'Birinci BUFSAD Osman Önder Kupası' sergi açılışı geçtiğimiz gün Nilüfer Belediyesi Dr.Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi'nde sanatseverlerle buluştu. Açılışa BUFSAD Başkanı Tarık Akkurt ve yönetim kurulu üyeleri, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nejla Aslan, Kemal Önder, Havva Önder, iktisatçı ekonomist Sn. Nejat Yahya ve eşi ve çok sayıda fotoğraf gönüllüsü katıldı.

Bufsad Osman Önder Kupası, özellikle Bursa’da pek çok fotoğrafçının yetişmesine katkı koyan Osman Önder’in anısını yaşatmak ve yenilikçi fotoğraf çalışmalarını teşvik etmek amacıyla düzenleniyor. Fotoğrafçıların, tekil fotoğraf çekmelerinden ziyade ‘proje’ temelli çalışmalara yönelik konu, teknik veya üslup yönünden bütünlük taşıyacak seri fotoğraflar üretmeleri amaçlanmış.

BUFSAD Başkanı Tarık AKKURT sergi açılışı ve ödül töreninde yaptığı konuşmada; ‘Her daim aklımızda, dilimizde, gönlümüzde olan, hayatının her aşaması başarı öyküleriyle dolu Osman Önder’i siz değerli ziyaretçilerimizle bir kez daha anmak Bufsad Yönetim Kurulu olarak bizler için onur ve gurur kaynağıdır. Bufsad’da yönetici ve eğitmen olarak uzun dönem hizmet eden Osman Önder herkes için güzel bir okuldu.  Kendisi bugün bize ışık olmaya devam ediyor. Onun öğretilerini uygulamaya ve meşaleyi taşımaya devam ediyoruz. Bahsettiğimiz ışık bugün burada vücut buldu ve yarışma sonrası fotoğraflardan oluşan sergimizi sizlerle buluşturduk. Öncelikle tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.

Bufsad Osman Önder Kupası bundan sonraki yıllarda da derneğimizin yönetim kurullarınca özel olarak takip edilecek ve devamlılığı sağlanacaktır. Başarılı olan arkadaşlarımı tebrik ederken bundan sonraki yıllarda kupa turlarına katılacak tüm fotoğrafseverlere başarılar diliyorum’ ifadelerini kullandı.

Bufsad Osman Önder Kupası birinci turunda jüri tarafından başarılı görülen fotoğrafçıların kazananları; ‘Ahmet Çetintaş, Alper Gülersönmez, Alper Eral, Berna İkiz, Ebru Sargın Koca, Erol Özer, Ersan Akarsu, Fatma Salt, Fikriye Er, Hülya Arıcı, Kubilay Karslı, Levent Karacaoğlu, Mehmet Kaynar, Metin Gönen, Nedim Yalçın Kiremitçi, Nesrin Kılıç, Salih Kuş, Şevki Karaca, Şeyda Turan, Tayfun Türker, Zühdü Bilgin’ oldu.

Sergi 31 Mayıs tarihine kadar Nilüfer Belediyesi Dr.Ceyhun İrgil Sağlık Müzesi’nde gösterime açık kalacak.

SANATLA GEÇEN 60 YILIN BELGESELİ ‘DEVRİM’

Devrim Erbil Belgeseli

Türk resim sanatının duayen ismi resmin şairi olarak anılan Devrim Erbil’in hayatından ve sanatından izler taşıyan ‘DEVRİM’ belgeseli özel bir kanalda sanatseverlerle buluştu.

Belgesel, ressam Devrim Erbil’in yaşamına ve sanatına içeriden bir bakış sunuyor.

Gazeteci ve belgesel yapımcı Coşkun Aral’ın  danışmanlığında hazırlanan Azade Hasan Kalaycı’nın senaryo tasarım ve editörlüğünü üstlendiği, yönetmenliğini Batuhan Tuncer’in yaptığı belgeselin müzikleri Murat Tuğsuz’a ait. İstanbul’a olan aşkını, kullandığı özel perspektif anlayışını ve mavinin binbir tonunu tuvallere yansıttığı resimleri dünyanın birçok yerinde büyük beğeni toplayan Türk resminde adı gibi devrim yapan usta sanatçı sanat hayatının 60. yılını kutluyor. Her fırça darbesinde ayrı bir hikaye anlatan, tüm dünyadan koleksiyonerlerin yakından takip ettiği usta ressam belgeselde kendi anlatımıyla ekrana yansıtılıyor. ‘Devrim’ belgeseli izleyicileri renklerin eşliğinde başarılarla dolu bir yolculuğa davet ediyor.

