Öyle zamanlardan geçiyoruz ki insanların ham ve havaslarını daha iyi görebiliyoruz.

O kadar garip ve pespaye bir devir ki;

İnsanların menfaatleri için bir anda satıldıkları bir dönem...

Demek ki bu asır böyle...

Devir başkalaşmış.

İnsanlar robotlaşmış.

Değerler itibarsızlaşmış.

Maneviyat istikrarsızlaşmış.

Sonuç bu.

Aldanma insanların samimiyetine!

Menfaatleri gelir her şeyden önce.

Vaad etmeseydi Allah Cenneti;

O'na bile etmezlerdi secde!.

Mehmet Akif Ersoy 

##

NOT: Burada anlatılan olayların tümü gerçektir. sadece isimler hayalidir.

TÜRKİYE’YE MAHSUS GARİP BİR İRONİ

Geçtiğimiz günlerde Unkapanı tarafına doğru SGK ile aramda olan bir alacak-verecek meselesini çözmek için gittiğimi yazmıştım. Bu sırada Taksim Gezi Parkına da gitmişken uğramıştım. ( Bazı okuyucularım işkembe-i kübradan attığımı belirtmişler. Onlara sunduğum fotoğraflar ve videolar yeterince tatmin edici olduğunu sanıyorum.)

Bu arada devletten çoğu zaman alacağınızı alamazsınız. Üstüne harcadığınız emek ve zaman boşa gider. Devletin ise sizden alacağı olmasın faiziyle bağırta bağırta tahsil eder. Benim yaşadığım sorunlarda ekseriyetle böyle olmuştur. Muhakkak ki bir belge unutmuş oluyorsunuz. Sonrada sil baştan hadi bir daha… Son tahlilde vazgeçiyor, bizim oraların deyimi ile “omzuna küsüp” gerisin geriye dönüyorsun.

Neyse artık olaya geçeyim. ( Bundan sonra yazıda geçen isimler canlandırma olup hiçbir şahıs ve kurumla alakası yoktur. Mahalleden iki komşu olan Hasan Ölmez ve Ali Yaşar bir akşamüstü sohbetinde bir araya gelir. Sosyal güvencesi olan Hasan Ölmez’den Ali Yaşar nüfus cüzdanını ister. Ali Yaşar’ın her hangi bir sosyal güvencesi yoktur.) 

-Hasan Ölmez’de sorar ne yapacaksın komşu der.

-Ali Yaşar’da kalbim sıkışıyor bir doktora görüneyim cevabını verir.

Ertesi gün Ali Yaşar, Hasan Ölmez’in nüfus cüzdanını kullanarak, İstanbul’un tanınmış bir hastanesine gider. Gider lakin kuyrukta iken kalp krizi geçirmez mi?

Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamaz. Oracıkta Hakkın Rahmetine kavuşur.

İşte olaylar bundan sonra başlar.

Hastane doktoru devreye girer. Hasan Ölmez’e öldü raporu düzenler. Hastane polisi de raporu onaylayarak bir üst makama havale eder.

Lakin ortada ters giden bir şeyler vardır. Hasan Ölmez Kâğıt üzerinde ölü, Ali Yaşar sağ. 

Hasan Ölmez ( aslında kanuni olarak ölü) tutuşur. Komşunun cenazesi kalkmadan savcılığa koşar. Komşum Ali Ölmez evime hırsız olarak girmiştir der. Nüfus cüzdanımı çalmış onu kötü amaçla kullanırken de ölmüş der.

Ali Yaşar’ın ailesi de bu durumdan haberdar olunca sen ölmüş babama nasıl iftira atarsın diye adamın evini basar bir güzel dayak atarlar.

Ardından onlarda savcılığa başvurur. Çünkü babaları Ali Yaşar ( aslında ölüdür,  yaşamaz) ama kayıtlarda sağ gözükmektedir. Miras kavgaları alttan alta başlamıştır. Bir an önce babalarını kanunen öldürmeleri gerekmektedir.

Bu sırada Hasan Ölmez işten çıkarılır. Yalan beyandan ve iş yerini zarara sokmaktan. Üstüne bir de savcılık sahtekârlık ve devleti zarara uğratmaktan dava açar. Hastane durur mu? O da davasını açar.

Ortalık toz duman SGK’daki memura kendini anlatmaya çalışan Hasan Ölmez. Ve davalısı Ali Yaşar’ın ailesi SGK koridorlarını birbirine katarken. Yanımdaki adamın şöyle mırıldandığını duydum.

“İyilikten Maraz Doğmuş”

##

ÖNEMLİ BİR TESPİT!!!!!

"Bir kılıcın kazandığı zaferi, başka bir kılıç yok edebilir. Kalemle yapılan fetihler, tarihe mal olur, tarihe, yani ebediyete.

Kalem sahiplerine düşen ilk vazife: Telaş etmemek, kin kışkırtıcı olmamak. Halkı okumaya, düşünmeye, sevmeye alıştırmak.Karanlıkları devirmek ve aydınlık çağın kapılarını açmak için en mükemmel silah: Kalem.

Sözle, yazıyla kazanılmayacak savaş yok."

Cemil MERİÇ

##

Aç köpeğin önüne kemik atmak değildir; FAZİLET,

En az köpek kadar aç olduğunda, kemiğini onunla paylaşmaktır; ASALET...

Ulaş Salih Özdemir 

##

Müsameretü'l Ahbar' dan;

 "Hayatta, pergel gibi dönenlerin varacağı yer, başladıkları noktadır."

Müsameretü'l Ahbar'dan;

 "Hızır gibi hayat suyundan ümitli yaşa; ama Iskender gibi toprağa düşeceğini de unutma."

##

Hayatta şu 3 kişiyi unutmayın.

1. Kötü durumunuzda size yardım edeni...  :)

2.Kötü durumunuzda sizi bırakanı... :(

3.Sizi o kötü duruma sokanı... :( 

BEN UNUTMAM,UNUTMAYACAĞIM ALLAH'IN İZNİYLE!!!!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.