece'm yine boş durmadı ve yine harikalar yarattı. Wellness ve Yoga Eğitmeni Ece Vahapoğlu; anne olduktan sonra yazdığı yeni çocuk hikâye kitapları ile aileleri spora ve sağlığa teşvik ediyor.

Artenino Yayınları’ndan çıkan “Spor Yapıp Sağlıklı Besleniyorum” hikâye kitabı serisinin ilk iki kitabı: “Ece ve Efe Yoga Günü” ve “Ece ve Efe Yüzme Günü” büyük ilgi ile karşılandı.

Etiler Happy Nest’te gerçekleştirilen lansman davetinde  ünlü anneler ve anne influencerler bir araya geldi.

Sağlıklı yaşam, spor ve beslenme seminerleri veren, sosyal sorumluluk projelerinde yer alan ve sosyal medyayı aktif kullanan Ece Vahapoğlu; yıllardır yazdığı on kişisel gelişim kitabının ardından ilk kez; spor, beslenme ve sağlıklı yaşamı konu edindiği çocuk hikâyeleri ile kitap severler ve çocuklarla buluşuyor.

Ece Vahapoğlu ve oğlu Efe’nin; sportif aktiviteler ve sağlıklı yiyecekler dünyasının satır aralarında yer alan küçük yaşam mottoları, çocuk dünyasına farklı bir bakış açısı kazandırması sebebiyle de dikkat çekiyor.                                       

Ece Vahapoğlu, 3-7 yaş arası çocuklara hitap eden yeni kitabı hakkındaki bilgileri kitap severlerle paylaştı: "Bu hikâye kitabı serimizde, bizim Efe ile birlikte yapmayı sevdiğimiz birçok etkinlik yer alıyor. Serinin her kitabında farklı bir spor dalı ile ilgili bilgiler mevcut. Sporun yanı sıra sağlıklı atıştırmalık tariflerimizle sizi çocuğunuzla yapabileceğiniz keyifli mutfak etkinliklerine yönlendiriyoruz. Çevreye duyarlı, sağlıklı beslenen ve spor yapan yeni nesiller yetişmesi dileğiyle.." Çocuklu aileler için eğlenceli başucu kitaplarını alın derim.

AJETİN ÖNLENEMEZ STRESİ

Ankara ve Bodrum arasında mecbur kalıp Türk Hava Yolları sayfasına girip AJET sayfasına mecburi yönlendirildim. Bilet almıyor büyük bir savaş veriyorsun. Bu kadar kötü ve kullanışsız bir web sayfası görmedim. Hadi bileti alma savaşını kazandın diyelim. Her zaman kullandığın CIP kapısı kapalı. "Artık bizden ayrıldı" diyor. Hadi bunu da aştın, uçağa binmek üzere sıraya girdin. Ekranda rötar yazıyor. Yanlışlıkla yer hostesine bir şey sormaya kalk "ben günlerdir uyku uyumuyorum, evime gidemiyorum" diye  veryansın başlıyor. Kısacası AJET= Kaos 

MUCİZE AYNALAR

Muci̇ze AynalarMuci̇ze Aynalar

Türkiye sinemasında 54 yıllık aranın ardından bir Aziz Nesin hikâyesini beyaz perdeye aktaran 'Mucize Aynalar', yurt içi ve yurt dışında sinema seyircileriyle buluşmaya devam ediyor. Aziz Nesin'in benzersiz kalemini sinemaya aktaran yönetmen Tolga Örnek imzalı 'Mucize Aynalar', 24. Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali'nin açılış filmi oldu. Başkanlığını Hüseyin Sıtkı’nın gerçekleştirdiği festivalin 3 Haziran’daki açılış gecesinde ‘Mucize Aynalar’ gösterime sunulacak. İzleyicilere; yakın gelecekten eğlenceli bir anlatım sunan 'Mucize Aynalar', Aziz Nesin’in altı farklı öyküsünü birbiriyle iç içe geçmiş şekilde harmanlayarak farklı bir seyir deneyimi sunuyor. Aziz Nesin’in hikâyelerini günümüze aktarmaktan dolayı gurur duyan filmin ekibi bu mutluluğu bu kez Almanya’daki vatandaşlarla paylaşacak. Hayalleri gerçeğe dönüştüren, geçmişi bir çırpıda bugüne getiren ‘Mucize Aynalar’ temasıyla film, günümüzün hayallerin peşinde koşmaktan hayatını yaşayamayan insanını anlatıyor. Filmde farklı hikayeleri olan karakterlerin kesişen hayat öyküleri trajikomik sahnelere neden oluyor. Yapımcılığını Orchestra Content adına Mine Şengöz’ün üstlendiği filmi yazıp yöneten Tolga Örnek, Alp Çağrı Günal ve Levent Güneri ile beraber ortak yapımcılar arasında yer alıyor.

