FUNDA AKOSMAN'ın röportajı için tıklayınız...

Sevgili dostum, hocam, astrolog Vedat Delek ile hem Türkiye’nin hem de dünyanın neler beklediği ve burçları neler beklediği hakkında çok samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Aynı zamanda kitabından da bahsettik. Mevlana’nın olumlamalarıyla yıl içerisindeki tüm gökyüzü hareketlerini anlattı. Kitabına da size anlattık. Çok keyifli bir söyleşi oldu kaçırmayın derim yazı dizimizi...

Merhaba sevgili dostlar. Çok sevgili dostum, hocam Astrolog Vedat Delek ile birlikteyiz. Hoş geldin, nasılsın?

Hoş bulduk iyiyim sen nasılsın Funda? Nasıl gidiyor hayat?

Sağ ol, güzel gidiyor şükür. İnşallah 2024 yılı hepimize sağlık, huzur, barış, bolluk, bereket ve farkındalık getirir diyorum. Böyle açmak istiyorum.

İnşallah. Her yıl bir röportajımız oluyordu bu yıl biraz daha geç oldu. Hem senin yoğunluğun hem benim yoğunluğum. Bir de biliyorsun sağlıksal konuda ben de Aralık ayı içerisinde çok ciddi bir 10 gün geçirdim.

Evet geçmiş olsun. Ben de çocuklarla öyle girdim yeni yıla. Bir salgın var. İnşallah çok ciddi boyuta geçmeden bitsin. 2024 yılı hepimize sağlık, huzur, bereket, sevgi, barış, bolluk ve farkındalık getirsin.

Amin. Biliyorsun ben her yıl yeni bir kitap çıkartıyorum. Bu yıl Mevlana’nın Sözlerinden Olumlamalar adlı kitabımı ortaya koydum. 2024 yılında çıkan aslında özel bir rehber kitap oldu. Yeniaylar, dolunaylar, tutulmalar, burçlarla ilgili bilgiler, özel ritüeller, ritüelle beraber esasen insanların biraz daha farkındalığını arttırabilecek bilgiler kaleme aldım.

Bu seferde Mevlana’nın sözlerini seçmen çok güzel olmuş. Ben 16-17 Aralık’ta Mevlana’ya gittim. O kadar etkilendim ki, bambaşka bir ruh gerçekten!

Çok özel bir ruh ve çok özel bir enerji. Ben de Konya’ya gittiğimde 3-4 kere türbesini ziyaret etme fırsatı buldum. Ve geçen sene Ocak ayı içerisinde yeni kitap ile ilgili ne yapabilirim diye düşünürken arabanın içerisinde geldi bu fikir. Mevlâna o kadar özel bir ruh ki dünyada bakıldığında İslamiyet’i temsil eden çok önemli bir görevi de var. Biliyorsunuz Mevlâna Yılı ilan edildi ve esasında büyük peygamberimiz Hz. Muhammed ile kıyaslamak asla söz konusu olamaz. İnsanların mesajlarını daha dikkate aldığı bir de farklı mesajlarının olmasından dolayı da peygamberimizin başlattığı o büyük cihada tohumları ile fayda sağlayan bir alim ve İslam bilgini. Doğru cümlelerle anlatmak isterim burada asla bir peygamber ile kıyas söz konusu olamaz. Hepimiz onu başlattığı bu yolda mücahitleriyiz. Doğru anlamda anlatmak doğru anlamda insanlara bunu deklare etmekle her Müslüman’ın görevidir. Mevlâna da bu anlamda dünyaya bu ışığı doğru yansıtabilen ve enerjisiyle çok daha fazla ışık olabilen bir ruh. O yüzden sözleri çok önemli.

