Sevgili Önce Vatan Gazetesinin Değerli Okuyucuları Merhabalar; 

ROTARY KULÜPLERİ ÇOCUK FELCİNE SON VERMEK İÇİN KOŞTULAR...

Rotary Kulüpleri Çocuk Felcine Son vermek ve COVID-19 Aşısının önemine dikkat çekmek için 15 Temmuz Şehirler Köprüsünde Koştular. Ispartakule Rotary Kulübü, Yeniköy Rotary Kulübü ve Topkapı Rotary kulüpleri öncülüğünde Rotary 2420. Bölge Guvernörü Gülperi GÜRPINAR, Bölge Vakıf Komitesi Başkanı Geçmiş Dönem Guvernörü Hasan AKBAYRAK ve Eşinin katılımıyla, Rotary 2420. Bölge Federasyonluğu kulüpleri 7 Kasım da N kolay İstanbul Maratonunda Çocuk felcine Son Diyerek ve COVID-19 Aşısının önemine dikkat çekmek için İki kıtayı birbirine bağlayan 15 Temmuz Şehirler Köprüsünü geçerek Dünya Çapında büyük bir farkındalığa imza attılar.

ULUSLARARASI ROTARY 2420. BÖLGE 3. ÖRSÇELİK BALKAN KISA FİLM YARIŞMASI’NIN BU SENEKİ KONUSU ‘‘KIZLARIMIZ YARINLARIMIZ ” 

Kız çocuklarının okullulaşma oranına, 4+4+4 sistemine başlandığı 2012 - 2013 eğitim öğretim yılından bugüne değin bakıldığında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, 2012 - 2013 eğitim öğretim yılında yüzde 98.9 olan kız çocuklarının okullaşma oranının, 4+4+4 sistemi ve daha pek çok eğitim ve ekonomi politikası ile birlikte 2019 - 2020 eğitim öğretim yılında kız çocuklarının okullulaşma oranının yüzde 93.5’e düştüğü görülmektedir.Dünya Nüfus Günü dolayısıyla TÜİK tarafından yayınlanan bültende yer alan verilere göre; Türkiye’de 2015 – 2019 yılları arasında evlendirilen kız çocuklarının sayısı 120 bin 736 dır. İHD Ankara Şube Çocuk Hakları Komisyonundan Sevinç Koçak ise, gerçek rakamların resmi kayıtlara yansıyanın çok üzerinde olduğunu ifade ediyor. Evlenme istatistiklerine göre, 16 - 17 yaş grubunda olan kız çocuklarının resmi olarak evlenmelerinin, toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2020 yılında yüzde 2.7 olarak gözükmektedir. **Tüm bu sebepler nedeniyle bu sene Rotary Kısa Film Komitesi Uluslararası Rotary 2420 Bölge Örsçelik Balkan Kısa Film Yarışması’nı KIZLARIMIZ YARINLARIMIZ teması ile düzenlemeye karar vermiştir. Yarışma kurmaca ve belgesel alanında organize edilmiştir. Ödül töreni ile galası da Nisan’ın son haftasında gerçekleştirilecektir. Yarışmaya 30 dakikayı aşmayan kurmaca filmler katılabilecektir. Filmlerin son gönderim tarihi 25 Mart 2022’dir. Katılım koşulları ve başvuru formu rkf.rotary2420.org sayfasında yer almaktadır.  

ÖN JÜRİ 

Dr. Hakan Aşkan : İnönü Üniv. İletişim Fak. Araş. Gör. , Özgür Çalışkan : Anadolu Üniv. Sinema TV Böl. Araştırma Gör., Dr. Meltem Cemiloğlu : Anadolu Üniv. Sinema TV Böl. Öğr. Gör., Murat Sevinç : Rotary 2420. Bölge Kurumsal İletişim Kom. Bşk., Betül Olgaç : İletişimci, Zafer Şahin : İstanbul Şehir Tiyatroları - Baş Dramaturg , Ulya Aviral : Akademisyen, Yapımcı 