DRAGONS AND MYTHICAL BEATS

Dünyanın en büyük kukla gösterilerinden biri olan 'Dragons and MythicalBeasts', BKM organizasyonuyla Maximum Uniq Hall'de seyircileri büyüleyici bir atmosferle ağırlayacak. Heyecan, aksiyon, eğlence, gizem... Ejderhalar, troller, gizemli tek boynuzlu atlar ve mitolojik hayvanlar...

Özel güçlere sahip canavarlarla fantastik bir yolculuk…Ne yaparsanız yapın ama ejderhayı uyandırmayın...İngiltere'nin en prestijli ödülleri arasında yer alan 'Olivier Ödülü'ne 'En İyi Aile Eğlencesi' dalında aday gösterilen 'Dragons and MythicalBeast' adlı gösteri, mitolojik hikâyeleri büyüleyici bir atmosferle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle İstanbul'da sahnelenecek. Dünyanın en büyük kukla gösterilerinden biri olan 'Dragons and MythicalBeasts', BKM organizasyonuyla 19 - 23 Nisan arasında Maximum Uniq Hall’de sahnede olacak. Dragons and MythicalBeasts', efsanevi canavarların bilinmeyen yönlerini sürükleyici ve eğlenceli hikayeler ile sahneye taşıyacak. Dünyanın farklı yerlerinde anlatılan mitolojik hikâyeler çocukların hayal gücünü beslerken, aileleriyle keyifli vakit geçirmesini sağlayacak. 2020'de tasarlanan 'Dragons and MythicalBeasts', 2021'den itibaren sahnelenmeye başlarken, Türkiye dâhil olmak üzere şu ana kadar 4 ülkeye turne düzenlendi. Önümüzdeki günlerde turne düzenlenen ülke sayısı; Portekiz ve Almanya ile birlikte 6'ya çıkacak. Yılda ortalama 200 kez sahnelenen 'Dragons and MythicalBeasts'ın ekibi 10 kişiden oluşuyor. Bu arada, şov, 3 ayrı ekipten oluşuyor. Her bir ekip de bir başka ülkede performans sergiliyor.Dragons and MythicalBeasts  "Gerek çocuklar gerekse onların ebeveynleri olmak üzere tüm seyircilerimize 55 dakika boyunca kahraman olma hissini veriyoruz. Heyecan yaratarak, duygu yoğunluğu oluşturarak seyircilerimizin fantastik bir dünyanın içine girerek orada keyifli zaman geçirmelerini hedefledik. Şovun hikâyesinin zaman ve mekânı yok. Her zamanın ve her mekânın hikâyesi diye anlatılıyor.Ekipte yer alan tek Türk olan Ata Dirilgen, çocukluk yıllarından bu yana yaşamını İngiltere'de sürdürüyor. Ata Dirilgen, hem anlatıcı hem de seyirciler arasından sahneye çıkarılacak 5 çocuğun hikâyedeki eğitmeni. Hikâyede yer alan yaratıklar, Japon, Çin, İran, Mezopotamya, Avrupa, Azerbaycan ve İskandinav mitolojilerindeki yaratıkların bir karması. Ormanın ruhunu yansıtan canavar ise hiçbir mitolojiye ait değil. O canavar, 'Dragons and MythicalBeasts'e özel bir karakter. Çocuklar, en çok ejderhadan etkileniyor. Dünyadaki bütün mitolojik hikâyelerde ancak bir canavarı öldürdüğünde kahraman olabileceğin belirtilir. Bu hikâyede ise tam tersi. 

