HABİB BABAR'ın röportajı için tıklayınız...

Henüz 23 yaşında ve tam bir sinema aşığı… Önce Nişantaşı Üniversitesi'nde  Cerrahi ameliyathane teknikerliği hemşireliği bölümünden mezun oldu.  İstanbul Aydın Üniversitesi 'nde Odyoloji uzmanlığı okuyan Aleyna Doğan, eğitiminin yanı sıra  oyunculuk ,modellik ,mankenlik yapıyor… Bugüne kadar rol aldığı dizi ve sinema filmlerindeki başarılı oyunculuğuyla sıkça isminden söz ettiren güzel oyuncu tek hedefinin sanat dünyasında kalıcı olmak olduğunu söylüyor.  Oyunculuğun derslerini aksatmadığını dile getiren Aleyna Doğan ile çalışmalarıyla ilgili konuştuk. Haydi buyurun sohbetimize…

440272414 408734538675970 7966079705823246430 N

BİZE BİRAZ KENDİNDEN SÖZ EDER MİSİN?

Ben 11 Temmuz 2001 yılında İstanbul da dünyaya geldim.. Sarıyer de yaşıyorum. Nişantaşı Üniversitesi'nde  Cerrahi Ameliyathane Teknikerliği Hemşireliği Bölümü’nden mezun oldum. Şuan İstanbul Aydın Üniversitesi 'nde Odyoloji uzmanlığı okuyorum. Ayrıca Oyunculuk ,modellik ,mankenlik yapıyorum. Miss Planet İnternational 2022 yarışmasında Türkiye'den seçildim. Best Model of Turkey 2022 Doğu Anadolu güzeli seçildim . Şuan Top Model yarışmasındayım . Miss Turkey yarışmasına da katılmayı düşünüyorum.

PEKİ İL OLARAK HANGİ DİZİDE OYNADIN?

 Kardeşlerim dizisinde 117. Bölümde asiye karakteri vefat ettiğinde yanındaki hemşire bendim. Kan Çiçekleri, Kardeşlerim,  Bir Sevdadır dizisinde konuk oyuncu olarak yer aldım. Bu dizilerdeki performansım yapımcıların dikkatini çekti ve ardı ardına teklifler aldım. Bugüne kadar birçok dizi ve sinema filminde rol aldım.

NERELİSİN?

Aslen Malatyalıyım… Annem Sivaslı …  Yüksek lisans ve doktora da yapıp bilim insanı bilim doktoru olmak istiyorum . Kendimi profesörlüğe kadar yükseltmek istiyorum. Medeni durumum bekar hiç erkek arkadaşım olmadı. 175 boyunda 52 kiloyum yengeç burcuyum doğma büyüme İstanbul'luyum ailemle yaşıyorum .  1 abim 1 kız kardeşim var . Annemle babam ayrı ben annemle beraber Sarıyer ‘de yaşıyorum. Sağlıkçıyım insanları , doğayı ,hayvanları ,yaşamı seviyorum. Müslümanım. Yeşil rengi en sevdiğim renk. Klasik tarzda giyinmeyi seviyorum. Gün boyunca şık olmaya özen gösteriyorum . Topuklular dan vazgeçemiyorum.   Miss Planet İnternational yarışmasına Türkiye'den seçilen ilk modelim. Miss Global, Miss intercontinental ve Miss Queen Universe , Miss Europe yarışmalarına da çağrıldım fakat gidemedim hedefim Miss Universe gibi büyük yarışmalara katılmak  Hollywood dergisinden kapak modelliği teklifi geldi. Oyunculuk ve modellik eğitimleri aldım . Türkiye de birçok dergiye kapak modelliği yaptım.

CANLANDIRDIĞINIZ KARAKTERLER İLE DUYGUSAL BAĞ KURAR MISINIZ?

Elbette. Bırakın canlandırdığım karakterleri, gün içinde yolda, sokakta herkesle duygusal bağ kurmak, var olanı hikayeleştirmek, yan masayı dinlemek elimde olmadan yaptığım şeyler. Oyuncuların hem alametifarikası hem de laneti bu bence. Duygularla ilgili hep çocuksu bir merakla hayatı yaşıyoruz. İyi ki de öyle.

