Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlarımızı sıkıntıların pençesinden kurtaracağız

17 Şubat 2022 Perşembe 14:50
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlarımızı sıkıntıların pençesinden kurtaracağız

ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Vesayetin gücünü nasıl kırdıysak, darbecilerin önünü nasıl kestiysek, terör örgütlerinin başını nasıl ezdiysek, ekonomik tetikçilere meydanı nasıl bırakmadıysak, vatandaşlarımızı bugünkü sıkıntıların pençesinden de Allah'ın izniyle kurtaracağız. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası hedefiyle hazırladığımız programımızı adım adım uyguluyoruz. Ülkemizin ayağına vurulan her pranga gibi faiz prangasını da döviz kuru prangasını da ve enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, 2 bin 927 engelli vatandaşın atamasının yapıldığı 'Engelli Memur Ataması' programına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ataması yapılan engelli memurlara hayırlı olsun dileklerinde bulanarak, kamudaki toplam engelli memur sayısının 66 bine ulaştığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldiklerinde kamuda sadece 5 bin 777 engelli memur olduğunu, bugüne kadar yapılan 63 bin atama ile engelli vatandaşların hayata katılmalarını ve topluma faydalı işler üreten bireyler haline dönüşmelerini sağladıklarını söyledi.

Kamudaki engelli işçi sayısının ise bu süreçte 127 bine yaklaştığını ifade eden Erdoğan, "Böylece son 19 yılda kamuda istihdam edilen toplam engelli sayası 192 bin sınırına dayandı. Engelli Kamu Personeli Seçme sınavına başvuru ücretini kaldırarak memur olmak isteyen engelli kardeşlerimizi bu dertten kurtardık. Diğer yandan engelli kardeşlerimizin özel sektörde ve kendi girişimlerinde de görünürlüklerinin giderek arttığını müşahede ediyoruz. Artık her vatandaşımız gibi engelli vatandaşlarımız da kabiliyetlerini, birikimlerini, gayretlerini sergileyerek iş hayatında yerlerini alabilmekte oldukça iyi konumlara gelebilmektedir. Mesela bu kapsamda 3 bin 200 engelli kardeşimize kendi işini kurması için 65 bin liraya kadar hibe desteği verildi. Tabi bu tablonun gerisinde, engellilerin her seviyede rahatça eğitim alabilmelerini temin edecek altyapıyı kurmuş, kendilerine gereken tüm destekleri ve teşvikleri sağlamış olmamız vardır. Yeter ki gönüller, kalpler, fikirler engelli olmasın. Onun dışındaki her engeli aşacak iradeye, azme, güce, imkana sahibiz" dedi.

'EVDE BAKIM YARDIMI ALAN ENGELLİ SAYISI 535 BİN 700'E ULAŞTI'

Geçmişte yaşanılan pek çok sıkıntı gibi engelli vatandaşların hangi şartlar, hangi zorluklar içinde hayatını sürdürdüğünün de unutulduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu ülkede evinin en ücra köşesinde kilitli kapı ardından yaşamaya mahkum edilmiş engelliler vardı. Bu ülkede zincirle veya iple bir yere bağlanıp, kendi evinin içinde dahi hayata karışmasına izin verilmeyen engelliler vardı. Normal şartlarda geçimini sağlamakta, evine bakmakta, ihtiyaçlarını karşılamakta zaten zorlanan ailelerin engelli bireylerin yükü altında ezildiği dönemler yaşadık. Göreve geldiğimizde ülkemizin her kesimi gibi engellilerimizi de uzun yılların birikimi olan ihmallerin, dertlerin içinde bulduk. Hemen işe koyulduk. Ve sorunun çözümü için dört bir koldan çalışmaya başladık. Öncelikle engelli bireylerin aileleri üzerindeki maddi yükleri ortadan kaldıracak tedbirler aldık. Evde bakım desteği, evde bakım yardımı, gündüz yaşam merkezleri, umut evleri gibi uygulamaları biz devreye aldık. Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle evde bakım yardımı alan engelli sayısı 535 bin 700'e ulaştı. Okullarda kaynaştırma eğitimi alan engelli öğrencisi sayısı 58 binden 320 bine çıktı. Verdiğimiz desteklerle, ücretsiz ulaşım vasıtalarıyla engellilerin hayata katılımını kolaylaştırdık. Engellilerimizin önlerinin açıldığında nasıl büyük başarılar ortaya koyabileceklerinin en güzel örneklerine spor alanında şahit oluyoruz. Uluslararası müsabakalarda madalya üstüne madalya kazanan engelli sporcularımız bayrağımızı gururla dalgalandırırken bizleri de sevince boğuyor. Şimdi de hazırladığımız 2030 Engelsiz Vizyon Belgesi ile tüm bu çalışmaları daha ileriye taşımayı, engellilerimizin potansiyelini en üst düzeyde kullanabilmelerini temin etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

