Zaman ne kadar hızlı geçiyor sözünü büyük küçük herkesten duymuşuzdur. Günlük rutini ne kadar doğru kullanırsak bize verdiği meyvelerde o kadar güzel olur. Eğer zamanı yanlış kullanırsak rutinlerimiz tepe taklak olacak. Hayatımızı düzene sokabilmek için ne kadar rutinoluşturursak oluşturalım eylemi gerçekleştirebilmek içim zamanın içinde olmamız gerekecek. Böylelikle zaman kavramının sandığımızdan daha önemli olduğunu anlıyoruz.

Düşünmek her ne kadar bazı sorunlara çözüm bulmuş olsa da kimi zaman fazla düşünmek bize zaman kaybettirebilir. Zamanın bizim için ne kadar önemli olduğunu hayat bize yazısız kural olarak verir. Hayat o kadar kıymetlidir ki bize verilen şimdi ki zamandır. Bu yüzden hayatımızı bize değer vermeyen insanlara harcamamız gerekiyor. Çünkü geri dönüşü yoktur, endişeye yer yoktur.Bize değer vermeyen insanları hayatımızdan çıkartırken acımasız olmamız gerekiyor.

Hayatı dolu dolu yaşarsak hayatın tadını çıkartmış oluruz.  Bazı şeyler yolunda gitmediğinde üzülmek yerine zamana bırakmak en doğru karar olacaktır. Bu kadar kıymetli zamanımızı kendi enerjimize harcarsak hayatın tadını almış oluruz.  Bizim birine zaman ayırdığımız her ne kadar önemliyse karşı tarafında bize ayırdığı vakit o kadar önemlidir. Bize ayrılan vakit bizim değerimizi ölçer. Eğer karşı taraf bize değer vermiyorsa hiç düşünmeden hayatımızdan çıkartmayı bilmemiz gerekiyor.

Söylenen sözler, yazılan yazılar her şey bize zamanın hediyesi. Her ne kadar kabullenmesek bile geçmişte üzüldüğümüz, ağladığımız, canımızın yandığı zamanlar bile bize hediyedir. Yaşadık çünkü yarına geçtik, yaşadık çünkü tecrübe ettik. Artık daha bilinçliyiz. Dün yaşamasaydık bugün  yaşayacaktık. Zaman fırtınasının içinde kaybolup belirsizliğe karışacaktık. Geçmişte yaşanan her şeyi kendimize hediye paketi olarak vermenin vakti geldi. Zamanı sadece gülmek, çiçek koklamak, dans etmek, mevsimlerin tadını çıkartmak için kullanmalıyız. Hayat çok güzel ve kendi tecrübe ettiklerimizle daha anlamlı bir hale geliyor. Aynaya baktığımız zaman parlayan gözler görüyorsak eğer  hayatın bize hediye ettiği zamanı kabul etmişizdir. 

Yaşadığımız her duygu şimdiye sabit. Geçmişi düşünmeyerek ayağımıza takılan engelleri aşmamız gerekiyor. Engelleri aştığımız zaman güzel bir yolculuk bizi bekliyor. Biz yeter ki kendi değerimizi bilelim, kendimizi sevelim. Hayatın bize verdiği zamanın sonuna kadar tadını çıkartmak gerekiyor. Hayat bizden sadece verdiği hediyenin karşılığı olarak vaktimizi çalan insanları hayatımızdan çıkartmamızı istiyor. Bizimle yola devam etmek isteyen zamanını bizimle paylaşır. Şimdi zamanın bir hediye olduğunu unutmayıp aynaya gülümseyerek bakmanın vakti geldi geçiyor.