Number One TV ekranlarının sevilen sunucularından Raif Akyüz geçtiğimiz günlerde Amerika’da yayın yapmakta olan ünlü haber sitelerine konuk oldu.

Geçtiğimiz dönemlerde programına konuk ettiği eski dostu Silvio Simac’ı Türkiye’ye davet eden Akyüz’ün bu davetine Simac’ın olumlu yanıt vermesi ve bir galada Silvio Simac’ın Raif Akyüz’den aldığı daveti kabul ederek yaz tatilini Türkiye’de geçireceğini açıklaması Amerika’da yayın yapan haber sitelerinde sürpriz haber olarak yayınlandı.

Savaş Alp Başar’dan yeni tekli “İyi ki”

Savaş Alp Foto

Oyuncu ve müzisyen Savaş Alp Başar, söz ve müziğini kendinin yazdığı şarkılarına bir yenisini daha ekliyor. “İyi ki” adlı EP çalışmasının dördüncü şarkısı, albümün de adını taşıyan “İyi ki” adlı parçanın kayıtları için Çatı Müzik’te Taner Ersoy’la çalışan sanatçı, “Alternative Progressive Rock” türünde, kendine has müzik tarzıyla ve varoluş çabası, ekonomik zorluklar, umutsuzluk, boşluk gibi temaları içeren şiirsel şarkı sözleriyle dikkat çekiyor.

Ces Production etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınlanan “Anlamadım”, “Cumartesi” ve “Elmas” adlı teklilerinden sonra “İyi ki” adlı EP çalışmasına girişen ve “Matem”, “Orkide” ve “Ben Uyurken” ile rock müzik sevenlerin ilgisini çeken sanatçı, stüdyo ve konser çalışmalarının yanı sıra şu aralar Tiyatro Keyfi’nin “Söz Veriyorum” adlı eserinde de başrolü oynuyor.

Bugüne dek önemli roller oynadığı Benim Hala Umudum Var, Deli Gönül, Aşk Yalanı Sever, Hayat Şarkısı, Akıncı, Tam Kafadan gibi dizilerin yanı sıra başrollerinden birini oynadığı sinema filmi Köksüz ile Altın Koza, Bilkent Sinefest; Örtünün Altı adlı kısa filmle Kanatlı Denizatı Film Festivali, Los Angeles Queer Film Festivali, Overdose ile ise Los Angeles Women Film Festival en iyi erkek oyuncu ödüllerinin sahibi olan Savaş Alp Başar, rol aldığı tiyatro oyunlarıyla da pek çok ödüle layık görüldü.

Anadolu’da Yakılan Ateş

Metin Soylu Anadoluda Yakilan Ates

Türk tarihine yeni bir bakış açısı getiren araştırmacı yazar Metin Soylu, "Piri Reis Haritasının Şifresi" ve “Bedeli Çanakkale’de Kanla Ödenecektir” kitaplarından sonra, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'dan başlayarak Anadolu’ya yayılan kurtuluş mücadelesini anlattığı "Anadolu'da Yakılan Ateş" adlı yeni eseriyle yine gündemde. Kitap, Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 105. yıl dönümünde, Türk milletinin bağımsızlık yolunda attığı adımları ele alıyor.

"Anadolu'da Yakılan Ateş", Mustafa Kemal’in Samsun'dan hareketle Erzurum'da ateşlediği kurtuluş ve diriliş meşalesinin İzmir'e taşınma öyküsünü detaylı bir şekilde okuyucuya sunuyor. Metin Soylu, bu kitabında, dönemin zorlukları içinde milletin nasıl birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğini, stratejik kararların ve liderliğin tarihin akışını nasıl değiştirdiğini belgelerle ve anlatımlarla sergiliyor.

Eser, 19 Mayıs 2024 tarihinde Türkiye genelindeki seçkin kitabevlerinde ve online satış platformlarında okuyucularla buluşacak. Kitap, aynı zamanda yazarın katılacağı bir dizi imza günü ve konferansla tanıtılacak.

Rekorlar kırmaya devam ediyor

Ibrahim Dizlek

Düşme adlı şiiri ile YouTube’da rekorlar kıran festivallerin ve organizasyonların aranılan ismi İbrahim Dizlek aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri ile de ses getirmeye devam ediyor.