Rehberlik niteliğinde olmuş kitap…

Biraz zorlanarak oldu ama çok güzel oldu. Benim arkadaşlarım konuşan kitap diyor. Açıyorum kitabı diyorlar oradaki sözü çok önemli buluyorum ve mesaj olarak buluyorum diyorlar. Mesela Koç burcunda yaşanacak olan tutulma ile ilgili bir sayfa geldi. Burada 8 Nisan’a atıf yapıyor ve şunu söylüyor; “Öfke rüzgâr gibidir bir süre sonra diner. Ama birçok dal kırılmıştır bile.”

Ki biliyorsun Koç enerjisi öfke ile alakalı bir enerjiye sahiptir. Ateştir, Mars’tır. Orada esasında her dolunayın mottosuna göre de bir sözü bulup orada o dönüşümü sağlamak önemliydi.

Şahane gerçekten. Zaten Mevlana deyince koşulsuz sevgi ve birlik bilinci geliyor. Kim olursan ol gel diyor. Şu anda ihtiyacımız olan bu zaten. Bütün dünyanın ihtiyacı olan bu! Belki bu sayede savaşlar diner. Biliyorsun etrafımızda her yerde savaş var. Canımız çok acıyor ateş çemberi komşularımız. Yani bu savaşlar biter mi? Bizi içine çekerler mi? 2024’te ne öngörüyorsun?

Savaş yılı 2024. Tutulmalar Koç burcu ve Terazi burcunda olacak ve esasında gökyüzü de diyor ki kendi hakkını korumak için gerekirse savaş! Kuzey ay düğümü Koç’ta. Biliyorsun mücadele et diyor. Savaş topla tüfekle olan şey değil. Bu savaş esasında kendini öne koymakla, kendi mücadeleni öne koymakla, kendinle savaş diyor. Ama burada tabi ki o marsın enerjisini savaşın enerjisini çok daha fazlasıyla çıkartacak ve sadece Filistin’le kalacak bir süreç değil bu. Birçok dünya ülkesinin birbirine girmesi. Şimdi Filistin ayrı aslında Ukrayna’daki savaş ayrı Ortadoğu’daki esasında o gizli bir kaosun var olduğu savaş ayrı. 3. Dünya savaşı ile ilgili bir öngörüm yok. Plüton’un Kova burcuna geçmesi ile beraber özellikle Eylül ayına kadar insanlar kendi haklarını bilmek adına çok daha isyankâr, isyan bayrakları fazlasıyla ele alacak. Amerika biliyorsun Teksas şu anda bir ayaklanmayla, özgür hakları ile ilgili. Dünyanın her yerinde bu tip eylemler söz konusu olacak. 2025’ten sonra Neptün’ün Balık burcundan geçip Koç burcuna geçmesi ile beraber dünyadaki o uyku enerjisinin başka bir noktaya gelmesi ile beraber dünyada dengeler yeniden ortaya çıkacak. 2. Dünya savaşı, 1. Dünya Savaşı esasında o çalkantı ne yaptı? Bugüne zemin hazırladı ve gezegen kombinasyonlarının bazıları özellikle Uranüs, Boğa o günü hatırlatıyor. Fransız devriminin gerçekleştiği Kova dönemi. Yani dünya 2020 ile beraber başka bir hal almaya başladı ve sancılı bir süreç. Burada dengesini koruyan, zamana doğru ayak uyduranlar, hayatta ve ayakta duracak. Dengeleri oluşturanlar orada olacak. Yaşam denen şey savaşmakla alakalı değil mi? Esasında yaşamak için, çoğalmak için, üremek için hep bir savaş içindeyiz. Karnımızı doyurmak için hep bir mücadele içindeyiz. Bunu da yapan insanoğlu. Bunu da yapan bizleriz. Bugün 15 bin- 20 bin lira kiralar... Bir emekli 10 bin lira maaş alıyor ve Allah yardımcıları olsun. Bunu zorlaştıran kim? Bizleriz.