RHM BLACKBOX ETKİNLİKLERİ SÜRÜYOR

Is Rhm Blackbox Sait Faik Abasiyanik

Beyoğlu ruhunu sanatla dirilten bir yer. Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nin etkinlik mekanı Blackbox salonu edebiyattan mimariye, operadan resme uzanan sohbetlere ev sahipliği yapıyor. Türk edebiyatının önde gelen isimlerinin eserleri, anıları ve yaşamlarının incelendiği ‘Müzede Şiir Var’ serisinin bu ayki konuğu Sait Faik Abasıyanık oluyor. Onur Caymaz’ın anlatımıyla edebiyatımızın öncülerinden Sait Faik’in yaşamının kapılarının aralanacağı etkinlik 16 ve 17 Mayıs’ta edebiyatseverleri biraraya getirecek. Resim Heykel Müzesi’nin kurucu küratörü Prof. Dr. Gül İremoğlu 18 Mayıs’ta saat 13.00’te müzenin ‘İstanbul’un Resmi’ başlıklı süreli sergisinden hareketle katılımcıları resimlerle Beykoz’dan Adalar’a doğru sanat dolu bir yolculuğa davet ediyor.       

LOREENA MCKENNITT 3 KONSER İÇİN GELİYOR

Loreena Mckennitt

1985 yılından bugüne eklektik kelt müziği ile tüm dünyaya ses verdi. Dünya çapında 20 milyondan fazla albüm sattı, binlerce konsere imza attı. Türkiye’de en çok Nilüfer’in ‘Çok Uzaklarda’ adıyla Türkçe sözlerde yorumladığı ‘Tango to Evora’ şarkısıyla tanındı. Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena Mckennitt yeni albümü ‘The Road Back Home’ sonrası çıktığı ‘The Musk and Mirror 30. Yıl Turnesi’ kapsamında Türkiye’ye geliyor. Pasion Turca organizasyonuyla sahneye alacak sanatçı İzmir, Ankara ve İstanbul’da konserler verecek. Loreena Mckennitt’ın 2024 yılında yayınladığı yeni albümü ‘The Road Back Home’ sanatçının köklerine, kariyerinin başlangıcına, folk dünyasındaki ilk günlerine müzikal geri dönüşü olarak kabul ediliyor. Sanatçı bu albümünden ve 30 yıllık kariyerinden en güzel şarkıları Türkiye konserleriyle yorumlayacak.

CAPPADOX FESTİVALİ ‘DEĞİŞEN GÖKLER’ TEMASIYLA GERÇEKLEŞECEK

Cappadox Festivali

Kapadokya’nın çok katmanlı kültürel dokusu ve eşsiz peyzajından yola çıkan ve bu özel coğrafyanın müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açıkhava etkinlikleriyle deneyimlenebileceği çok disiplinli form sunan Cappadox bu yıl 5. kez gerçekleşecek. Festival bu yıl Pozitif Organizasyonu’yla Volkswagen ana sponsorluğunda 23-26 Mayıs tarihleri arasında ‘Değişen Gökler’ teması altında katılımcılarını ağırlamaya hazırlanıyor. Festival programından öne çıkanlar; Türkiye’nin ilk destinasyonu Cappadoks’un merkezi bu yıl Uçhisar ve Göreme olacak. Etkinlikler birbirine yürüme mesafesindeki mekanlarda ve vadilerde gerçekleşecek. Katılımcılar 4 farklı disiplinde buluşacağı geniş etkinlik programı içerisinde tercih ettikleri deneyimleri seçerek özgün Cappadox takvimlerini oluşturabilecek.  Festivalin çağdaş sanat programı  2022’de kaybettiğimiz Cappadox Çağdaş Sanat Programı’nın kurucusu ve şekillendiricisi olan Küratör Fulya Erdemci’nin anısına düzenlenecek. Festivalde farklı müzik türlerini buluşturan konserlerde olacak. Kapadokya vadilerinin etkileyici manzarasında gerçekleşecek gündoğumu konserlerinde Mercan Dede ve Ulla (Live) konser verecek. Yeşil doğasıyla öne çıkan Çiftlik Ev+1 sahnesinde Teoman, Casper Clausen (Efterklang), Mamball Hands, Kerela Dust, Lalalar, Danilo Plessow performanslar sergileyecek. Perili Ozanlar Vadisi’nde yer alan Volkwagen sahnesinde İngiltere’nin yükselen ismi Jordan  Rakei, Âme (Live) b2b Trikk, Büyük Ev Abluka’da müzikseverlerle buluşacak. Yapı Kredi sponsorluğunda gerçekleşecek gastronomi programında yerel malzemelerle ve alternatif pişirme yöntemleriyle hazırlanan sofralarda özel lezzetler deneyimlenecek. Festivalde ayrıca çeşitli yoga ve meditasyon etkinlikleri, doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları da yapılacak. 23-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin biletleri satışa çıktı.

