Değerli  okurlarım  bu makalemde  siz  değerli  dostlarıma  Türk  ceza  kanunumuzda  yer alan  hırsızlık  suçu  hakkında  bilgi  vermek istiyorum.

Hırsızlık  suçu  Türk  ceza  Kanunumuzun  141. Maddesinde  düzenlenmiştir.   Bu hırsızlık  suçunun temel hali  yani  basit  halidir.  Hırsızlık  suçunun  TCK  142.  Maddede   belirtinle halleri  gerçekleşmiş  ise  nitelikli  hırsızlık  suçu  oluşmuş  demektir.  Bu haller mevcut değilse  basit  hırsızlıktan  yani  TCK  141.  Maddeden  ceza  alırsınız.    

Hırsızlık   bir kişinin  zilyedliğinde olan bir taşınır malı onu rızası olmadan  bulunduğu  yerden almaktır. Hırsızlık  suçunun nitelikli  hali  gerçekleşmiş  ise  ceza artacaktır.  

Hırsızlık  suçu  takibi şikayete  bağlı değildir.  Belli bir şikayet süresi  yoktur. Dava zamanaşımı   süresi olan  8   sene  içinde  soruşturma  başlatılabilir.

Hırsızlık  suçlarında  şikayetten  müşteki  taraf  vazgeçmiş olsa bile kamu   davanız  düşmez.   Basit  hırsızlık  TCK   141 . Maddedeki  şekli  ile  oluşmuş ise  uzlaşmaya  tabi   tutulacaksınız.  Mahkeme  sizi  uzlaştırma bürosuna yönlendirecek.  Ve  anlaşma  durumunda  dosyanız  ortadan  kaldırılcak.Uzlaşma  sağlanamaz  ise   yargılamaya  devam  edilecek.   

Basit    hırslık  davalarınıza  ve nitelikli  hırsızlık  davalarınıza  Asliye  ceza  Mahkemesi    bakacaktır.  Hırsızlık    suçunun  oluşabilmesi  için  çalına  eşyanın   taşınır  mal  olması  gerekir.  Araba  cüzdan  gibi   ev  eşyaları  gibi  .   Ekonomik  değer  taşımayan  eşyalarınız  çalındığında hırsızlık  suçu oluşmaz .  Aynı şekilde  gayrimenkuller hakkında hırsızlık  suçu  oluşmaz .  

Hırsızlık  suçunda  zilyedlik  korunur.  

Basit hırsızlıkta  TCK  141.Maddeye  göre  örneğin  inşaatta  çalışan   bir işçi  inşaat malzemesini   çaldırırsa  pazarda  açıkta bırakılan   sebze  meyve   çalınırsa  inşaat işçileri  açıkta bıraktıkları kişisel  eşyalarını  çaldırırsa    bir  taşınma  esnasında   sokakta bıraktığınız  eşyanız çalınırsa    kilitsiz  sokakta bıraktığınız  bisikletiniz  çalınırsa   bunlar  basit  hırsızlıktır.1  seneden   3  seneye kadar cezası  vardır.  

Nitelikli  hırsızlık  suçu  ise  kamu  kurumlarında    yada ibadete  ayrılan   bir yerde  bir kişinin bıraktığı  eşya  çalınırsa  toplu taşıma araçlarında   duraklarda   bir eşya çalınırsa  afet  veya  genel bir felaketin  etkisini   önlemek için  hazırlanan bir mal  hakkında  işlenirse  gelenek itibari ile   açıkta bırakılan bir  eşya  çalınırsa  faile  3 yıldan  7  yıla  kadar ceza verilir.

Eğer siz  kendisini koruyamayacak  bir kişiye  karşı bu  suçu işlerseniz  elde  üstte   taşınan bir  eşya hakkında  işlerseniz özel bir  beceri ile  işlerseniz   haksız  yere  elde  bulundurma  veya  taklit   anahtarla   veya  diğer aletle işlerseniz   kilit  açarak   veya kilitlenmesini  engelleyerek  işlerseniz  bilişim  sistemlerini   kullanarak işlerseniz  tanınmamak   için  tedbir  alarak veya  yetkisi olmadığı   halde  resmi  sıfat takınarak   işlerseniz  büyükbaş  ya da küçük baş hayvan hakkında işlerseniz    herkesin girebileceği   bir  yerde   bırakılan    bina yada  eklentileri    olan  bir yerde muhafaza edilen bir eşya hakkında işlerseniz    5  yıldan   10 yıla  kadar  ceza  alırsınız 

Eğer kendini  savunamayacak bir kişiye  karşı  hırsızlık  suçu işlerseniz  cezanız  1/3  artar.  