Zaten aslında bizim tüm sıkıntı gibi gördüklerimiz bizim farkındalığımız olsun diye gelen sınavlar. Bunlara bu gözle bakabilsek belki daha rahat aşabiliriz diye düşünüyorum. Belki de bu yıl bunun başlangıcı olacak belki de farkındalıkların.

Ben öyle düşünmüyorum. Bana hep soruyorlar Türkiye ne olacak? Diyorum ki hiçbir şey olmayacak. Türkiye parlayan yıldız olmayacak. Eğitimin olmadığı yerde, farkındalığın olmadığı yerde, hayvanların öldürüldüğü, çocukların tecavüze uğradığı, kadınların şiddete uğradığı, canlı haklarının buna bir ağaç da dahil olmak üzere canlı haklarının, canlı yaşamına saygı duyulmayan ve onlar için gerekli hukuksal yazılı kurallara uymayan bir toplum her zaman helak olmaya aday ülkelerdendir.

Zaten tarihte olmuş…

Tarihe baktığımızda da bu böyle. Ortadoğu neden bu kadar karışık? Orada bir bilinç olsa birtakım güçlerin orada yapmak istediği şeylere bir “dur” de! Ben çok yurtdışına çıkıp gelen biriyim. İnsanlar eğitiliyor, trafikte de birbirlerine saygılı, markette de saygılı. Yani kurallar, kurallara uyduğumuz takdirde, farkındalık işte orada çalışmaya başlıyor. Bizim kültürümüzde sokak hayvanları da var. Kedi var.

Avrupa’da yok ama, gittiğin yerlerde kediler falan ortalıkta dolaşmıyor değil mi?

Yunanistan’da var sokak kedileri. Onun haricinde diğer ülkelerde yok. Ama diğer ülkelerde karga da yok mesela. Anlatabiliyor muyum? Diğer ülkelerde güvercinleri beslemek de yok. Bizim dört bir yanımız onlara emanet. Yüce Allah biz Müslümanlara emanet etmiş. Bir evin etrafında ne kadar yaşayan canlı olursa o evin bereketi artar. Bak bizim ülkemizde ne kadar çok canlı var farkında mısın? Hâlbuki biz onlara gereken korumayı saygıyı, sevgiyi sağlarsak ne olur? Ülkenin bereketi, kaynakları artacak.

Söylediğin gibi biz bunları yaparsak zaten sınav bu. Değiştirirsek, fark edersek o zaman kalkınacak.

Allah çok güzel bir sistem kurmuş. Muhteşem! Doğa, evren, gezegenler. Hepsi birbirine bağlantılı.  Hayvanlar, denizler, dağlar, topraklar. Hiçbir şeyi nedensiz yaratmamış. Hepsi birbirinin içinde grift ve biz bunlardan bir tanesi alıp bu tarafa koyduğumuzda denge bozuluyor. O ağacın kesilmesi, o doğanın katledilmesi. O dengeyi bozan biziz ve ağlamaya, zırlamaya, isyan etmeye, soru sormaya hakkımız yok. İlk önce bilinç ve farkındalık…

Cennet bir ülkede yaşıyoruz. Bunun değerini bilip farkındalıklı olmamız lazım. Her şey çok ortada aslında. Biraz daha akıllı davranabilsek çok iyi olacak. Boğa aynı zamanda depremi de hatırlatıyor.

Deprem 8-9-10-11 Şubat deprem bekliyorum. Umarım çok kolay atlatabileceğimiz bir depremdir. Çünkü o arada bir kova burcunda 10 Şubat’ta bir dolunay var. Eyvah diyorum. Bu yıl 3 büyük deprem esasında şubattan bu yana 1 yıl geçti ne yaptık? 1999’dan bu yana ne yaptık? Hiçbir şey.

Sen 2024’te orta şiddetli depremler çok olabilir demiştin ama 3 büyük deprem de var diyorsun.

