VENEDİK BİENALİ 18. ULUSLARARASI MİMARLIK SERGİSİ TÜRKİYE PAVYONU’NA BAŞVURULAR İÇİN AÇIK ÇAĞRI 

Dünyanın en önemli mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin 18’inci edisyonu gelecek yıl, 20 Mayıs – 26 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bienaldeki Türkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu üstlenen İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), sergide yer alacak projenin belirlenmesi amacıyla bir açık çağrı yapıyor. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla ve T.C. Dışişleri Bakanlığı himayesinde, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. 

Açık çağrı 

Çeşitli mimari fikir üretimlerini ve yaklaşımlarını bir araya getiren Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi başvurularında ilk aşama için sunulan önerilerin, mimarlık alanında güncel meseleleri yeni fikir ve kavramlar üzerinden tartışmaya açabilen, mimarlık veya mimarlık ötesi kavramlara disiplinlerarası yaklaşımlar getiren, alışılagelen anlatılara meydan okuma potansiyeline sahip kavramsal bir çerçeve sunması bekleniyor. 

Sergide yer alacak projenin güçlü bir görsel anlatımı olması bekleniyor. Ayrıca önerilen temanın anlaşılır ve erişilebilir olması da önem taşıyor. Çağrı, içinde Türkiye’den bir ekip liderinin yer aldığı çokuluslu ekiplerin de katılımına açık.  

Türkiye Pavyonu sergisinde yer alacak projeyi, 5 kişiden oluşan Seçici Kurul, iki aşamadan oluşan açık çağrı yöntemi ile belirleyecek. Başvuruların, mimarlık alanındaki güncel sorunları yeni fikir ve kavramlar üzerinden yerel, bölgesel ve küresel boyutlarda tartışmaya açabilen, mimarlık kavramlarını disiplinlerarası yaklaşımlarla irdeleyen, tutarlı bir küratoryal anlatı sunması bekleniyor. İlk aşamaya başvuran projeler, küratoryal temanın geçerliliği, önerilen projenin uygulanabilirliği ve küratoryal ekibin organizasyon yapısına göre değerlendirilecek.

İkinci aşamaya devam etmek üzere yapılan başvurular arasından üç proje seçilecek ve bu projelerin çalışma yöntemi, basılı malzeme, takvim ve bütçe gibi konularda daha detaylı bir sunum hazırlaması istenecek. Seçilen proje sahiplerine araştırmalarını derinleştirmek için bir hakediş verilecek; proje ekipleri, projelerini detaylandırmalarının ardından Seçici Kurul üyeleri ve İKSV ekibine projelerini sunmak üzere İKSV binasına davet edilecek. 

Seçici kurul

Türkiye Pavyonu sergisinde yer alacak projeyi, iki aşamalı açık çağrı yöntemi ile belirleyecek Seçici Kurul, Aslı Çiçek, Neyran Turan, Prof. Dr. Ayşen Savaş, Han Tümertekin ve Ertuğ Uçar’dan oluşuyor.


CAM OCAĞI VAKFI’NDAN TEKNİK ATÖLYELER

Beykoz’da bulunan Cam Ocağı Vakfı’nın Birleşmiş Milletler’in ‘2002 Cam Yılı’ ilan etmesiyle eş zamanlı olarak İstanbul Kalkınma Ajansı, Yaratıcı Endüstriler Derneği ile başlattıkları Türk Cam Sanatı’nda yeni teknikler projesi de devam ediyor. Projeyle İtalyan ve İskandinav teknikleri Türk Cam Sanatı’na kazandırmak amaçlanıyor.  Tecrübeli cam ustaları ve cam sanatçılarına yönelik atölye çalışmalarına 18. yüzyılda İtalya’daki Murano adasında eğitime gönderilen ve  Mevlevi dervişi Mehmet Efendi’nin dönüşte Beykoz’da kurduğu cam atölyesi ev sahipliği yapıyor.  Atölye çalışmaları bu hafta Birleşik Krallık’tan Hozniach liderliğinde devam edecek. 22 Ağustos 2 Eylül tarihleri arasında Mattia Salvadore liderliğinde sürecek.  

