Değişim kendimizle ilgili birçok şeyin değişimidir. Alışkanlıklarımız, yaptıklarımız, yapamadıklarımız, yapmak istediklerimizle ilgili birbirine bağlantılı zincir halka şeklinde devam eder durur. 

Neden bazı insanların istediği şeyleri yapabilirken, neden bazı insanlar yapamazlar size bundan bahsetmek istiyorum. Daha iyi anlamanız için kısa bir hikâyeden bahsedeceğim.

Freud’un koltuğuna uzanmış bir tavşan hayal edin. Tavşanın şöyle bir beklentisi var hayattan, Freud’a değişmek istediğini ve timsah olmak istediğini söyler. Freud şöyle cevap verir. ‘’ Sayın tavşan sizi bir timsah yapamam ama havuçla aranızı düzeltmeye çalışabilirim. 

İnsanlar kendilerini olmayan bir insana dönüştürme noktasında ciddi bir çaba ve beklenti içinde oluyorlar. 2000’li yılların kişisel gelişim ekolleri bilinç üstüne sürekli şu mesajı verdi. ‘’ Sen hayatta ne istersen başarabilirsin, tavşan mısın, timsah olabilirsin, elma ağacı mısın kiraz verebilirsin. Yeter ki yeterinde iste, yerince istersen her şeyi başarırsın, eğer başaramazsan yeterince istemiyorsundur.’’

Bugün kendini geliştirme, değiştirme sektörü dünyayı baz aldığımız zaman. Herkes kendini değiştirmek istiyor. Herkes bir şekilde olduğu yerden memnun değil, huzursuzuz ve gerginiz.

Peki, işin efsanesinden uzaklaşarak insan kendini değiştirebilir mi?

Öncelikle kendin için çıktığın bu yolculuk meşakkatli olmakla birlikte oldukça güzel ve keyiflidir. Çünkü insan bugünü dünden farklı değilse eğer zarardadır. Mevlana’nın bir sözü derki… ‘’Dün dünde kaldı. Bugün yeni şeyler söylemek lazım’’

Kendi kişisel gelişimin için yeni kararlar aldın ve bunları uygulamakla ilgili araştırmalar yapıyorsun ve nereden başlayacağın ile ilgili neler yapacağına henüz karar veremedin veya karar vermekte zorlanıyorsun. Ben de sana tam da bu noktada nereden başlaman gerektiği ile ilgili birkaç fikir sunmak istiyorum. 

Kendinizi Değiştirmek için Hayati Etmenler

İstediğinizi kucaklayın

Bu yazıyı okuyorsunuz çünkü hayatınızda yeni ve pozitif bir şey olmasını istiyorsunuz. Bu isteği kucaklayın. Böyle bir isteğe sahip olmanız güzel bir şey değil mi? Bunu atacağınız ilk pozitif adım olarak düşünün ve bu adımı çoktan attınız. Şimdi bunu harekete geçirmek için kullanabilirsiniz.

Değişimin mümkün olduğuna inanmak. Bunun imkânsız olduğunu düşünürseniz, o zaman bu sizin için imkânsız olur. Problemi görmek ve sahiplenmek. Uzun bir zaman dilimi boyunca çalışmayı istemek ve kabul etmek. Kendinizi değişmiş halinizle hayal edebilmek.

Gerekli alanı yaratın

Eğer değişim ve yeni şeyler için gerekli boş alanı yaratamazsanız, değişime ev sahipliği yapamazsınız. Değişmeye ne zaman başlayacaksınız? Bu sabah mı? Akşam mı? Öğle arasında mı? Değişimin kendiliğinden olmasını beklemeyin, gerçekleştirin. Eğer zamanınız yoksa her gün ne kadar fazla süreyi, sosyal medyaya yani çok da önemli olmayan küçük işleri bitirmekle meşgul olduğunuzu düşünün. Bunları biraz azaltın ve kendiniz için öncelikli olanlara vakit ayırın.

Kişilik Özelliğini Değiştirmek İçin İzlenecek Adımlar

Belirli bir kişilik özelliğini tanımlayın ve bunun tam olarak nasıl değişmesini istediğinizi betimleyin.

Onu değiştirme konusunda yaşayabileceğiniz ikilemin farkında olun ve bu işi halletmek için bir plan geliştirin.

Sık sık ve dinamik bir şekilde kendinizi yeni biçimde göz önüne getirin.

Eğer gereken beceriden yoksunsanız, öğrenmeye başlayın (gerekirse yardım isteyin) 

Değişmek için fırsatlar kollayın ve her birini yeni özelliğinizi uygulamak için kullanın.

‘’Dünyayı değiştiremiyorsan, dünyanı değiştirirsin. Hepsi bu.’’
Stefan Zweig