ANA JÜRİ 

Atila Dorsay - Film elestirmeni – Jüri Başkanı, Prof. Aysun Yüksel - Anadolu Üniv. Sinema TV Böl. Bşk., Tamer Levent : Tiyatro ve Sinema Sanatçısı & Karaköy RK Üyesi, Bulent Alkış : Tiyatro & Sinema Sanatçısı, Fırat Sayıcı : Film eleştirmeni ve Esenyurt Üniversitesi Sinema Bölüm Başkanı, Peda Milojevic : Trebinje Film Festivali Direktörü, Orhan Tekeoğlu : Yönetmen, Doç.Dr. Ersoy Soydan : Kastamonu Üniv. Sinema Bölüm Bşk., GDG Nezih Bayındır : Rotary 2420. Bölge Hizmetler Komitesi Bşk., Ziya Uçkan : ABT Ajans Genel Müdürü & Karaköy RK Üyesi, Kıvanç Terzioğlu : Filmsan Vakfı Genel Müdürü & Ispartakule RK Üyesi 

ÖRSÇELİK BALKAN ÖZEL ÖDÜLÜ JÜRİSİ 

Gülperi Gürpınar : Rotary 2420. Bölge Dönem Guvernörü, Aysun Azak : Yapımcı / Yönetmen & Rotary 2420. Bölge RKF Kom. Bşk., Nurdan Tümbek Tekeoğlu : Yapımcı / Yönetmen & Rotary 2420. Bölge RKF Komitesi Koordinatörü, Cenani Ercan : Karaköy Rotary Kulübü Dönem Başkanı, Hakan Avdan : Karaköy Rotary Kulübü GDB 

ÖDÜLLER : 

Birincilik Ödülü : 10,000 TL, İkincilik Ödülü : 5,000 TL, Üçüncülük Ödülü : 3,000 TL 

Ayrıca Örsçelik Balkan Özel ödülü ve Kısa Film Yönetmenleri Derneği Özel Ödülü verilmektedir. 

İSTANBULDUMED (Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Eğitim Derneği)  

DUMED 9 ay önce kuruldu sonrasındada 3 ay sonrada İsmail KARADAĞ tarafından İSTANBULDUMED olarak faaliyete geçmiştir. İsmail KARADAĞ öncülüğünde kurulan İSTANBULDUMED’in Türkiye’de 105 temsilciliği bulunmaktadır. 8 ilde toplam 1500 üyeyle faaliyetlerine devam etmektedir. Yaptıkları faaliyetler arsında tesisler kurup bağımlı hastaları topluma kazandırmak için tedavilerini yapmaktadır. Yakın zamanda Çatalca Kızılcaali köyünde altı dönümlük bir alanda bağımlı hastaları arındırma ve yeniden hayata kazandırmak  amaçlı yeni bir merkez kurulma çalışmaları başlamıştır..

 ERDEM SUR, AŞK ACISI ÇEKENLERE ‘’SON ÖĞÜDÜM’’ DEDİ…

Aynı zamanda başarılı bir Diş Hekimi olan Erdem Sur, yeni parçası Son Öğüdüm ile müzik piyasalarına hızlı bir giriş yaptı. Şarkının klibi izleyenlerden tam not aldı.İlk single çalışması Reva ile aşkta sitemi yaşayanların sesi olan sevilen sanatçı Erdem Sur son çalışmasında ise aşk acısı çekenlere  ‘’ Son Öğüdüm’’ ile öğüt veriyor. Sözleri ve müziği sanatçının kendisine ait olan ‘Son Öğüdüm’ ün aranjesi Kemal Eren’e, yaylı enstrümanlar; İstanbul Strings’e ait. Müzik listelerine hızlı bir giriş yapan parçanın dikkat çeken diğer bir özelliği ise klibinde ki duygusal sahneler. Beyaz perde sahnelerini aratmayan görüntülerin yer aldığı klibin süpriz finali de dikkat çekiyor.Klibin yönetmenliği Burak Çavdar ve Yasin Aydın’a ait.

Saygılarımla.. Sağlıcakla Kalın ama Sevgisiz Kalmayın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.