Kendisine ait şiirlerini şarkılarla bütünleştiren Dizlek en son Eda Doğanay ile birlikte seslendirdiği “Bundan Sonra” adlı çalışması ile dijital platformlarda en çok dinlenen eserler arasında ilk sıralarda yer almasını sağladı.

Bugünlerde özellikle gençler için büyük tehlike oluşturan uyuşturucuya karşı kaleme aldığı “Sen Önemlisin” adlı tiyatro oyununu da seyircisiyle buluştura Dizlek yine gençleri uyuşturucuya karşı uyarmak ve mücadele konusunda yazdığı senaryosunu hayata geçirmek için yapımcılarla görüşmelerine devam ediyor.

Kahkaha tufanı “Aile Apartmanı”

Aile Apartmanı

Kemal Karaoğlan’ın yazdığı, yönetmenliğimi Göksel Keşen, sanat yönetmenliğini Gizem Tokay’ın yaptığı Aile Apartmanı tiyatro oyununda Kemal Karaoğlan, Ahmet Dursun, Metin Boran, Esra Koçak, İlkin Çakır, Gülay Çelik, Alkım Çetin, Ayçelen Ulusu, Mustafa Akmermer, Zeynep Çiftçioğlu, Yağmur Öztürk, Furkan Boztaş, Zülal Bayrak, Canan Tokay, Simge Çoban, Furkan Boztaş, Hilal Kaya ve Helya Arouz gibi isimler rol alıyor.

Tiyatroseverlerin büyük bir beğeni ile izlediği Aile Apartmanı adlı oyun İstanbul’un elit bir semtinde ailesinden kalan apartmanını korumak ve ayakta tutmak için kiracı seçerken çok dikkatli davranan Şevket Bey bu düşüncesinin kapıcısı Hikmet tarafından suiistimal edileceğinden habersiz günlük yaşantısına devam etmektedir. Kapıcı Hikmet şimdilik kiralardan aşırdığı parayla krallar gibi bir yaşam sürdürmeye hazırlanırken ansızın gelişen bir olayla her şey bir anda tersine dönmesini mizahi bir dille seyircisine sunuyor

Kültür Bakanı’ndan anlamlı destek

Kultur Bakani

Dünyanın dört bir yanından sanatçıları bir araya toplayan 60. Venedik Bienali’ne Türk sanatçı Asmer Sultanova damgasını vurdu.

Bianelde tek Türk sanatçı olarak ülkemizi temsil eden Asmer Sultanova’nın Giardini Della Marinaressa Garden’da sergilenen Bunny and Eggy eserleri büyük ilgi gördü. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy sanatçıyı Venedik Bianeli’nde ziyarete giderek, eserlerini gezdiler.

Bunny and Eggy isimli heykelleriyle dikkatleri üzerine çeken sanatçı Asmer Sultanova, hem figürü hem de tamamlayıcısı ile sadece iç dünyamızı değil, dış dünyanın ritmine ayak uyduracak bir koleksiyon hayaliyle tasarladığını belirtti. Sultanova: “Bu eserlerde aslında sahip olduğunuz bir figüre ruh katma fikriyle yola çıktım. Tavşan bazen bir ebeveynin korumasını, bazen de arkadaşlarının yeniden uyum sağlamasını yansıtıyor.” sözleriyle duygularını ifade etti.

Şiirden şarkıya İstanbul

 Siirden Sarkiya

Avrupa Müzik Topluluğunun düzenlediği ” Şiirden Şarkıya İstanbul ” konseri büyük katılımla müzikseverler ile buluştu. İstanbul şarkılarının ve şiirlerinin yer aldığı konser salonu hınca hınç dolarken müzikseverler şarkılara eşlik ederek keyifli zaman geçirdiler.

Avrupa Müzik Topluluğunun ” İstanbul ” konseri yoğun katılımla gerçekleşti. Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezinde gerçekleşen ” Şiirden Şarkıya İstanbul ” konseri öncesi bir konuşma yapan Avrupa Müzik Topluluğu Başkanı Murat Beyaztaş ” İstanbul şarkılarını seslendireceğimiz bu konserde bizleri yalnız bırakmayan tüm İstanbul’lulara teşekkür ederiz ” dedi. Sunucu Makbule Demirkan’ın sunumuyla başlayan ” Şiirden Şarkıya İstanbul ” konseri bir birinden güzel solo ve koro şarkılar ile seyircilerin coşku dolu alkışlarıyla sona erdi.