Saraybosna'da Binlerce Boşnak OHR Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt'in İstifasını İstedi!

OHR BM Yüksel Temsilciliği binasının önünde toplanan göstericiler, sivil demokrasi yerine çoğunluk Boşnaklar aleyhine etnokrasiyi dayatacak bir seçim yasasını dayatmaya hazırlanan Yüksek Temsilcilik aleyhindeki konuşmaların ardından gece geç saatlere dek bina önünden ayrılmadı. Gösteriyi organize eden sivil toplum hareketi öncülerinden Dervo Sejdić, yarın da protesto eylemine devam edeceklerini söyledi.

Bosna-Hersek Federasyonu Savaş Gazileri Derneği Başkanı *Mujo Aganović* de söz alarak kalabalığa seslendi ve bu konuda son sözü Bosna-Hersek vatandaşlarının söylemesi gerektiğini ifade etti.

Aganović, "Bugün ulusal ve uluslararası kurumlara ve özellikle Yüksek Temsilci Christian Schmidt'e, Bosna-Hersek vatandaşlarının B-H egemenliğinin taşıyıcıları olduğumuzu, son sözü Yüksek Temsilcinin değil, biz vatandaşların verdiğini söylemek için buradayız.  Bosna-Hersekliler, biz insanları sadece iyi niyetli olanlar ve olmayanlar diye ayırırız. Sayın Yüksek Temsilci, iyi niyetle geldiyseniz, işte bir fırsat ve size yardımcı oluyoruz. Bu doğru değilse eger sizden rica ediyor, ısrar ediyoruz ve sizi uyarıyoruz. Ne yapmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz. Sadece bilesiniz ki, bugünkü toplanmamız bizim kırmızı çizgimizdir." dedi ve ekledi:

"Bu toplantıdan diyoruz ki, bizi daha önce hiç yapmadığımız gibi davranmaya zorlamayın! Bu bir barış mesajıdır.  Uluslararası toplum ve siz, saygıdeğer Yüksek Temsilci, Prijedor, Srebrenica ve Ahmići soykırımı katliamlarından bir ders ve mesaj çıkarmadıysanız, bizler mahşer gününe dek dersler  çıkardık. Bunu bilmek zorundasınız. Kendi ülkelerinizde asla kabul etmeyeceğiniz demokrasi örneklerini bizlere dayatmayın. Sorumlu davranmanızı bekliyoruz. Egemenliğin sahibi Bosna-Hersek vatandaşlarının sesine saygı duymazsanız, sorumluluğu Siz üstlenmiş olursunuz.

Daha sonra, bugünkü toplantının tüm dünyaya, ve Bosna-Hersek'i apartheide mahkum etmeye karar vermiş olan tüm politikalara bir mesaj olduğunu söyledi ve ekledi: "Bizi test etmeyin ve bizim savaşla bu şekilde tehdit ettiğimizi de söylemeyin! Tam tersine, burası medeniyet, bizler makul insanlarız".

------------------------------------------------

Çolpan İlhan Mezarı Başında Anıldı 

25 Temmuz 2014 gecesi aramızdan ayrılan, zarafeti, güzelliği ve oyunculuğu ile toplumun hayranlığını kazanan Türk Sineması’nın “Kamelyalı Kadını” usta sanatçı ve modacı Çolpan İlhan, aramızdan ayrılışının 8. yılında, mezarı başında anıldı. 

Kerem Alışık ve oğlu Sadri Alışık’ın yanı sıra yakın dostları ve sevenlerinin katılımıyla geçen anmada, duygusal anlar yaşandı.

Kerem Alışık, “Çolpan İlhan sanki bir Attila İlhan şiirinden çıkmışta, öyle zarif, öyle asil, öyle ince, örümcek ağı gibi ince ama asla kopmayan tek başına bir kadınlar grubu kadar da kalabalık.  Alnı ak, yüzü pak. Ana bağrı misali temiz, gözleri derin, gözleri sıcak, gözleri namuslu. Büyük bir kahramandır, ailemizin onurudur. Kendi ifadesiyle ‘bizler küçük mutluluklarla yetinebilen büyük savaşçılarız’ derdi. Hakikaten bütün bir hayatı da bunun bir örneği olarak geçti. Çok özlüyoruz. Biliyorsunuz bir insana sınav olarak özlemek yeter, bir sesi, bir şehri, bir nefesi. Anne kokan çiçekler açıyor bahçemde, onlar açtıkça, bende şiirler yazıyorum bir kendi kalbime, bir anne kalbine… Yapacak bir şey yok. Özlemin büyüğü küçüğü, azı çoğu olmuyor işte. Çok ağır bir şey özlem duygusu. Biz de bu ağırlığı taşımaya ve kaldırmaya çalışıyoruz. Ailemizin gururu, ailemizin kahramanı, çok özlediğimizi söylemek istiyorum. Mekanı cennet olsun”

