Kurban, Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade ediyor...

   İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikteKurban kesmenin tarihi Hz. Adem (a.s.) dönemine kadar uzanmaktadır. Yüce Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı Kerim'de Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta da kurban kesmeye işaretler bulunmaktadır. Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta kurban bir hayli erozyona uğramıştır. Hıristiyanlık'ta İsâ'nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba'nın oğlu İsâ'yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban özel bir anlam kazanmıştır.

  • Kurban ibadeti Hz. İbrahim ve oğlu arasında başlar.
  • Hz. İbrahim evinde bir gün uyuduğu esnada, rüyasında oğlu İsmail’i kurban ettiğini görmüştür.
  • Bu rüya üzerine Mekke’ye gitmiştir ve oğlu İsmail’i annesinin yanında görmüştür.
  • Oğluna rüyasından bahsetmeyerek, ip ve bir bıçak almasını söylemiştir. Sonrasında ev halkı için vadiden odun toplayacaklarını anlatmıştır.
  • Baba ve oğul vadiye doğru ilerlerken, şeytan insan kılığında Hz. İbrahim’in karşısına çıkmıştır ve Allah’ın bu emrini yerine getirmesin diye aklını çelmeye çalışmıştır. Fakat Hz. İbrahim bu oyuna inanmamıştır.
  • Sonrasında baba, oğluna: “Ben seni rüyamda Allah için kurban ediyordum.” diyerek rüyasını açıklamıştır.
  • Oğlu ise bu duruma “Babacığım sana emrolunanı yap, babacığım! Beni kurban etmek istediğin zaman, beni iple sıkıca bağla ki benden sana karşı, bir şey isabet edip de ecrim eksilmesin. Hem sen beni boğazlamak için yatırdığın zaman, yüzükoyun yatır, alnımı yere getir. Çünkü yüzüme bakınca kalbin incelir ve bu durumun Allah’ın sana emrettiği şeyi yerine getirmene engel olabileceğinden korkarım!” diyerek yanıt vermiştir.
  • Hz. İbrahim oğlunu kurban edecekken Allah tarafından “Ey İbrahim! Rüyana sadakat gösterdin, işte sana oğlunun yerine boğazlayacağın kurbanlık, onu boğazla!” emredilmiştir. İşte kurban ibadeti günümüze kadar bu dini değer ile korunmaktadır.

Yüce dinimiz İslamiyet’in umdeleri olan sabretmek hamd etmek ve şükretmek temel ilkelerinden Bize verilene şükretmek, verdiğimiz sözü tutmak, sadık kalmak gibi ahlaki ve vicdani değerlere sahip çıkmak, Hz. İbrahim’in verdiği sözün aklına gelerek bu sözü yerine getirmesi tüm İslam alemine örnek bir davranış olarak tarihe not düşmüş ve bu vaka geleneksellikten öteye Yüce Allahın emri olarak FARZ olunmuştur.

Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir... Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah'a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur. Özetle kurban İslam dinimizin en büyük özelliği olan sosyal dayanışma ve birleşme özelliğini ortaya koymaktadır. Zengin insanların kurban ettikleri hayvanların etlerini  derilerini fakir ve fukara vede guraba ile paylaşması Kurbanın en önemli şartlarından birisidir.

Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılması için bulunması gereken şartlara kurbanın vücûb şartları denilir. Kurban kesmenin sünnet oldu- ğunu söyleyenlere göre ise bunlar sünnet oluşun şartlarıdır. Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için dört şart aranır:

1. Müslüman olmak.
2. Akıllı ve bulûğa ermiş olmak.
3. Mukim olmak, yani yolcu olmamak.
4. Belirli bir malî güce sahip bulunmak.

Maalesef Ülkemizde yaşayan insanlar arasında gelir dağılımı adaleti okadar bozuldu ki bir yanda 1 yıl içerisinde evine 1 kg bile et girmeyen insanlar varken bir tarafta ise evinde beslediği köpeklerine hergün bonfile et ikram eden zenginler oluştu

Bu durumu çok iyi tesbit eden İBB Başkanı sayın Ekrem İMAMOĞLU İstanbul’da büyük bir kampanya başlatarak çok önemli bir sosyal dayanışma örneğini sergilemiştir Geçtiğimiz yıl, 132 binden fazla ailenin sofrasına kurban etini ulaştıran İBB İstanbul Vakfı, bu yılki kurban bağışı kampanyasıyla 270 bin aileye ulaşmayı hedefliyor.Bu başarılı kampanyası için  sayın başkanı tebrik ediyoruz. Bağışa katkıda bulunan ve kurban kesen tüm inananların kurbanları Yüce Allah indinde kabul olsun dileğimizdir hayırlı olsun …

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.