Eğer hırsızlık  suçunu   sıvı gaz  halindeki  enerji hakkında işlerseniz   cezanız  5  yıldan   12  yıla  kadar   hapis  cezasına  çarptırılır.    

Örgüt faaliyeti çerçevesinde  işlerseniz  cezanız  yarı oranında artar  ve  10 bin güne kadar  adli para cezası  alırsınız .

Eğer  sizin işlediğiniz  bu  hırszılık  suçu  nedeni ile  enerji   demiryolu  hava  ulaşımında   kamu  hizmetinde   geçici bile olsa  aksama olursa   verilecek ceza   yarısından iki katına  kadar  artırılır.

Hırsızlık    suçu   yüz  kızartıcı bir  suçtur.  Gece bu  suçu işlerseniz  cezanız yarı oranında artar .  Çaldığınız  malın  değeri,  az  ise    cezanızda indirim olur.  Hırsızlık   suçunda  etkin  pişmanlık  olursa  cezada indirim olur  .  

Eğer  siz  dava açılmadan  soruşturma   aşamasında  giderirseniz   2/3 cezanız  indirilir.  Eğer  siz  dava  açıldıktan  sonra  karşı  tarafın  zararını  giderirseniz  1/2  cezada  indirim  yapılır  .  

Eğer sizin niyetiniz  malı kısa bir  süre  alayım kullanayım  geri  sahibine  vereyim  düşüncesi ile  hareket  etti  iseniz  siz kullanma hırsızlığı  suçunu  işlemiş olursunuz.    Kullanma hırsızlığı  suçu  şikayete  tabidir.Cezanız  kullanma  hırslığı  suçunda  yarı  oranında iner.  

Eğer  siz  bilişim  sistemlerini kullanarak bu  suçu işlerseniz  facebook  gibi twitter  gibi  instagram  gibi    bu  durumda  bilişim  sistemlerini kullanarak  hırsızlık    suçunu işlemiş olursunuz..Bu  durumda  5 ile  10  yıl  arasında  değişen ceza  alırsınız. 

Hırsızlık  suçlarında   Adli para  cezası  alabileceğiniz  gibi   Hükmün  açıklanmasını geri bırakılması  kararı  da  alabilirisiniz.  Bu  durumda  hakim  size  5  sene süre verir.  O  süre içinde  suç işlemezseniz .  dosyanız düşer.

Bu konudaki  sorularınızı   0 532  508 90  45   nolu irtibat  telefonuma  bildirebilirsiniz.  

AVUKAT  NEVİN ÖMEROĞLU  DEMİREL  İSTANBUL BAROSU  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şahin 2019-01-11 01:37:38

Ben yaklaşık 2 ay önce 55 lira değerinde Decathlon dan iki ürünü çalmaya teşebbüs ettim. Mağazadan çıkarken alarmın çalmasıyla güvenlik görevlilerine yakalandım. Pişman olduğumu belirttim. 4 ay sonra mahkemem var. Cezam ne olur, ne yapabilirim ceza mı hafifletmek, ortadan kaldırmak için

Avatar
Hülya Şenöz 2019-03-31 06:44:06

Merhaba benim şöyle bir sorum olacak evim bursa da ancak istanbul da ailemin evinde bulunan ziynet esyalarim çalındı.İnternet ortamında satışı yapılmış kardeşim tarafından bununla ilgili olarak yani çalan kişinin kardeşim olduğu hakkında bilgide mevcut bu konuyla ilgili izleyen bileceğim hukuki yol nedir

Avatar
hakn 2019-04-30 02:43:17

efen deim ben çocuk yaşta hırsızlık suçlarına karıştımn reşit olmadan bunlar benim memurluma engel olabilirmi * 7 ay hapis yattım ama 1 yıl denetimim var suçlar reşit olmadan işeledim mayısda seçimlerim var engel olurmu [devlet yurdundan çıktım ] bu şuçları işledimde devlet koruma kararı verdii memurluğum nolur * birde yurttan çıkıpta hırsızlık yapıp memur olan çok onlarikide çocuk yasta değil
benimkiler çocuk yasta