Önümüzdeki pazar, babanızla kurban eti yiyip, ardından bir hediyeyle babalar gününü kutlayabilirsiniz. Hatta Avrupa Futbol Şampiyonası da başlıyor. O gece tam 3 tane Euro 2024 maçı var. Geçin baba – oğul bir koltuğa, birlikte maç seyredin.
Bu yoğun gündem pazarlama ve reklam sektörünün de dikkatini çekmiş. Reklamların konseptleri babalar günü, kurban bayramı ve milli takım üzerine oluşturulmuş durumda. Türkiye her turnuvaya katıldığında, klipler çekilir, müzikler hazırlanır. Ama şimdiye kadar hazırlanan en güzel şarkı hiç kuşkusuz 2002 Dünya Kupası öncesi Megastar Tarkan’ın hazırladığı “Bir Oluruz Yolunda” şarkısıydı. Milli Takım yarı finale kadar gidince bu şarkıyı ezberlemeyen kalmamıştı. Bakalım bu turnuvada neler yaşanacak? İlk maç 18 Haziran Salı günü Gürcistan’la. Şimdiden başarılar dileyelim.
Önümüzdeki hafta aynı zamanda karne günü. 14 Haziran Cuma günü milyonlarca öğrenci karnesine kavuşacak. Eee bir yıl boyunca, okula gittiler, ders çalıştılar, yoruldular. Tatili hak ettiler. Anlaşılan önümüzdeki hafta sonu trafikte yoğun olacak. Malum bayram dönemleri şehirlerarası adeta göç yaşanıyor. Umarız herkes kazasız belasız, tatilse tatil yerine, bayramsa bayram ziyaretine ulaşır ve gelir.
Bu Kurban Bayramının da “Kralları “Paşaları” var. 1 ton 200 kilo civarında iki kurbanlığın fiyatı yaklaşık 280 bin lira civarında. Tabi pazarlık sünnet. Bakalım bu iki kurbanlık kimlere nasip olacak? Siz siz olun, pazarlık yaparken omzunuzun çıkmamasına dikkat edin. Malum fiyatta anlaşılırken, geleneksel bir tokalaşma var. O anlarda dikkat ettiğiniz kadar, kurban kesiminde de dikkat edin. Ne kadar önceden uyarsak da, 16 Haziran Pazar akşamı ana haber bültenlerinde kaçan kurbanlar ve kurban kesimi yaralanmalarıyla ilgili haberler olacak gibi görünüyor. Sonuç olarak İspanya’ya baktığımızda boğalar insanları kovalıyor, canım ülkemizin kurban bayramı manzaralarında ise halkımız boğaları kovalıyor. O yüzden Euro 2024’e katılan ülkeler dikkat etsin. Özellikle de İspanya : ) Malum biz bitti, demeden bitmez.
İşin şakası bir yana, milletçe milli sevinçleri özlemedik mi? Türk milli takımı şöyle gruptan çıksa, iyi bir derece elde etse, ne güzel moral olur, öyle değil mi? Enflasyondu, pahalılıktı, ekonomik krizdi zaten moraller bozuk. Böyle bir milli başarı çok iyi teselli olur. Televizyonda onca reklama rağmen, futbolseverler henüz milli maç havasına girmiş değil. Gerek bir önceki turnuvada yani Euro 2020’deki başarısızlık, gerek son dünya kupasına katılamamış olmak, belli bir ümitsizliğin nedeni olabilir. Ama son dünya kupasının üzerinden iki, Euro 2020’nin üzerinden de 4 yıl geçti. O yüzden milli takım bu turnuvada da bir ilgiyi bir şansı hak ediyor. Ancak siz süper ligde 8 yabancı oynatırsanız, yerli oyunculara çok az yer verirseniz, milli takım kaybedince de söylenmeyeceksiniz.
Önümüzdeki hafta sonunun yoğun gündeminden sinema salonları da nasibini alacak. Öğrenciler karneden çok Inside – Out 2 adlı animasyon filmini bekliyor. Türkiye’de Ters Yüz 2 adıyla vizyona girecek olan Pixar’ın sevilen animasyon filmi, ilk versiyonuyla animasyon dalında Oscar kazanmıştı.
Evet anlaşılan önümüzdeki hafta oldukça yoğun tempoda bir hafta sonu bizi bekliyor. Ne olursa olsun, her gününüz bayram tadında geçsin.
Haftaya bir sonraki yazımda daha sizlerle yine Önce Vatan Gazetesi’nde görüşmek dileğiyle!  Sevgiyle kalın…