HABİB BABAR'ın röportajı için tıklayınız...

Sanat dünyasının çok yönlü oyuncusu… Deyim yerindeyse onda yok yok… Oyunculuk ve şarkıcılık. Her iki alanda da başarıdan başarıya koşuyor Hülya Böceklioğlu…  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Tiyatro ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümü mezun olan ünlü oyuncu, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde oyunculuk okurken Fransızlarla, Fransız kültürde Fransızca olarak ‘Molere’in ‘Cimri ‘adlı oyununda Frosine rolünü oynadı. Muhteşem oyunculuğuyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Hülya Böceklioğu, Çemberimde Gül Oya, Kadın İsterse, Hayat Bilgisi, Belalı Baldız, Kızlar Yurdu, Rüzgar, Hanımın Çiftliği, Keşanlı Ali, Kantodan Tangoya, Derman Bey, Kalbim Ege’de Kaldı ve Ufak Tefek Cinayetler gibi birçok projede yer aldı. Böceklioğlu ile dününü bugününü konuştuk. Haydi buyurun sohbetimize…

BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN SÖZ EDER MİSİNİZ?

Ben Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Tiyatro ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümünden mezun oldum. Çocuk yaşlarımdan beri oyunculuğa karşı büyük bir hevesim vardı. Yani oyunculuğa aşık bir çocuktum (Gülmeye başlıyor) Sanat aşkım büyüdükçe daha da çoğalmaya başladı. Zaten tercih ettiğim okulda bunun örneği. Üniversite eğitimimi sürdürdüğüm dönemlerde Fransızlarla Fransız kültürde Fransızca olarak Molere,in Cimri adlı oyununda  Frosine rolünü oynamıştım. Bu rolüm bana şöhretin kapılarını aralamıştı. Oyunculuğum çok beğenilmişti. Oyunun bitiminde alkış yağmuruna tutulmuştum. O anı anlatamam, gerçekten muhteşem bir atmosferdi… Tiyatro oyuncusunun en büyük ilacı alkıştır. Ben bu ilacı fazlasıyla almıştım ve çok mutluydum.

TİYATRO BİR AŞKTIR

PEKİ SONRA NELER ODU?

Tiyatro aşkı bende bambaşka bir duygu… Okuldan hemen sonra tiyatro hayalimi gerçekleştirmek için kolları sıvadım ve Aydın Belediye Şehir Tiyatrosunu ilk defa kurdum. Ayrıca İzmir Devlet Tiyatrosu yıllarımda hayalim olan Aydın Devlet Tiyatrosu Şükran Güngör sahnesi açılmasını sağladım. Ancak kısa ömürlü oldu. Ankara Devlet Tiyatrosu, Bursa Devlet Tiyatrosu’nda çalıştım  ve halen İzmir Devlet Tiyatrosu’na devam ediyorum.

TİYATRONUN DIŞINDA BİR ÇOK DİZİ VE SİNEMA FİLMİNDE DE OYNADINIZ. BU FİLMLER HANGİLERİYDİ?

Gül Oya, Kadın İsterse, Hayat Bilgisi, Belalı Baldız, Kızlar Yurdu, Rüzgar, Hanımın Çiftliği, Keşanlı Ali, Kantodan Tangoya, Derman Bey, Kalbim Ege’de Kaldı ve Ufak Tefek Cinayetler gibi birçok dizide rol aldım. Süper İncir, Yarım ki Yarım isiml, sinema filmlerinde rol aldım. Süper incir ve Yarım,ki Yarım’la Adana Altın Koza,En İyi Yardımcı Kadın ödülünü aldım.

YOUTUBE KANALIMDA ŞARKI OKUYORUM

OYUNCULUĞUN YANI SIRA ŞARKILARINIZLA DA HAYRANLARINIZI BÜYÜLÜYORSUNUZ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Evet şarkı da okuyorum. Youtube kanalımda şarkılarım yer alıyor. Şarkılarım büyük beğeni ile dinleniyor. Bu durum beni mutlu ediyor. Sanat benim tek aşkım. Şarkı okumak ve oyunculuk yapmak beni inanılmaz mutlu ediyor. Diyalekt yaparım, Ege şivesi Aydın ağzını doğru konuşurum.

GENÇ OYUNCULARA TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Genç oyunculara il tavsiyem kesinlikle eğitimdir.  Özellikle tiyatro yapanlara doğal oyunculuk yapmalarını tavsiye ederim “Bu sahnede oyun oynamak yasaktır”cümlesi idealleri olsun… İyi bir eğitimin ardından büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.

YEŞİLÇAM NEDEN YOK OLDU SİZCE?

Yeşilçam yok olmadı… Aksine son yıllarda şahane filmlerle coştu. Ayrıca ben eski Yeşilçam filmleri hastasıyımdır. Yeşilçam filmlerini büyük bir keyifle izlerim. O filmlerle büyüdük. O güzelim filmlerle oyunculuğa heveslendik. Yeşilçam hiçbir zaman yok olmadı, olmayacakta.TV kanallarında gösterilen ve zor şartlar altında büyük özveri  ile çekilen o filmleri tekrar tekrar izliyor, izledikçe de asla bıkmıyorum. Çünkü her şey o kadar sade ve güzel ki…

OYUNCULUK USTA ÇIRAK İLİŞKİSİYLE OLGUNLAŞIR, USTALAR BAŞ TACIMIZDIR

ÇEKİLEN ONCA DİZİ VE SİNEMA FİLMİNDE YEŞİLÇAM OYUNCULARINA NEDEN YER VERİLMİYOR SİZCE?

İşte bende merak ediyorum bunu… Bu duruma inanın çok üzülüyorum. Türk Sinema tarihine büyük katkısı olan, sinemamızın temel taşları bu efsane oyuncularına fırsatın verilmemesine bende anlam veremiyorum. Oyunculuk usta çırak ilişkisiyle olgunlaşır, ustalar baş tacımızdır. Bu değerlere gereken saygıyı sonuna kadar göstermeliyiz. Biraz önce de söylediğim gibi  onlar büyük ustalar ve onlara sahip çıkmamız şart.

HİÇ UNUTAMADIĞINIZ BİR ANINIZI BİZİMLE PAYLAŞMAK İSTER MİSİNİZ?

Benim filmi çekilebilecek trajik komik olağanüstü bir anım var ama çok uzun ve asla kısaltarak anlatılamaz. Ancak bizim işimizde anılar bitmez elbette, en çok da oyun sırasında gülmek ki Bursa DT de oyunda birbirimize sirayet eden gülmemizi durduramamış, bir bir sahneyi terk etmeye vardırmıştık, sahnede gülme krizinin düşmanımın başına gelmesini bile istemem.

YENİ PROJELER VARMI?

Tiyatro oyunlarımla hayranlarımın karşısına çıkmaya devam ediyorum. Bunun yanı sıra birçok yeni proje teklifi aldım. Bu projeleri inceliyorum. Bu yıl bir birinden güzel projelerle yeniden sevenlerimle kucaklaşacağım. Hayranlarıma bir birinden güzel projelerin müjdesini yakında vereceğim.

Bu keyifli sohbet için çok teşekkürler Hülya hanım…

Evet gerçekten keyifli bir sohbet oldu. Ben teşekkür ediyorum Habib bey.