https://mustafagoztok.com/

Parmağınızı kestiyseniz, ayak parmağınızda morarma olduysa veya boğaz enfeksiyonu geçirdiyseniz, muhtemelen kızarıklık, şişme, ağrı ve ateş gibi dört iltihap belirtisinden  en azından bazılarını herkes yaşamıştır. Akut inflamasyon vücudunuzun hastalık, yaralanma veya enfeksiyona karşı verdiği doğal tepkidir ve genellikle kendi kendine düzelir. Ancak sistemik olarak adlandırılan, tüm vücudu etkileyen başka bir tür iltihaplanma daha vardır. Sistemik inflamasyon kronikleşebilir ve aylarca, hatta yıllarca devam edebilir. Kronik, akut ve sistemik inflamasyon, diyetle daha da kötüleşebilen veya daha iyi hale gelen ciddi bir sağlık sorunudur.

Peki İnflamasyona ne sebep olur?

Çevresel toksinlere maruz kalma, kalıcı bir virüs, yaşlanma veya kronik stresten dolayı insan vücudunda inflamasyon meydana gelir. Ancak yediklerimizde kronik inflamasyona neden olur.

Hangi gıdalar iltihaplanmaya neden olur?

Ne yazık ki birçoğu. Özellikle aşağıdaki yiyecekler inflamasyonu arttırmaktadır. Bu gıdalardan uzak durmak tavsiye ediliyor.

-Biftek ve hamburger gibi kırmızı et
-Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler
-Atıştırmalık kekler, turtalar, kurabiyeler ve kekler gibi ticari fırınlanmış ürünler
-Beyaz unla yapılan ekmek ve makarna
-Patates kızartması, kızarmış tavuk ve donut gibi derin yağda kızartılmış yiyecekler
-Şeker, jöle ve şurup gibi ilave şeker oranı yüksek yiyecekler
-Soda, şişelenmiş veya konserve çay içecekleri ve spor içecekleri gibi şekerle tatlandırılmış içecekler
-Margarinde, mikrodalgada patlamış mısırda, soğutulmuş bisküvilerde bulunan trans yağlar.

İnflamasyonu arttıran gıdaları fazla tüketmek hangi hastalıkları ortaya çıkartmaktadır?

-Obezite
-Metabolik sendrom
-Prediyabet
-2 tip diyabet
-Kalp hastalığı
-Crohn hastalığı  ve ülseratif kolit dahil inflamatuar bağırsak hastalığı
-Bazı kanser türleri
-Artrit
-Alzheimer hastalığı

İşlenmiş Gıdalarda Etiketi Okuyun

Hazır veya işlenmiş gıdaların içindekiler listesini kontrol etmek önemlidir. Pek çok hazır gıda  gizli şeker içerir. Şeker takma adlar alma eğiliminde olduğundan bunu söylemek zor olabilir: Bazı tahminlere göre, hazırlanmış ticari gıdalardaki ilave şeker için "kamış kristalleri" ve "kristalize kamış suyu", şuruplar ve birçok içerik adı gibi 50'den fazla isim vardır. Etiketlerde içerik maddesi olarak kısmen hidrojene edilmiş yağlar kullanılmıştır ibaresi bulunur. Bu isimlendirme aslında  trans yağları ifade etmektedir ve bu gıdalardan mutlaka uzak durulmalıdır çünkü trans yağlar bazı kanser türlerine neden olmaktadır.

Diyet ile Enflamasyonu Nasıl Azaltabilirsiniz?

Bilinen diyetler açısından Akdeniz diyeti, insanların iltihabı kontrol altına almalarına yardımcı olma konusunda en faydalı diyet olabilir. Omega-3'leri, C vitaminini, polifenolleri, lif açısından zengin gıdaları ve bilinen diğer iltihap savaşçılarını vurgular. Şarküteri panoları yerine humuslu sebze dilimleri yemek, patates kızartması yerine haşlanma patatesler, tereyağı veya peynirli soslar yerine zeytinyağlı ve sirkeli sosların kullanılması, Izgara yiyecekler yerine fırında pişirilmiş yiyecekleri tüketmek daha sağlıklı bir beslenme şeklidir. Bu şekilde küçük değişikliklerle inflamasyon oluşturacak gıdaları hayatımızdan yavaş yavaş çıkartabilir ve birçok hastalıktan kendimizi koruyabiliriz.