BİRÇOK FARKLI OYUNCULARIN OLDUĞU VE YÖNETMENİN ÇEKTİĞİ FİLM SETLERİNDE YER ALMIŞSINIZ. PEKİ, OYUNCULUĞUNA HAYRAN OLDUĞUNUZ SET ARKADAŞINIZ OLDU MU HİÇ?

Her set arkadaşımın benim için yeri ayrıdır. Set sırasında stres duygusuna kapılabiliriz, birçok sorun ve tartışmalara şahit olabiliriz ancak setten sonra herkesin birbirine  dost gibi davranması  hep taktir ettiğim bir olay olmuştur.  

İMKÂNIM OLSAYDI CANLANDIRMAK İSTERDİM DEDİĞİNİZ BİR KİŞİ VAR MI?

Herhalde filmi çekilen biyografilerin güçlü ve özel insanlar olmaları ya da gerçek hikâyeler olması ilgi çekiyor. Kimi oynamak isterdim bilemiyorum. Biyografi oynamak hem çok zor, insanların fikri ve beklentisi oluyor bu yüzden zor, hem de oynadığınız rolün içine, hayatının her bir köşesine giriyorsunuz, bu da çok büyülü.

SİNEMA, TELEVİZYON, TİYATRO, DİJİTAL PLATFORMLAR… HER BİRİ ÇOK FARKLI MECRALAR. SİZ DE BU MECRALARIN HER BİRİNDE YER ALDINIZ. BİZE BİRAZ BU MECRALARIN FARKLI DİNAMİKLERİNDEN VE TECRÜBELERİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Süreleri ve hazırlık süreci olarak farklılık var. Dolayısıyla anlattığınız hikâyelerin içeriği de şekli de değişiyor. Oyuncu olarak ne kadar zamanım olursa üzerine o kadar çalışabiliyorum.

440456518 964308415288080 7666597546504051770 N

YER ALACAĞINIZ PROJELERİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİYORSUNUZ? OKUDUĞUNUZ METİNLERİ NASIL BİR ELEKTEN GEÇİRİYORSUNUZ?

Aslında şöyle oluyor; okurken gözümde canlanıyor ve sesli okumaya başlıyorsam tamam diyorum.

OYUNCULUKTA HAYAL ETTİĞİN YER NERESİ. ŞU ANDA O YERE NE KADAR YAKINSIN ?

Oyunculuk benim için bir yere gelip orada bitebilecek bir heves değil. O "yer"lerin sonu yok.. Her zaman öğrenilecek, geliştirilecek bir şey vardır. O yüzden benim gözlerim hep en yükseklerde. Şu anda daha yolun çok başındayım. Yol çok uzun…

BU KADAR YOĞUN BİR TEMPOYLA ÇALIŞIRKEN VÜCUDUNU VE RUHUNU DİNLENDİRMEK İÇİN NELER YAPIYORSUN, NASIL RAHATLIYORSUN ?

Hergün yüzlerce insanla iletişimdeyim ve yüksek tempoda çalışıyorum. O yüzden boş zamanlarımda olabildiğince yalnız kalmaya çalışıyorum. İnsan böyle tempolarda kendi ihtiyaçlarını unutabiliyor ve ruhunu besleyemiyor. Benim de tabii ki kendimi hatırlamam gereken zamanlar oluyor. Böyle zamanlarda sahilde yürüyüş yapıp evimde dinlenmeye çekiliyorum. Bu bana  çok iyi geliyor.

MODAYI TAKİP EDER MİSİN ?

Modayı çok büyük ilgiyle takip etmiyorum. Sosyal medya gibi yerlerde bir trend ilgimi çekerse uygularım tabii ki ama hiçbir şeyi de trend diye giymem. Gözüme güzel gelmesi, bana uyması gerekiyor. Modadansa kendimin ne istediğine dikkat ediyorum. Tarzım ruh halime göre değişiyor. Bazen daha sevimli, sade gözükmek isterken bir gün güçlü ve abartılı giyinebilirim. O gün aynada ne görmek istediğime göre değişir bu. Mesleğimden de belli, kılıktan kılığa girmeyi seviyorum. Bu yüzden belirli bir tarzım yok. Önemli olan hepsini kendine yakıştırabilmek.