İstanbul Nafaka Avukatı

Boşanma davalarında nafaka avukatı alakadar edecek olmazsa olmaz unsurlar arasında yer alsa dahi bir boşanma davasında önemli hususlar sadece nafakadan ibaret değildir.

13 Temmuz 2019 Cumartesi 11:52
33 Okunma
İstanbul Nafaka Avukatı

Aile hukuku, Türk hukuk sistemindeki en hassas dallardan bir tanesidir. Aile hukukunda ise en sık boşanma davaları ile karşılaşılır. Boşanma davalarında durum sadece çiftlerin evlilik birliğine son verilmesinden ibaret değildir. Kaldı ki bazı durumlarda evlilik birliği sona ermeksizin belirli bir süre için ayrılık kararı ya da davanın reddedilmesi söz konusu olabilecektir. İşte bu gibi hallerde çocukları velayeti, mal paylaşımı, nafakalar ya da ağır kusurlu olan tarafın ödemesi gereken tazminatlar da boşanma davalarının olmazsa olmaz unsurları içerisinde yer almaktadır.

Nafaka Hakkında Yanlış Bilinenler

Nafaka, bilinenin aksine sadece boşanmış çiftlerden birine verilmez. Öte yandan nafaka hukuku bağlamında kadın ile erkek her daim eşit olduğundan dolayı nafakanın sadece kadına verileceği algısı da yanlıştır. Her ne kadar genel olarak kadın eş lehine nafakaya hükmedilse dahi aksi de görülmektedir. Aile hukuku alanında uzman bir avukat, nafakaya hükmedilmesi ve nafaka miktarının ya da zamanının belirlenmesi konusunda hakkaniyete uygun bir karar verilmesi adına var gücüyle çabalayacak, müvekkilinin hak kayıplarını da önlemek adına elinden gelenin fazlasını yapacaktır.

Mal Paylaşımı da İhmal Edilmemeli

Boşanma davalarında nafaka avukatı alakadar edecek olmazsa olmaz unsurlar arasında yer alsa dahi bir boşanma davasında önemli hususlar sadece nafakadan ibaret değildir. Boşanma sonrasında mal paylaşımı da çok önemli bir yer tutar. Ne de olsa çiftler yollarını ayırdıktan sonra geri kalan hayatlarına bu mallar ile devam edeceklerdir. Dolayısıyla avukatlar, şayet bir anlaşmalı boşanma söz konusu ise boşanma anlaşmasının müvekkilin lehine olacak şekilde hazırlanması; çekişmeli boşanma söz konusu ise de hakimin müvekkilinin lehine karar alması adına elinden geleni yapmalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki hakim boşanma anlaşmasını kabul etmek zorunda değildir. Bu durumda da devreye yine avukat girecek, müvekkilinin hakkını savunacaktır.

Velayet Konusu Avukat Tarafından Titizlikle Takip Edilecektir

Velayet de boşanma davalarında en büyük sorunlardan bir tanesi olarak bilinir. Ne de olsa evlilik birliği içerisinde doğmuş olan çocukların evlilik birliği sona erdikten sonra annenin mi yoksa babanın mı sorumluluğu, velayeti altında olacağı hayati bir konudur. Bu durumda tarafların maddi durumları; çocuğun yaşı, özel durumları ve ihtiyaçları; tarafların sosyal yaşantıları ve özel durumları ile tanıkların dava hakkındaki beyanları dikkate alınan başlıca unsurlardır. Bir avukat, velayet konusunda da çocuğa zarar gelmemesi ve çiftlerin bu alanda da hakkaniyetli bir sonuca varması adına hiçbir detayı ihmal etmeyecektir.

Dilekçeler Aşamasında Avukatın Rolü

Boşanma davalarında da her davada olduğu gibi dilekçeler son derece önemlidir. Dilekçeler aşaması, davanın gidişatını da etkileyecek en önemli aşamadır. Bu bağlamda dava dilekçesi, cevap dilekçesi, cevaba cevap dilekçesi ve nihayet ikinci cevap dilekçesi dikkatli bir şekilde hazırlanmalı; olmazsa olmaz görülen tüm unsurlar titizlikle incelenerek bu aşama müvekkil lehine tamamlanmalıdır.

Önce Vatan Gazetesi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İstanbul Fatura Basımı

avukat kartvizit

evden eve nakliyat

ofis taşımacılığı