Dünya Gezgini Ekonomist eğitmen ve ülkemizi yurtdışında farklı kıtalarda temsil etmiş ,çok kültürlülüğün ve kapsayılığın 5 kıtada sesi olmuş çok yönlü sanatçı (Resim,Tiyatro,Dans  ,Drama ,Koreografi,Edebiyat ,Şiir ) Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu , Ressam  sanatçı  Şerife Altunbaş’ın 7. kişisel sergisi “Kültürel Katmanlar” ın 06 Şubat - 05 Mart 2024 tarihleri arasında Pera Palace Hotel Galata Fuaye alanında sanat severlerle buluşması öncesi  özel davetliler,,sanatçı dostlar için tertiplediği   resepsiyon ve kokteyle katıldı.  

Çiğdem Yorgancıoğlu’nun çeşitli yağlıboya akrilik kanvas üzerine 70x sanatsal çalışmaları Pera Palace Otelde 2004 – 2005 li yıllardan sonra çeşitli müzayedelerde  Eserleri  Librairie de Pera kataloglarında yer aldı . Aynı zamanda bir sanat koleksiyoneri olan Yorgancioglu ,Yurtdışından tablolarını alanlara müzayedelerde almış olduğu eserleri hediye etti. Pera Palace 2004  müzayedesinden  en yüksekk peyi vereerek satın Ekrem Kadak tablosunun ise hala kendisinde  olduğunu ve özenle muhafaza ettiğini bildirdi.Açmış olduğu sergilerinde Agatha Christie’nin öykülerinde Pera Palace’Ive kayboluş öyküsünü muhakkak anlatımına ekleyen Yorgancıoğlu ; Şerife Altunbaş'ın eserlerine dair  " Adeta tarihin derinliklerinde güneşin altında bir arkeolojik kazı gerçekleştirmenin zorlu emeği ile  farklı medeniyet ve kültürlerin katmanlarını  iç içe geç,rmiş. .Çağlar boyu Asya kıtasını Avrupa'ya bağlayan  köklü estetik bir kültür kazısının ,Neolitik ve Kalkolitik dönemler de dahil arkeolojik buluntuların geleneksellik ve modernite arasında , hele de "yüzyılın felaketi" olarak addedilen 11 ili etkileyen  acı depremin yıldönümünün arifesinde tarihin katmanlarının da deprem deprem üstüne kurulduğunu da düşünerek sanatın coşkusuyla , hüznünü aynı anda iç içe geçirerek duygularımızı değiştiren ve dönüştüren sanatçının emekleri  son derece değerli . Daha fazla şey söyleyebilmem için derinlikli ve katmanlı bir  kültür sanat sohbetinin ardından diyebilirim. Önünde fotograf çektiğimiz Roma medeniyetini yansıtan atların Romalılar için olduğu kadar sanatçı için de anlamını bilmek ve anlamak önemli . Sonra tarihin kronolojisi ile sanatçının kendi içindeki ve eserlerindeki kronolojisini de bilmiyorum merak ediyorum..Ressam Sanatçının, ‘’Kültürel Katmanlar’’ sergisi ile aktarmak istediği mesaj  kendi anlatımıyla  "geçmişten günümüze uzanan tarihi yolculukla bir köprü kurup, var olan değerlerimizi sanatın evrensel dili ile gelecek nesillere aktarmak "imiş bence bunu olabildiğince  başarmış . Ayrıca  Sanatçının , burada sanatla sanatçıları buluşturması da ayrıca güzel.Yeni sanatçılarla da tanıştım,sohbetlerimiz son derece ilham verici idi. 130 yılı aşkın tarihe tanıklık eden Pera Palace Hotel'de eserlerin şaman danslarını alternatif rock müziğinin katmanları arasına bile katabilecek kadar uzamı geniş bir yelpazeyi hayal edebilmek  oldu günün anısı.Önümüzdeki günler değerli sanatçı ile Chi Ci Talks 'da eserlerini kendi anlatımları ile de dinleyeceğiz " .  dedi. 

Kısa sanat sohbetlerden seçkiler : ,Çiğdem Yorgancioğlu'nun "Pera Palace herhalde bu eserlerden istiyordur şu  anda tam karşımızdaki  tablonun hiç otelden gidesi yok  sanki .Hep burada kalacakmış gibi kök salmış" sözlerinin ardından Şerife Altunbaş zaten o tablonun adı "Pera" .Bakın ,renkler, motifler kirişler hepsi  Pera'yı yansıtıyor" sözleri dikkat çekici ve güne kalıcı iz bırakanlar arasında idi. 

ÇİĞDEM YORGANCIOĞLU VE PERA PALACE

Çiğdem Yorgancıoğlu’nun çeşitli yağlıboya akrilik kanvas üzerine 70x sanatsal çalışmaları Pera Palace Otelde 2004 – 2005 li yıllardan sonra çeşitli müzayedelerde yer aldı Libraire Pera kataloglarında yer aldı . Aynı zamanda bir sanat koleksiyoneri olan  Yorgancioglu ,Yurtdışından (ABD,Fransa)  tablolarını alanlara müzayedelerde almış olduğu eserleri hediye etti. Pera Palace 2004  müzayedesinden  en yüksekk peyi vereerek satın Ekrem Kadak eseri  tablosunun ise hala kendisinde  olduğunu ve özenle muhafaza  ettiğini bildirdi.Açmış olduğu sergilerinde Agatha Christie’nin öykülerinde Pera Palace’Ive kayboluş öyküsünü muhakkak anlatımına,verdiği eğitim ve konferanslara ,gerçekleştirdiği atölyelere  ekleyen Çiğdem Yorgancıoğlu ; Şerife Altunbaş'ın eserlerine dair " Adeta tarihin derinliklerinde güneşin altında bir arkeolojik kazı gerçekleştirmenin zorlu emeği ile  farklı medeniyet ve kültürlerin katmanlarını  iç içe geçmiş..dedi  .

Pera Palace Hotel Galata Fuaye alanında  sergi bugün başlıyor ve  5 Mart tarihine kadar Pazar hariç hergün 13:00-19:00 arası gezilebilir . 

22. Devlet Türk Sanatları Yarışmasına başvurular başlıyor 22. Devlet Türk Sanatları Yarışmasına başvurular başlıyor