ENGELSİZ YAŞAM

Engelsi̇z YaşamEngelsi̇z Yaşam

 Büyük Engel Kalpte Olandır" sloganıyla önünde engel olan herkesin engelini aşmasına yardım etmek amacıyla 2011 yılında kurulan Engelsiz Yaşam Vakfı'nın yeni başkanı Av. Edip Önder oldu.Engelsiz Yaşam Vakfı'nın kurucu başkanı Atilla Kaplakarslan'dan görevi devralan Av. Edip Önder, yeni yönetim kuruluyla birlikte engelli bireylerin engellerini aşmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Vakfın yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Av. Edip Önder, Tayyar Işıksaçan, Şeniz Ulusoy, Emrah Yedekçi, Nezih Ertuğrul Erdem, Hakim Seval Karataş, Fatih Dalma, Mustafa İsmet Mercan.

SANDOKAN

S A N D O K A N

Oyunculuk kariyerine İtalya'da devam eden ve hayran kitlesi oluşan Can Yaman, başrolünde olduğu yeni diziyle gündeme geldi. Spartacus oyuncusu John Hannah ve Gossip Girl'dekirolüyle ünlenen Ed Westwick de dizide yer alıyor.

Ranini Tv'nin Variety'den aktardığı habere göre, İtalyan devlet kanalı RAI'nin amiral gemisi RAI1 kanalında yayınlanacak olan dizi, 19. yüzyılın ortalarında Borneo adasında, yerli Dayak kabilelerinin acımasız İngilizlerin egemenliği altında olduğu bir yerde geçiyor. Emilio Salgari'nin kaleme aldığı romanlardan esinlenilerek hazırlanan Sandokan'ın yönetmen koltuğunda Jan Maria Michelini yer alıyor. Can Yaman'a Alessandro Preziosi ve Samuel Kay eşlik ediyor. Çekimleri 22 Nisan'da başlayacak olan dizi, 1976'da yayınlanan ve kült bir dizi haline gelen 'Sandokan'dan uyarlanıyor. O dönemki dizi, Güneydoğu Asya'da sömürgeci güçlere karşı savaşan bir korsanın maceralarını konu almıştı. Malezyalı bir korsan olan Sandokan'a hayat veren Can Yaman'a dünyaca ünlü oyuncular eşlik ediyor. Konusu şöyle; Sandokan (Yaman), İtalyan yıldız Alessandro Preziosi'nin (The Lying Life of Adults) canlandırdığı güvenilir yardımcısı Yanez de Gomera'nın da dahil olduğu mürettebatına liderlik ederek taraf tutmadan korsanlık işine devam etmektedir. Ancak bir baskın sırasında İngiliz konsolosunun kızı Marianne; (Bloor) ile yolunun kesişmesi ve kaçmasıyla her şey değişir. 

HUZURUN ADI

Gelin bu haftayı en sevdiğim bilgelik hikayelerinden biriyle bitirelim. Bir gün bilge bir kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan etti. Yarışmaya çok sanatçı katıldı. Günlerce çalıştılar, birbirinden güzel resimler yaptılar. Sonunda, eserlerini saraya teslim ettiler. Tablolara bakan kral sadece ikisinden gerçekten çok hoşlandı. Ama birinciyi seçmek için karar vermesi gerekiyordu.Resimlerden birisinde, sükunetli bir göl vardı. Göl bir ayna gibi etrafında yükselen dağların huzurlu görüntüsünü yansıtıyordu. Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslüyordu. Resme kim baktıysa, onun mükemmel bir huzur resmi olduğunu düşünüyordu. Diğer resimde dağlar vardı. Ama engebeli ve çıplak dağlar. Üst tarafta öfkeli gökyüzünden yağmur boşalıyor ve şimşek çakıyordu. Dağın eteklerinde ise köpüklü bir şelale çağıldıyordu. Kısacası, resim hiç de huzur dolu görünmüyordu.Fakat kral resme bakınca, şelalenin ardında kayalıklardaki bir çatlaktan çıkan minnacık bir çalılık gördü. Çalılığın üzerinde ise anne bir kuşun ördüğü bir kuş yuvası görünüyordu. Sertçe akan suyun orta yerinde anne kuş yuvasını kuruyor... harika bir huzur ve sükun.Peki ödülü kim kazandı dersiniz?Kral ikinci resmi seçti. 'Çünkü' dedi. 'huzur hiçbir gürültünün sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir. Huzur, bütün bunların içinde bile yüreğinizin sükun bulabilmesidir. Huzurun gerçek anlamı budur'

Sevgi ve ışıltınızla kalın.