İnce bağırsakta bakteriyel aşırı çoğalma (SIBO), ince bağırsaktaki genel bakteri popülasyonunda, özellikle de sindirim sisteminin bu bölümünde yaygın olarak bulunmayan bakteri türlerinde anormal bir artış olduğunda meydana gelir.

Genellikle ameliyat veya hastalık gibi bir durumun gıda ve atık ürünlerin sindirim sisteminde geçişini yavaşlatması ve bakteriler için bir üreme alanı oluşturmasıyla ortaya çıkar. Fazla bakteri sıklıkla ishale, kilo kaybına ve yetersiz beslenmeye neden olabilir. SIBO sıklıkla mide (karın) ameliyatının bir komplikasyonu olmakla birlikte, bu durum aynı zamanda yapısal sorunlardan ve bazı hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir. Bazen sorunu düzeltmek için ameliyat gerekebilir, ancak antibiyotikler en yaygın tedavi yöntemidir.

SIBO'nun Belirtileri ve Semptomları

İştah kaybı, karın ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik yemek yedikten sonra rahatsız edici bir dolgunluk hissi, ishal, istenmeyen kilo kaybı ve yetersiz beslenme bulgularından bir kaçtanesi görülebilir. Bu bulgular birçok bağırsak probleminin belirtileri ve semptomlarıdır. Hastalığın ayırıcı tanısı için uzman doktor muaynesi gerekir.

SIBO'nun Nedenleri

Obezite için gastrik bypass ve mide kanseri tedavisinde gastrektomi dahil olmak üzere abdominal cerrahi komplikasyonları

İnce bağırsağın dışını sarabilen skar dokusu (bağırsak yapışıklıkları) ve ince bağırsağın duvarından dışarı çıkan şişkin doku keseleri (bağırsak divertikülozu) dahil olmak üzere, ince bağırsağın içindeki ve çevresindeki yapısal problemler

Crohn hastalığı, radyasyon enteriti, skleroderma, çölyak hastalığı, diyabet veya gıda ve atık ürünlerin ince bağırsakta hareketini (hareketliliğini) yavaşlatabilen diğer durumlar dahil olmak üzere belirli tıbbi durumlar

SIBO Risk Faktörleri

Obezite veya ülser için mide ameliyatı

İnce bağırsakta yapısal bir bozukluk

İnce bağırsakta yaralanma

Bağırsakların iki bölümü arasında anormal bir geçiş yolu (fistül)

Crohn hastalığı, bağırsak lenfoması veya ince bağırsağı tutan skleroderma

Karın bölgesine radyasyon tedavi öyküsü

Diyabet

İnce bağırsağın divertiküler hastalığı

Önceki karın ameliyatından kaynaklanan yapışıklıklar

İnce Bağırsakta Bakteriyel Aşırı Büyüme (SIBO)'nin Sonuçları

Yağların, karbonhidratların ve proteinlerin zayıf emilimi. Normalde yağları sindirmek için gerekli olan safra tuzları, ince bağırsağınızdaki fazla bakteri tarafından parçalanır, bu da yağların tam olarak sindirilememesi ve ishale neden olur. Bakteriyel ürünler ayrıca ince bağırsağın mukoza zarına da zarar verebilir, bu da karbonhidrat ve proteinlerin emiliminin azalmasına neden olabilir.

Bakteriler mevcut yiyecekler için rekabet edebilir. Durgun gıdanın bakteriyel parçalanmasıyla üretilen bileşikler de ishali tetikleyebilir. Bakteriyel aşırı çoğalmanın bu etkileri birlikte ishale, yetersiz beslenmeye ve kilo kaybına neden olur.

Vitamin eksikliği. Yağların tam olarak emilememesi sonucu vücudunuz yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini tam olarak ememez. İnce bağırsaktaki bakteriler normal yaşam için gerekli olan B-12 vitaminini sentezlemenin yanı sıra kullanır. sinir sisteminizin işleyişi ve kan hücrelerinin ve DNA'nın üretimi.

Bakterilerin aşırı çoğalması, ellerinizde ve ayaklarınızda zayıflığa, yorgunluğa, karıncalanmaya ve uyuşukluğa ve ilerlemiş vakalarda zihinsel karışıklığa yol açabilen B-12 eksikliğine neden olabilir. B-12 eksikliğinden kaynaklanan merkezi sinir sisteminizdeki hasar geri döndürülemez olabilir.

Zayıflamış kemikler (osteoporoz). Zamanla, anormal bakteri büyümesinden dolayı bağırsakların hasar görmesi, kalsiyum emiliminin azalmasına neden olur ve sonunda osteoporoz gibi kemik hastalıklarına yol açabilir.

Zayıf kalsiyum emilimi sonucu böbrek taşlarına neden olabilir.