“DENİZ SEVDAM” ve “DİĞER YARIM” kitaplarının yazarı Ayşe Filiz Gökdemir Özarslan ile sohbet ettik...

Hoş geldiniz Filiz Hanım. Öncelikle sizi tanımak isteriz.

Merhaba Yağmur hanımcığım, hoş buldum.  Ben Ayşe Filiz Gökdemir Özarslan. 1971 yılında Adana’da doğdum. Memleketim Kilis. Evli ve iki erkek evlat annesiyim. Çocuklarım ile büyüdüm. Büyük oğlum viyola sanatçısı, küçük oğlum ise elektrik mühendisidir.  Anadolu Üniversitesi İktisat bölümünde eğitim aldım. Kamu ve özel sektörde muhasebe bölümünde çalıştım. Şu an emekliyim. Yarım kalan bir sevdam vardı müzik adına. Bundan tam 35 sene önce Müzik öğretmenliği sınavında yedekte kaldım, küsurat puanlarla kaçırdım. Fakat 2023 yılı Ekim ayında Adana Büyükşehir Belediyesi Ali Şenozan Konservatuvarı Türk Sanat Müziği bölümünü kazandım. Eğitim 4 yıl olacak. Yani hâlen okuyorum. Çeşitli eğitim seminerlerine katıldım. Sanatın türlü kolları müzik, resim, vitray, seramik ile uğraştım.  Gönüllü ve alaylı olarak oğlumun ilköğretiminde iki yıl müzik öğretmenliği yaptım. Almanya’da hasta ve yaşlı bakımı eğitimi alarak belge aldım. Radyo programcılığı yaptım ve şiir programı sundum. Hâlen kendi şiirlerimi, ünlü şairlerimizin ve şair arkadaşlarımın şiirlerini yorumlayarak, görseller ile klip halinde sunup, sosyal medyada yayınlıyorum. Şu an; Önce Vatan Gazetesi, Kilis Kent Gazetesi, Muğla Devrim Gazetesi ve Magazin İzmir Dergisinde köşe yazarlığı yapıyorum. Şiirlerim birçok yerel gazetede, Edebiyat dergilerinde ve Avrupa gazetelerinde yayınlandı. Yaşadıklarımı, gördüklerimi, denize olan özlemimi ve başkalarının yaşanmışlıklarını kaleme alarak “DENİZ SEVDAM” adlı ilk şiir kitabımda yayınladım. 2023 yılının bitimine ramak kala 2. Şiir kitabım Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına “DİĞER YARIM” okurlarımla buluştu. 13-21 Ocak 2024 Çukurova TÜYAP Kitap Fuarına; iki kitabım ve Cumhuriyet’in 100. Yılı anısına 101 şair arkadaşımla olduğum Cumhuriyet Şiirleri Gül Destesi Antoloji kitabımızla katıldım.

Şiir kitabınız “Diğer Yarım” nasıl çıktı ortaya?

DİĞER YARIM daha önce yazmış olduğum bir şiirimdi. İçinde her anlam taşıyan canımın parçası diğer yarım olan canlarım, tüm sevdiklerim ve ailem diyebilirim. Fakat hece ölçüsü kurallarına uyarlayıp, şarkı sözüne çevirip yeniden düzenledim.  Kitap isimleri seçerken öncelik hep kendi şiir isimlerinden olmasına dikkat ettim. Kapak resmi ile uyumu benim için çok önemli ayrıca. Değerli Arkeograf Raşit Öztürk Beyefendi ön kapakta olan eseri çizdiler sağ olsunlar. Tabloyu gördüğüm anda annemin gençlik resmine çok benzettim, “DİĞER YARIM” olmalı dedim bu şiir kitabımın ismi... Eser ismi içinize sinmeli öncelikle. Arka kapakta bu güzel şiirim ve ona uygun diğer yarım dönük profil resmimle tamamlandı. Güzel bir çalışma oldu sanat adına. Kitabımın editörü değerli üstadım, Araştırmacı Yazar, Halk şairi Mansur Ekmekçi Beyefendi gece gündüz fuara yetişmesi için emek verdiler sağ olsunlar. Adana’nın nezih yayınevi ve matbaası olan Ekrem Yayınevinden çıkarak okurları ile buluştu nihayet “DİĞER YARIM”... Deniz Sevdam ve Diğer Yarım kitaplarıma net üzerinden ulaşabilir kıymetli okurlarım. Sosyal medya adreslerimden de bana ulaşabilirler isterlerse. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.

