Yıllar öncesi Tema vakfı bünyesinde Yalova ilimiz bünyesinde faaliyet gösteren Tema fidan üretimi merkezini ziyaret etmiştim ve ziraat mühendisi arkadaşların gözetimi ve desteği ile yaptıkları çalışmalar ve üretimleri ile alakalı bilgi almıştım. Hafızamda canlı duran gözlemlerim ve edindiğim bilgiler neticesinde disiplinli bir çalışma içesinde olduklarına sahip olduklarına dair kanaatim geçerliliğini sürdürmektedir. Bizler, Türkiye de yaşayan yurttaşlar olarak Tema vakfının çalışmalarına nasıl destek olur, çalışma ve uğraşlarına nasıl pozitif katkıda bulunabiliriz diye düşünüyor isek, Tema vakfının bilgilendirme metnini okuyalım.
**
TEMA Vakfı Sesleniyor,
Çekirdekleri çöp torbasına koymayın...
Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar.
Bu sene dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine asla hapsetmeyin.
Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün.
Üzerine de bir bardak su dökün.
Gömme imkânınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ( ya da arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır.
Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…
Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir!
Bunu yapmayın ve yaptırmayın...
Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan ya da dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış...
En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet...
Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım…
Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.
Poşete koymadığınız her çekirdek için şimdiden teşekkürler...
**
Konumuz Türkiye’mizin daha yeşil ve daha verimli bir hale gelmesi, yeşilin, ağaçların artırılıp dolayısıyla erozyonla mücadele ise; TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı TEMA Vakfı, erozyonla mücadele ve doğal varlıklarımızı koruma amacıyla kurulan ve bugün 1 milyonu aşkın gönüllüsü bulunan bir halk hareketidir. Bu hareketin içinde birebir yer alıp maddi olarak da yardım edebilir çalışmalarına katılabilirsiniz. Bilgilendirme için Tema Vakfı internet sitesi ve il temsilcilikleri yapmanız gerekenler ayrıntısı ile belirtilmiş.
Yukarıda bahsettiğim ise günlük yaşam döngümüzde dikkat edip meyve çekirdeklerini doğa ile toprak ile buluşturmak. Elbette biliriz ki her meyve çekirdeği toprakla bütünleşip ağaç olup meyve verecek olgunluğa, yetişkinliğe gelemeyebilir. Doğaya, toprağa attığımız, gömdüğümüz, bilgilendirme yazısında belirtildiği üzere çekirdeklerin yarısının ağaç olduğu varsayımı, öngörüsü mevcuttur. Yurttaşlar olarak bizler kulağımıza küpe edeceğimiz bu hareket ve döngü ile milyonlarca meyve çekirdeğini doğaya, toprağa bıraksak ve sadece yüzde birlik başarı sağlasak dahi binlerce ağacın var oluşuna sebep, etken olacağız. Hep birlikte analitik düşünelim, bu bilgi elden ele, dilden dile yayılsa her gün bir en az milyon çekirdek doğaya, toprağa atılsa ve sadece yüzde biri ağaç olsa, bitki olsa, ülkemiz yeşillense, bu hareket ve döngümüz süreklilik kazanıp aylarca ve yıllarca devam etse, kaybımız var mı, yoktur. Bu hareketin destek görüp yayılması ve her günümüzde yer alması halinde ise her gün yüzbinlerce, milyonlarca, kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. gibi meyve çekirdekleri toprakla döngüye girip varoluşsal hareketlerine sebep olacağız, varsın yüzde bir başarı olsun, ne çıkar, kıyamet mi kopar?