GÜNEY GÜNEYAN'ın röportajı için tıklayınız...

Alışılagelmişin dışında bir janr ile müzik sektörüne ilk adımlarını atan Burcu Ayaydın'ın yeni teklisi "Öp Öldür Beni" yayınlandı. Ayaydın’ın başarısının arkasında, müziğe olan tutkusu ve sürekli yenilik peşinde koşan yaratıcı ruhu yatıyor. O, sadece bir müzisyen değil, aynı zamanda bir hikaye anlatıcısı! Her şarkısında dinleyicilere farklı bir dünya sunarak, onların ruhlarına dokunmayı hedefleyen sanatçıyı şimdi daha yakından tanıma zamanı!

I M G 1523

 Burcu Ayaydın kimdir? Kendini nasıl tanımlar?

Kendini keşfetmekle ve yeniden gerçekleştirmekle kafayı bozmuş hiç büyümeyecek bir çocuk... Hayat ilginç bir devinim, bazen “bittim” dediğiniz fakat yeniden başlayabileceğiniz, bazen hüzün bazen güzelliklerle dolu bir yer. Kendi gücümü anlayabilmek zaman alsa da sanat bana kendimi ifade edebilme fırsatını verdi. İçindeki gücü fark edebilenlere selamlarımı yolluyorum.

 Müzik kariyerine nasıl başladın? İlk adımlarında seni en çok ne motive etti?

Kırgınlıklarını ve kızgınlıklarını genelde göstermeyen biriyim. E, hal böyle olunca sıkışan duygular yanardağ gibi bir yerde patlıyor ve bilirsiniz patlayan yanardağ çevresindekileri de yakar. Aslında herşeyin başındayım ama hedeflerime andan keyif alarak yürüyorum. (Gülüyor)

 Peki, müzik tarzını nasıl tanımlarsın ve bunu oluştururken ilhamın ne oldu?

Doğrusu, belirli bir tarzdan ilerleyebilir miyim bunu ben de merakla bekliyorum. Çünkü sürekli aynı/tek bir tarzı icra etmek beni sıkabilir. Lady Gaga da dinlerim Lana Del Rey de... Bambaşka tarzları icra etseler de ruhum bu ikisi arasında gidip geliyor diyebilirim fakat Alizade gibi çılgın rapçi sanatçıların bazı parçalarını da zevkle dinliyorum. Yeri geldiğinde teknik açıdan yeri geldiğinde sözel anlamda hepsinden farklı şeyler öğreniyorum ve hayal gücümde harmanlayıp bir şeyler üretmeye çalışıyorum. Emin olabildiğim tek şey yazı yazma aşkımdır. 

 Yazma sürecin nasıl ilerliyor?

İşte tam da bu soru denk gelmiş. Liseden bu yana, vazgeçemediğim nadir şeylerden biri.. Kelime oyunları yapmak kimisine göre biraz yorucu kimisine ise zevk veren bir eylem, ama benim gibi polisiye sever biri için ben bir Hercule Poirot’yum. Bunun için ilerleyen dönemde, şarkılarımı anlatan bir diskografi kitabı hazırlamayı düşünüyorum.

Yeni çalışman yayınlandı. Kimlerin imzası var?

“Öp Öldür Beni” son derece depresif duygularla boğuştuğum bir dönemde yazdığım bir çalışma, aslında katil de ve maktul da sanılanın tam tersi fakat janra gereği ve ters köşe yapmayı sevmemden kaynaklı bu şekilde bir şarkı ortaya çıktı. Metafizik anlamda ele almak gerekirse bazı şeyler ölmeli ki... Yerine daha doğrusu gelsin. Elbette “bizim” için en doğrusu gelsin. Parçaya hayat veren yetenekli aranjör Serhat Özen ve yardımcısı  Burak’tır. Yönetmenimiz ise Yahya Egecan İnce’dir.

 Senin için en önem atfeden çalışman hangisi? Varsa; bu şarkının arkasında nasıl bir hikaye yatıyor?

Kesinlikle, yeni çıkacak olan “Yanıma Gel Öylece” şarkım. Dikkat çeken biri olarak üniversite dönemlerinden itibaren zorbalığa ve haksız yere suçlamalara maruz kalmış biriyim. Arabozucular ve umutsuz vakaların hedefi olmak beni biraz hırpalasa da zihnime ve inadıma güvenmeyi seçmişimdir ama elbette bu tatsız olay örgüsünde kimin gerçekten size değer verdiğini açıkça görebiliyorsunuz veya kimin emeğinize değer olup olmadığını da... Kısaca parça; “zorlu zamanlarda başkalarının dolduruşu karşısında sizden vazgeçmeyen ve başkaları olsa da yine sizi seçen “o değerli kişi”yi anlatıyor.”

 Sahne performanslarında seni en çok ne heyecanlandırıyor?

Henüz sahne performansıyla ilgili yorum yapmam çok doğru olmaz fakat ileride başarılı işler yapabileceğime inanıyorum.

Müzik endüstrisinde karşılaştığın en büyük zorluk neydi?

Yeni sanatçıların piyasada yer edinmesi çok zor, bir sürü alternatif olsa bile pastanın üst katmanındaki kremasını ve çileğini en büyükler yiyor. Umarım benim gibi bir sürü yeni sanatçı doğru fırsatları yakalayıp rotasını oluşturabilir.

Gelecekteki Burcu Ayaydın projeksiyonunda nasıl görünüyor? Neler olacak?

Harika ve farklı şovlar yapmak ve insanları şaşırtabilmek en büyük hedefim. Ek olarak doğu müziğinden beslenen ülkemize biraz daha elektronik temelli müziği sevdirebilmek amaçlarımdan biri diyebilirim. (Gülüyor)