Şiir yazarken nelerden ilham alırsınız?

Şiir yazarken doğa olaylarından çok etkileniyorum, özellikle yağmur yağarken müzik hep açık olur radyomda mutfağımda. Yağmurla birlikte o an ki ruh halime uygun bir de eser varsa kendiliğinden dökülür kâğıda duygularım. Güneşli havaları çok seviyorum. Deniz beni çok etkiler mesela. Ben gerçekten denizle konuşuyorum adeta gittiğim zaman. Kendi yaşanmış duygularım, yakınlarımın yaşanmış acı ve tatlı olayları, asrın felaketleri, masum çocuklar, savunmasız hayvanlar, gökte özgürce uçan bir kuş, yemyeşil bir orman, sessizlik, el değmemiş ıssız bir köy... Görebilene o kadar çok ilham kaynağı var ki. Bazen de uykuda gelir ilham bunu da kaç kez yaşadım gerçekten. Uyanıp kaleme alıp geri uyudum. Sabah ben mi yazdım bu şiirimi dediğim çok oldu.

Örnek aldığınız şairler var mıdır?

Evet, şiirlerini çok sevdiğim şairlerimiz var. Ümit Yaşar Oğuzcan şiirlerini severek okurum. Sevi şiiri vazgeçilmezimdir... Ayrıca YouTube kanalımda seslendiriyorum şiirleri. Daha önce Radyo Programı sundum,  internet üzerinden şiir programı yaptım. Seslendirilen şiirler akılda, yürekte daha kalıcı kalıyor diye düşünüyorum. Cemal Süreya şiirlerine bayılıyorum. Uzaktan Seviyorum Seni şiiri seslendirdiğim şiirlerindendir... Nazım Hikmet Ran şiirleri özellikle Tahir ile Zühre. Ahmed Arif, Edip Cansever şairlerimizin şiirlerini severim. Değerli çok üstadım var severek okuduğum... İsimlerini tek tek ansak sayfalara sığmaz... Böylesine değerli şairlerimiz varken ben hep duygu insanıyım demek istiyorum kendi adıma. Gençlerimize şiiri sevdirmek tek arzum. Okumalarını ve yazmalarını öneriyorum her kitap fuarında. Maddi bir beklentim asla olmadı kitaplarımdan. Okunması ve sevilmesi hep önceliğim oldu. Fuara gelen öğrencilerimiz şiiri çok seviyorum ama param yok kitap alacak dedikleri zaman çok üzülüyorum ve hediye ediyorum gerçek seven yüreklere... Diğer sene Fuara gelip beni tekrar buluyorlar. Bu duygular o kadar mutlu ediyor ki yüreğimi Yağmur hanımcığım tarifi asla yok... Kitabımın içinden rastgele bir sayfa numarası açıp denk gelen şiiri okumak istediklerini belirtiyorlar. O zaman da değmeyin keyfime... Hemen kayıt alıyorum bu güzel anları...

Yeni kitaplar gelmeye devam edecek mi?

Evet, hazır projelerim var. Henüz bitmeyen bir romanım var. 2012 yılında Almanya’da eğitim aldığım bir projenin gezi notları var kaleme aldığım ve henüz yayımlamadığım. Uzun süredir yazdığım köşe yazılarımı derleyip deneme yazılarım adı altında kitap çıkartmayı düşünüyorum. Ayrıca seri halde başladığım çocuk masalları çalışmalarım var. Umarım zamanla gerçekleştirebilirim. Bu güzel röportajı bana yapma fırsatı sağladığınız için size çok teşekkür ediyorum Yağmur hanımcığım. Başarılarınız daim olsun. Sevgilerimle.