'VATANDAŞLARIMIZI SIKINTILARIN PENÇESİNDEN KURTARACAĞIZ'

Milletçe bu safhaya gelene kadar çok mücadele ettiklerini, çok çalıştıklarını ve bedel ödeyip, çok fedakarlık yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, "Hani derler ya, 'Yüzdük yüzdük, kuyruğuna geldik.' İşte biz de uğraştık, didindik, çabaladık ve kuyruğuna geldik. Dünyanın dengeleri, küresel sağlık krizi ve onun açığa çıkardığı ekonomik sarsıntılarla bozulurken Türkiye yaptığı hazırlıkların karşılığını yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla, cari fazlayla büyüme yoluyla alıyor. Elbette bizim de yaşadığımız sıkıntılar var. Vesayetten darbelere, terörden ekonomik tuzaklara kadar nice saldırıları göğüslemiş bir ülke olarak bu sıkıntıların da üstesinden geleceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Hayat pahalılığı başta olmak üzere kimi konjonktürel meselelerin bizi asıl hedeflerimizden, asıl vizyonumuzdan koparmasına izin veremeyiz. Vesayetin gücünü nasıl kırdıysak, darbecilerin önünü nasıl kestiysek, terör örgütlerinin başını nasıl ezdiysek, ekonomik tetikçilere meydanı nasıl bırakmadıysak, vatandaşlarımızı bugünkü sıkıntıların pençesinden de Allah'ın izniyle kurtaracağız. Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası hedefiyle hazırladığımız programımızı adım adım uyguluyoruz. Ülkemizin ayağına vurulan her pranga gibi faiz prangasını da döviz kuru prangasını da ve enflasyon prangasını da parçalayıp atacağız. Dikkat ederseniz, artık faiz tartışması gündemden önemli ölçüde düştü. Aynı şekilde döviz kuru da istikrara kavuştu. Şimdi sıra da enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara indirme var. Turizm ve inşaat sezonunun açılmasıyla istihdam oranı hızla artmaya devam edecektir. Siz, sürekli felaket senaryoları yazarak, milletimizin moralini bozmaya, umudunu zayıflatmaya, karamsarlık aşılamaya çalışanlara sakın ha bakmayın. Türkiye, ekonomide tarihinin en güçlü dönemine girmektedir. Yaz aylarıyla birlikte bu tablonun olumlu etkilerini hep birlikte görmeye başlayacağız. Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.

'2023 BİR KADER SEÇİMİDİR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti genel merkezinde 'Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, 2023 yılı seçimlerinin önemini vurgulayarak "2023 AK Parti veya bizim şahsımızdan ziyade ülkemiz için dönüm noktası olacaktır. Milletimiz bugüne kadar girdiğimiz hiçbir mücadelede hamd olsun bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi haline gelmemizi sağlayacak radikal dönüşümün içindeyiz. Her mücadelemiz gibi bunu da başaracağız. Milletimizi iki asırdır demokraside ve kalkınmada geri bırakmak için her yola başvuranlar bu hakikati görüyor. 2023 bir kader seçimidir. Hiç şüphesiz her büyük dönüşüm gibi bu süreçte de sancılar çekiyor, bedeller ödüyoruz. 2018'den beri devam eden ekonomik dalgalanmalar nedeniyle sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Her kesimin gelirlerini artırarak her kesimin yanında olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz" dedi.

'BELEDİYELİRİMİZ SUDA YÜZDE 7 İNDİRİM YAPACAK'

Erdoğan, kabine toplantısında aldıkları kararları açıkladıklarını hatırlatarak, "Son dönemde çokça gündeme gelen elektrik tarifeleri konusunda ilgili kurumlara yeniden değerlendirme yapılması talimatını verdik. Biz ne ana muhalefetiz, ne şuyuz ne buyuz, biz AK Parti'yiz. AK Partili belediyelerimiz en az yüzde 7 indirim yapmak suretiyle vatandaşımızı su parasında rahatlatacaklar. Bizimki lafta kalmaz. Tüm belediyelerimiz bu adımı atmak suretiyle ana muhalefete, yavrularına hepsine buradan sinyali veriyoruz. Süratle arkadaşlarımız meclislerinden bunu geçirmek suretiyle vatandaşımızı rahatlatacaklar. Elektrikte enerji ile ilgili tüm adımları atıyor, vatandaşımıza zulmetmeyen bir süreci çalıştırıyoruz" diye konuştu.

