https://mustafagoztok.com/

Kolon ve rektum sindirim sisteminin önemli parçalarıdır. Kolon suyu ve tuzları emer ve atıklar rektumdan çıkmadan önce vücudun sıvı ve elektrolit dengesini korunmaya yardımcı olur. Ne yazık ki sindirim sisteminin bu kısmı kanser gelişimine oldukça yatkındır.

Kolon kanseri veya kolorektal kanser, genellikle polip adı verilen kanserli olmayan veya iyi huylu hücrelerin bir kümesi olarak başlar. Zamanla kolondaki bazı polipler kanserli hücrelere dönüşebilir. Sonunda bu hücreler vücudun diğer bölgelerine bile yayılabilir.

Kanser Evrelemesi Ne Anlama Geliyor?

Kanserin ne ölçüde geliştiğini veya yayıldığını belirlemeye "evreleme" denir. Kanserin evresini belirlemek, etkili bir tedavi planı hazırlamasına ve hastalığın olası seyrini ve sonucunu tahmin etmesine yardımcı olur.

Evre 1 kolorektal kanserler erken evre kolorektal kanserlerdir, yani kanser kolon veya rektumun iç yüzeyiyle sınırlıdır ve kolon duvarının ötesine veya lenf düğümlerine yayılmamıştır.

Kolon kanseri ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabilir ve hayati tehlike oluşturabilir. Ancak birçok durumda kolon kanseri erken yakalanırsa başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu nedenle kolon kanseri belirtilerini bilmek ve kanser taraması yaptırmak önemlidir.

Evre 1 Kolon Kanseri Belirtileri (Erken Evre Kolon Kanseri Belirtileri)

1. Evre 1 Kolon Kanserinin Sessiz Doğası

Kolon kanseri olup hiçbir uyarı belirtisi göstermemek mümkündür ve evre 1 kolon kanseri, herhangi bir belirgin belirti veya semptom olmadan da gelişebilir. Sonuç olarak, hastalık ilerleyene kadar hastalığınızın farkına varılamadığı için tanı ve tedavide gecikmeler yaşanabilir. Bu nedenle tarama kolonoskopileri çok önemlidir.

2. Bağırsak Düzeni Değişir

Kolon kanseri bağırsak alışkanlıklarında ani ve kalıcı bir değişikliğe neden olabilir. Bağırsak hareketlerinin sıklığında bir artış veya azalma yaşanabilir  ve semptomlar, standart tedavilerle geçmeyen ishal veya kabızlığı durumu görülebilir.

3. Dışkının Şekli, Rengi ve Görünümü

Dışkı rengi, boyutu ve şeklindeki değişiklikler kolon kanserinin hafif bir göstergesi olabilir. Dışkı normalden daha dar hale gelebilir, bazen kalem inceliği olarak da tanımlanır. Dışkı daha koyu görünebilir veya katran benzeri bir kıvama sahip olabilir; bu da kanın varlığını gösterebilir.

4. Karın Ağrısı ve Kramplar

Bağırsak hareketleri sırasında yeni veya olağandışı kramplar izlenmeli ve daha ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir. Kalıcı veya açıklanamayan rahatsızlık, daha fazla araştırma yapılmasını gerektirir.

5. Kronik Yorgunluk

Açık bir nedeni olmayan genel bir yorgunluk veya uyuşukluk bir uyarı işareti olabilir. Her ne kadar kolon kanseriyle doğrudan ilişkili olmasa da, aktivite seviyenizle orantısız bir yorgunluk yaşıyorsanız bunu araştırılması ve nedeninin ortaya konması önemlidir. Evre 1 kolon kanserinde tespit edilemeyen küçük kanamalar anemiye sebep olabilir ve bu durum karşımıza yorgunluk olarak çıkar.

6. İstenmeyen Kilo Kaybı

Diyet veya egzersiz rutinlerinde önemli bir değişiklik yapmadan kilo vermek endişe verici bir semptom olabilir. Eğer evre 1 kolon kanseri hastası, kilo vermenin yanı sıra iştahında da azalma yaşayabilirsiniz.

Kolonoskopi: Kolon Kanserine Karşı İlk Savunma Hattınız

Kolonoskopi,  bağırsağınızın içine bakmasına ve doğrudan bağırsaklarınızı incelemesine yardımcı olan tıbbi bir testtir. Kolonoskopi yapılırken şüpheli polipleri büyümeye fırsat vermeden çıkarmak kanseri önleyebilirler.

Dikkat çekici semptomların olmadığı durumlarda düzenli taramalar, özellikle de kolonoskopiler çok önemlidir. Tarama yoluyla erken teşhis, tedavilerin başarı oranını arttırır ve kolon kanserinin çoğu zaman tespit edilemeyen ilerlemesine karşı güçlü bir savunma sağlar.