Evrenin işleyişinde sağlıklı ve huzurlu bir varoluş için temel bir kavram: Sabır, şükür ve tevekkül. Ben bu üç kavramla bakın nerede karşılaştım. Hemen anlatayım sizlere.

Bu hafta içinde iki ayrı kültür – sanat etkinliğine davetliydim. Bunlardan ilki “Bir Müstesna Sergi” idi. “Çini Üzerine Çeşitlemeler – Bir Müstesna Sergi” adlı çini sergisi adaş iki Esra – Esra Seçkin ve Esra And’ın eserlerinden oluşuyordu. Esra Seçkin, benim 90’larda reklam yazarı olarak yer aldığım reklam ajansından ekip arkadaşım. O da müşteri temsilcisi olarak görev alıyordu. Şimdilerde Açıkhava reklamcısı olarak mesleğini sürdürüyor. Ama insan işte bir yerden sonra farklı kulvarlarda deneyim sahibi olmak istiyor. Her farkındalık sahibi insan bilir ki, dünyaya geliş nedeni tekamülünü tamamlamaktır. Esra Seçkin’in de çiniyle tanışması “bir denesem mi acaba” ile başlamış. Farklı boyalar, farklı zeminler ve farklı malzemelerle birleştirerek çini sanatını yorumlamış. İyi de olmuş. 

Esra Seçkin ve Esra And’ın bir diğer özelliği, ikisinin de “anne” olması. Hatta tanışmaları, kızlarının okul arkadaşlığı sayesinde olmuş. On beş yıl önce başlayan veli ilişkileri zaman içinde güzel bir dostluğa dönüşmüş. Esra And’ın bundan dört yıl önce adaşına “sen de denemek ister misin?” demesiyle bugünkü serginin açılışına kadar gelmiş. Bir Esra daha vardı açılışta. O da aynı dönem grafiker olarak ajansta yer alan Esra Atilla. Üç adaşın arasında bulunmuşken dilek tutmayı da ihmal etmedim. Dileğin ne olduğu bana kalsın. Esra Atilla artık boyu kadar olan 15 yaşındaki kızı Lina ile gelmişti. Şimdilerde Ataşehir’de şirin mi şirin bir cafesi var. Adeta 90’larda gibiydim o gün. O dönemki çalışma arkadaşlarımız Tevfik Fikret Bakan ve Tülay Atakül Yüksel de davetteydi. Eski günleri yad ettiğimiz güzel bir gün oldu.  

Sergide 42 çeşit ürün sergileniyor. Deniz kabukları, kuş ve yelken desenli çinilere bayıldım. Tam bir yazlık eve konulacak dekoratif ürünler diye yorumladım kendimce. Ama sergilenen bir ürün var ki efsane olmuş. Her bir tabakta hat sanatı olarak, Sabır, şükür ve tevekkül yazısı kullanılmış. Ne yalan söyleyeyim, kelimelerin derinliği beni aldı, başka diyarlara götürdü.  

Gayet makul ölçülerde sanatseverlerin beğenisine sunulan eserlerden oluşan bu sergi, Nişantaşı Art 212’de. Bugün de ziyarete açık.   

Ayağımızın tozuyla bir diğer etkinliğe geçtik. Geçtik diyorum çünkü her iki etkinlikte bana üniversite yıllarımdan beri tanıdığım Sinan Boğaz eşlik etti. İstanbul Üniversitesi Reklamcılık’ta beraber okumuştuk. Yazılarımda daha önce bahsetmiştim. Okuyanlar hatırlayacaktır. Birlikte bu seferki durağımız Awards Photos adıyla düzenlenen dünyanın ilk NFT fotoğraf ödül yarışması ödül töreniydi.  

Uluslararası çapta önemi olan bu yarışma, Türkiye’nin yanı sıra, dünyanın bir çok ülkesinden sanat, fotoğraf ve teknoloji dünyasının öncü isimlerini buluşturdu. İstanbul Hilton Bosphorus’ta düzenlenen organizasyonun Bybit ile birlikte altyapısını gerçekleştiren Seed. Photo kurucu ortağı Ashkan Alex Atashkar, davetliler tarafından büyük bir coşkuyla ayakta alkışlanınca, biz de ayağa kalkmak zorunda kaldık. Geniş kitleler tarafından sevilmek bazı insanlara verilen bir lütuf. Bu sadece sinema ve müzik sektörüne özgü değil. İş dünyasından da bazı isimlere nasip olabiliyor. Atashkar, günümüzde yapay zekanın hayal gücüyle yarıştığını söyledi. Yarışmanın geleneksel fotoğrafçılığı blockchain teknolojisi ve NFT sanatını bir araya getirerek yeni bir çağın kapılarını araladığını belirtti. İş adamı Atashkar kadar ayakta alkışlanan diğer isimler de, sanatçı Yıldız Asyalı ve Güliz Asyalı’ydı. İkilinin keman performansı çoğu uluslararası davetli tarafından büyük bir beğeniyle izlendi. 

Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) ve Aurasia’nın katkılarıyla gerçekleştirilen ödül töreninde jüri heyeti 6 kategoride dünyanın birçok ülkesinden gönderilen 1000’in üzerinde fotoğrafı değerlendirdi.  

Dünyada ilk kez İstanbul’da düzenlenen bu yarışmanın Türkiye elçisi İlter Yılmaz, İstanbul’un uluslararası etkinlikler için eşsiz bir konuma sahip olduğunun altını çizdi. Organizasyonun global iletişimini başarıyla üstlenen Nurhan Demirel, benim çok eski dostum. Ben de bu nezih etkinlikte kendisinin davetiyle bulundum. Yıllar sonra Nurhan Hanım’ı görmek beni ayrıca memnun etti. Bir dönem ben de fotoğrafçılık mesleğini icra ettiğim için, bu ödül töreniyle özel olarak ilgilendim. İyi fotoğraf çekmek; sabır, şükür ve tevekkül ister diyerek yazımızı başladığımız gibi bitirelim.  

Haftaya yine bir başka Cumartesi gününde Önce Vatan Gazetesi’nde yazılarımla buluşmak dileğiyle… Sevgiyle kalın…