'FIRSATÇILIK YAPANLARI AFFETMEYECEĞİZ'

Erdoğan, belediyelerin çarşı, pazar, market denetimlerinin sıkı bir şekilde devam edeceğini vurgulayarak, "Hayat pahalılığının belini de biz kıracağız. Marketler, çarşı-pazar eğer vatandaşımıza hububatta, meyvede hala zulmetmeye devam ediyorsanız tüm dolaşan denetim ekiplerimizle sizlerin sırtına bineceğiz. Fırsatçılık yaparak halkımızı mağdur edenleri affetmeyecek, hepsinden yaptıklarının hesabını soracağız. Her şey sırasıyla olacak, vakti zamanında yapılacak. Bizi asıl zorlayan tarih boyunca hep olduğu gibi içimizdeki gafiller, muhterisler, mankurtlardır. Türkiye bu iç mücadeleden, içeriden yediği yumruklardan çekmiştir. Biz hedeflerimize doğru yürüyüşümüzden taviz vermesek de can sıkıcı tablodan üzüntü duymadan edemiyoruz" dedi. 

'O MASADAN BİR ŞEY ÇIKMAZ'

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Karşıma çık" diyerek meydan okuduğunu hatırlatarak, "Halbu ki biz sandıkta Kılıçdaroğlu'nun karşısına çok çıktık. Biz Kılıçdaroğlu ile dolaylı ya da doğrudan olarak 10 kez karşı karşıya geldik, 10'unda da kendisini sandığa gömdük. Bay Kemal, senin kıratın buna yetmez. Biz sana oturduğun koltukta meşruiyet sağlamayız. Bizim işimiz var. Bizim yuvarlak masalarda falan işimiz yok. Neler konuşuyorsunuz hepsi ortada. O masadan bir şey çıkmaz. Unutkanlığınıza geldi herhalde HDP'yi niye almadınız, onu da yanınıza alın. Herhalde şimdi de ziyarete gidersin. Ziyarete git ki unutulduklarını anlamasınlar. Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başına getirilmesi, orada tutulması henüz kendisine verilen misyonu tamamlamadığının işaretidir" diye konuştu. 

'DEĞİŞİMİN YÜKSELEN YILDIZI TÜRKİYE’DİR'

Erdoğan, Türkiye’nin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kendi içine kapandığı dönemde krizi fırsata çevirerek sürekli vites yükselten bir ülke olduğunu söyledi. Erdoğan, "Türkiye bugünkü konumuna öyle kolay da ulaşmamıştır. AK Parti olarak son dönemde de Cumhur İttifakı olarak asırlara sari demokrasi mücadelesini tarihimizin en üst seviyesine çıkarmayı biz başardık. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmeden bu mücadeleyi bırakmayacağız. Sözümüz öyle kifayetsiz, muhteris üfürmesi değildir. Biz çareyi dışarıda aramadık, ülkemize güvendik. Milletimizden aldığımız güçle her alanda 7 düvele meydan okuma pahasına ülkemizin haklarını savunuyoruz. Dünya yeni ve köklü bir değişimin sancılarını yaşıyor. Değişimin yükselen yıldızı Türkiye'dir. Siz kendi ülkelerinin yükselişini engellemek için dibe çekmeye çalışanlara aldanmayın. Onların hayalindeki yönetim darbe yönetimidir. Hırsızlık, taciz, tecavüz yapanları kollayarak kimseyi umursamadıklarını gösteriyor. Tek vaatleri, eski Türkiye'yi geri getirmek. Bugünlerde yaşanan sıkıntılar gelip geçicidir. Bu sıkıntıları atlatıp, ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırdığımızda verdiğimiz tüm emeklerin karşılığını almış olacağız. Yaşanan sıkıntıların da farkındayız. Biz çalışacağız, milletimiz sabredecek. İnşallah güzel günlere hep birlikte kavuşacağız" ifadelerini kullandı. 
 

DHA

Son Güncelleme: 17.02.2022 16:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.