GALATAPORT İSTANBUL’DA GÖRKEMLİ DEFİLE

Kapsül Defi̇le

İki moda markası biraraya geldi, ortaya Kapsül Koleksiyon çıktı. Türkiye’nin önemli moda markalarından İpekyol, Elie Saab heyecan verici bir işbirliği gerçekleştirdi. Aylar süren çalışmanın sonunda ortaya çıkan Kapsül koleksiyonu için Galataport İstanbul Tarihi Paket Postanesi rıhtımında defile düzenlendi. 40 parçadan oluşan koleksiyon görkemli bir defileyle sunuldu. İş, sanat ve moda dünyasının önemli isimlerinin katıldığı defilede Kapsül koleksiyonunun reklam kampanyasının yüzü olan Alman model Franziska Jetzec de podyumda yer aldı. Defile finalinde sürpriz olarak gökyüzüne dronlarla yansıtılan ışık gösterisi büyük ilgi gördü.

Haute Couture giyimde önde gelen markalardan olan Elie Saab’ın giydirdiği ünlüler arasında Ürdün Kraliçesi Rania, İsveç Prensesi Victoria, Lüxemburg Prensesi Clarie, Fransa’nın first lady’si Brigitte Macron, Beyonce, Halle Berry, Sandra Bullock, Jennifer Lopez, Nicole Kidman yer alıyor.

DEEP PURPLE’DAN YENİ ŞARKI ‘PORTABLE DOOR’

Deep Purple

Highway Star’dan Perfect Strangers’a yıllar boyunca unutulmaz şarkılara imza attılar. 100 milyondan fazla albüm satışına ulaştılar. Heavy metal ve modern hard rock müziğinin öncülerinden kabul edilen dünyaca ünlü İngiliz grup Deep Purple yeni şarkıları ‘Portable Door’ u yayınladı. Yeni stüdyo albümü Is On Its Way’ın duyurulmasının ardından gelen ilk single olan şarkının Leo Feimer imzalı klibi de sosyal medya hesabından paylaşıldı. Deep Purple 25 Haziran’da Star TV Medya sponsorluğunda Küçükçiftlik Park’ta sahne alacak. Konser grubun Türkiye’deki üçüncü sahne performansı olarak kayıtlara geçecek.  

KARSU ‘HOLLANDA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ’ KONSERİNDE SAHNE ALDI

Karsu Foto

5 mayıs 1945 yılında Alman işgalinden kurtulan Hollanda özgürlüğüne kavuştuğu günü bağımsızlık günü olarak kutluyor.79. Bağımsızlık Günü tüm Hollanda’da çok sayıda etkinliklerle kutlandı. Amstel kanalında yapılan Bağımsızlık Günü’nün kapanış konserinde Karsu sahne aldı.

Hollanda’da yüzyılın radyocu ve sunucusu sayılan Frits Spits ile gecenin sunuculuğunu da yapan Karsu 54 kişilik kraliyet orkestrası ve 107 kişilik koro ile şarkılar söyledi.

Kanaldaki köprü bir haftalık çalışma ile sahneye dönüştürüldü.

Kutlamalarda; Kral Willem-Alexander ve Kralice Máxima, Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, Başbakan Mark Rutte ve çok sayıda önemli konuk vardı.

Bu konseri canlı izleyenler dışında milyonlarca insan da televizyonlardan canlı izledi.

Günlerce süren provaların ardından yapılan etkinlikte 225 teknik kadro görev yaptı.