Sevgili dostlarım merhabalar!

Yeniden sizlerle birlikte olmak ne güzel bir duygu! Nasılsınız efendim? Dilerim yaşantınız hep güzelliklerle dolu dolu olur!.

Bugün sizlerle olan sohbetimizin konusu yine özel bir günün kutlama sevinci.

"Anneler Günü" efendim. Eli öpülesi annelerimizin onore edilerek taçlandırıldığı gün bugün.

Şimdilerde, kiminiz hediye kiminiz bu özel güne ikram edilecek hazırlıklar içerisindesinizdir mutlaka. Tatlı bir telaş vardır şimdi hanelerinizde. Bütçelerinize uygun hediyeler de almaya başlamışsınızdır. Sizlerin huzurunda eli öpülesi tüm annelerimizin bu anlamlı gününü kutluyor, ebediyete intikal etmiş annelerimize de Allah'tan rahmet diliyorum.

Efendim ilk kez "Anneler Günü" benim için daha da anlamlı oldu. Annemin gününü bu kez farklı kutlayacak olmamın sevincini yaşıyorum. İnanın içim kıpır kıpır!

Hediyemi ilk önce anneme vermek için o kadar sabırsızım ki... Fakat şartlar gereği gecikmeli olarak vereceğim maalesef ama olsun hayalim nihayet gerçekleşiyor. Her çocuk gibi benim de hayalim vardı annem için. Sizlerin de olmuştur mutlaka. Şiir ruhlu annemin şiir kitaplarının olmasını öyle çok arzu ediyordum ki... 

Bu hayalim uzun yıllar sonra olsa da gerçekleşti.  5-6 defteri kaybolmuş olsa da ( bu çok üzücü ) yine de birkaç eserlik şiirlerinden nasibime düşenleri bir kitapçık içinde toplayabildim ve yayınevine verdim. Heyecanlıyım efendim hem de çok. Tasavvuf ve İlâhî ağırlıklı şiirlerini seçerek derlediğimiz gönül sesinin güzelliğine, sadeliğine hiç dokunmadık. Geçmişten günümüze yüreğimize aynı durulukta hoş bir seda ile dokunsun diye. 

Şiirleriyle büyüdüğüm annemin ilk eserini siz kıymetli okuyucularımıza ve yayın hayatına merhaba dediği gün büyük bir mutluluk içerisinde paylaşacağım. O günü iple çekiyorum. Bu tatlı sevincimi adlandırılmış özel günde sizlerle paylaşmak istedim.

Sevgili dostlarım; çengel bulmaca oyunu gibi zor bir yaşam pahalılığı içerisindeyiz hepimiz. Artık ne yazık ki sevdiklerimize gönlümüzden geçen hediyeleri de 

alamıyoruz. Gönül ister ki annelerimize dünyanın en güzel  hediyesini alabilelim. 

Fakat içerisinde bulunduğumuz şartlardan dolayı her güzelliği ertelemek zorunda kalıyoruz. Benim de annem için kurduğum hayalim bu kitapla yaklaşık 30- 35 yıl sonra gerçekleşti. 

Dilerim sizler de anneleriniz için kurmuş olduğunuz tüm  hayallerinize kavuşursunuz!

Efendim her ne kadar anneler gününde çok mutlu olsak da hep şahit olduğumuz bir yanlışa da değinmek istiyorum. 

Sevgilerimizin yeri ve değeri de sanki sudukodu bulmaca gibi karmakarışık olmuş. Annelerinin bu özel gününü kutlayıp, eşlerinin gününü kutlamayan ataerkil insanların da bulunduğu bir toplumda yaşıyoruz. Gerekçeleri ise "Karım annem değil ki." Peki ya çocuklarının annesi kim? Eş/anne sevgisinin bir türlü denklemini kuramayanlar varken bir de nice eş/annenin şiddete maruz kaldığını da haberlerde duyuyorken ne yazık ki bu özel günün büyüsü de bozuluyor. Oysa anne/ eş sevgisinin yeri farklı olup farklı hissedilir yüreğimizde. Bu dengeyi kurup korumak çok önemli. Denklemi kuramayışınızda anne/eşe sunacağınız sevgiler de etkisiz eleman misali olur. Ne sizler ne eşleriniz ne de anneleriniz mutlu olur. Ataerkil toplumda ezilen hor görülen yine kadın olur. İster anne olsun ister eş. 

Sevgili dostlarım; sevginiz, saygınız sunacağınız en güzel hediye olsun annelerinize ve evlatlarınızın annelerine. Bir varmış bir yokmuş masal âleminde bizleri dünyaya getirip yetiştiren nergis kokulu tüm annelere de buradan selam olsun!

Yeniden sizlerle birlikte olmak dileğimle sağlıcakla kalınız efendim.