Yani umarım orta şiddetli olur. Öngördüm ki 2024 kehanetlerimde de vidolarda tarih verdim. 3 tane önemli bir deprem tespit ettim. Ama zaten Plüton Kova bununla ilgili o gezegenin Kova burcuna geçme sürecinde de bunlar olacak. Yani 2024 doğa olayları ile sınanacağımız bir yıl.

Sokak ayaklanmaları da buna dahil.

Sokak ayaklanmaları tabi bu dünya genelinde. Ama dünya genelinde olabilecek olaylardan bahsediyoruz. Ülkemizde de bunlar söz konusu olabilir. Çünkü esasında Plüton Kova burada ülke yöneticinin sağlığı ile ilgili de konuları gündeme getiriyor.  Mart ayındaki o Plüton’un kovaya geçmesiyle beraber ülke yöneticilerimizin sağlığı ile ilgili sorunlar zaten gündeme geldi. Dengeler değişiyor. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Hepimizin hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. O yüzden şaşırmak yerine gardımızı alarak ilerlemeliyiz.

Aynen bilgiler veriliyor. İklim değişiklikleri de oluyor, kar yağmıyor aniden çok soğuk oluyor. Güneş de patlamalar var. Karanlık bekleniyor. Bunlar için ne düşünüyorsun?

Elektriklerle ilgili konularda tabi dünya baronları eğer isterse bunu yapabilecek güçteler. Bu eğer değerlendiriliyorsa muhakkak bir gün olacaktır. Muhakkak olacaktır ki umarım bizim yaşadığımız sürece denk gelmez. Bir şey dillendiriliyorsa bunun olma olasılığı çok fazla.

Bu seçimlerde bir öngörün var mı? Paylaşmak ister misin?

Şampiyon belli, ikinci kim? Ona bakmak lazım! Tayyip Bey Cumhurbaşkanımız riskli bölgeleri kaybedebilir ama gücünü kaybetmez. Kitleleri bir araya getiren güce sahip ve çalışıyor. En çok çalışan siyasi lider, en stratejik hamleleri yapan bir siyasi lider çalışan kazanır. Diğer partilere bak birbirlerini yiyorlar. Daha adayları belli değil. Seçime 2 ay var Bu adaylar belirlenecek de propaganda yapacaklar… Ben sana söylüyorum, şampiyon belli ikinci kim?

Ülkemiz için en hayırlısı olsun herkes aklını başına toplasın. Ne diyebilirim? Her alanda geçerli.

Benim için siyasi parti o, şu değil. Benim için hepimizin huzuru, mutluluğu, bereketi, birliği, ülkemizin dirliği, ülkemizin her alanda muhteşem gücü olması beni ilgilendiriyor. A parti, B parti, C parti, D parti bana ne! O yüzden ülkemiz iyi olsun güzel olsun bereketli olsun huzurlu olsun. Ben buraya bakıyorum. Ben de siyaset yapıyordum. Ben de konuşuyordum ama astrolojiden sonra vaad edilen oluyor. Ondan sonraki süreçte birtakım şeyleri gördüklerimizi söyleyebiliriz. Şu da var hangi parti olursa olsaydı ama bir önlem alınabilirdi. Ama yaşanabileceklerin yüzde ellisini belirli bir noktada bertaraf edebilirdi. O yüzden Uranüs Boğa zamlar geldi, gelecek. Tabi daha sağlam bir ekonomi daha iyi. Ne yapılabilir? Mesela Hollanda’da %1 kira artışı devletin elinde. Bizde de %25. Enflasyonu yaratan tabi ki ekonomik bir gösterge var. Bununla bir mücadele de söz konusu olabilir. Eğer %1 ya da %5 veya %10’u koyduğunda %11 yapana hapis cezası vereceğini el koyacağını söylersen orada dengeler farklı olur.  Marketler KDV bu oranları düşürdüğü takdirde tabi ki farklı olacaktır. E biraz da siyasi otoritenin elini taşın altına koyması gerekiyor. Burada da umarım bunu yaparlar.