EUROVİSİON İNGİLTERE’DE YAPILACAK

Savaş nedeniyle Ukrayna yerine İngiltere ev sahibi olacak

2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapacak ülke belli oldu. Yarışmayı geçtiğimiz yıl Ukrayna kazanmasına rağmen ülkede savaş devam ettiği için yarışma bu yıl Ukrayna’da değil İngiltere’de yapılacak. Dünya çapında izleyici kitlesine sahip olan Eurovision Şarkı Yarışması İngiltere’de BBC tarafından düzenlenecek. Ukrayna ise finallere doğrudan katılmaya hak kazanacak. İngiltere Eurovision Şarkı Yarışması’na son olarak 1998 yılında ev sahipliği yapmıştı. 


İZEL ÇELİK ERCAN SAHNELERE GERİ DÖNÜYOR

Türk Pop Müziği’nin unutulmaz gruplarından İzel Çelik Ercan 31 yıl sonra geri dönüyor. Üç üniversite arkadaşı İzel Çelik ve Ercan’ın 1991’de kurduğu grup yayınladıkları ‘Özledim’ albümüyle kısa sürede büyük popülerlik yakaladı. Satış rekorları kıran üçlü sayısız konser verdi. ‘Özledim’ ‘Dönmelisin’ gibi şarkıları listelerde zirveye çıktı. Sonrasında üç isim müzik kariyerlerine ayrı ayrı devam etme kararı aldı. Yıllar içinde hayranları tarafından bir araya gelmeleri hep istenen İzel Çelik Ercan nihayet bir arada. 

İzel Çelik Ercan konserlerine 25 Ağustos’ta Polat Yağcı organizasyonuyla Kuruçeşme Açıkhava Sahnesi’nde başlayacak. 


ÜÇ BÜYÜKLER KONSERİ

Tanju Okan, Cem Karaca ve Barış Manço’nun unutulmaz şarkıları Kürşat Başar’ın anlatımı, Teyfik Rodos’un yorumu ve Zafer Çebi ve Orkestrası’nın muhteşem sahne performansı 10 Ağustos’ta Alaçatı Amfi Tiyatro Sahnesi’nde müzikseverlerle buluşacak. Üç Büyüklerin büyüleyici ritimlerini kalbinizde hissedeceğiniz bu özel konser için yerinizi ayırtmayı unutmayınız.  


SUMRU YAVRUCUK ile SHİRLEY VALENTİNE

İngiliz yazar Willy Russell’ın Shirley Valentine adlı oyunundan uyarlanan ‘Shirley’ Sumru Yavrucuk’un rejisi ve performansıyla seyirciyle buluşmayı sürdürüyor. Hayallerini unutmuş halde yaşarken çıktığı bir tatil sonrasında kendini keşfeden bir kadının özgürleşme hikayesini konu edinen oyun 6 Ağustos’ta Kadıköy Belediyesi Selami Çeşme Özgürlük Parkı  Amfi Tiyatroda perde açacak.


MÜCEVHER MODASININ YÖN VEREN İSMİ ŞÜKRAN GÜZELİŞ 

Pırlanta sektörünün başarılı isimlerinden Şükran Güzeliş uzun yıllar televizyon gazeteciliği yaptıktan sonra mesleği bırakıp Zen Diamond Yönetim Kurulu üyesi olarak iş hayatına devam ediyor. Koleksiyonlar ve markanın yönetimiyle ilgilenen Şükran Güzeliş dünyanın birçok yerinde şubeleri olan mağazalar zincirini yönetiyor. Güzeliş pırlanta konusunda tam bir uzman olan eşi Emil Güzeliş ile aynı sektörde  çalışmaktan oldukça memnun. Ünlü iş insanı çocukları İlyas Ata ile Emil Ata’yı pırlanta ile ilgili uzman bireyler olarak yetiştirmiş. Güzeliş pırlanta ile kadın arasında tutkulu bir ilişki olduğuna inanıyor. Bazen yirmi dört saatin yetmediğini düşünen Şükran Güzeliş iş ve ev arasındaki dengeyi tutturmak için yoğun bir çaba harcıyor. İş hayatı dışında sosyal sorumluluk projelerine de önem vererek birçok derneğe destek oluyor. Yüksek Lisansını bitiren ve doktora yapmak isteyen Şükran Güzeliş  hayatındaki hedeflere gönülden bağlanıp bütün engellere rağmen herkesin hedefe koşması gerektiğine inanıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.