------------------------------------------------------------

Wilma Elles Lavanta Hasatı Yaptı

"Öyle Bir Zaman Geçerki " adlı dizide ‘Carolin’ karakterine hayat veren ünlü oyuncu Wilma Elles festivalin  sunuculuğunu üstlendi. Usta oyuncu Elles, Kahramanmaraş Afşin ilçesinde “Aromatik Yağlar ve Arı Ürünleri festivalinde ilk defa festival sunuculuğu yaptı. Sunum performansı ile profesyonel sunculara taş çıkartan güzel oyuncu sahneye olan hakim tavırlarıyla festivali takip eden vatandaşlardan tam not aldı… 

Wilma Elles festivalin ilk gününde festivalin ev sahibi Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven ve çiftçiler ile birlikte lavanta tarlalarının hasadına katılarak lavanta toplayıp hayranları ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi… Kahramanmaraş’a ilk defa geldiğini belirten Wilma Elles güzelliği ve alçak gönüllüğü ile dikkat çekerken artık önemli festivaller ve organizasyonlarda sunuculuk yaparken beni görebilirsiniz demeyi ihmal etmedi…. Festival boyuncu yaptığı performans ve Kahramanmaraş Afşin’e gelip festivalin sunuculuğunu üstlenen güzel oyuncuya Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven lavanta büketi ve lavantalardan elde edilen kozmetik ürünlerinin olduğu seti hediye etti…

--------------------------------------------------

Çorum'da Kolpa Rüzgarı

Çorum Belediyesi tarafından 37'ncisi düzenlenen Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle iki yıldır aradan sonra , Hürriyet Meydanı'ndaki kortej geçişi ile başladı.

İlki 1987 yılında yapılan Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali'nin bugüne kadar iki defa sekteye uğradığını açıklayan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, "2019 yılında göreve geldiğimizde çocukluk anılarımızda çok güzel bir yeri olan fuarın ve festivalin tekrar yapılması noktasında yaptığımız istişareler neticesinde irademizi ortaya koyarak hemşehrilerimizi tekrardan festival ile buluşturduk.

37.Uluslararası Çorum Hitit Fuar Ve Festivali kapsamında Kolpa grubu sahneye çıktı. Kolpa grubu sevilen şarkılarını seslendirirken alanı dolduran binlerce kişi eşlik etti. Konser sırasında  baygınlık geçirenler olunca  Kolpa grubu sahneye kısa süre ara vermek zorunda kaldı. Durumun düzelmesiyle alkışlarla sahneye çıkan Kolpa grubu çoskulu bir şekilde konserlerine devam etti.

Festivali kapsamında Bilal Sonses  ve Grup Ayna  yüzbinlerce sevenleri konser alanını  doldurdu. Grup Ayna söyledikleri  eski ve yeni sarkılarıyla binlerce kişi aynı ağızdan  eşlik  etti   çorum halkına unutulmaz bir gece yaşattı. 

---------------------------------------------------

Hande Yener Şarkılarıyla Malatyalıları Çoşturdu 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen “25. Malatya Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Hande Yener konserde hayranlarıyla buluştu. Malatya’da kırk bin kişinin karşısında sahneye çıkan Hande Yener, dansçılarıyla birlikte enerjisi yüksük bir konsere imza attı. Sahneye alışılmışın aksine daha kapalı bir kıyafet tercihi ile çıkan sanatçı safari tarzı beyaz takım elbise, siyah sütyen ve uyumlu şapkası ile hem seksi hem de şık tarzı ile dikkat çekti. Hande Yener konserinde vokalistliğini de yapan öz yeğeni 21 yaşındaki Naz Taşkınbaş ile düet şarkı söyledi. Teyze yeğen dinleyenlerden tam not aldı...

Kayısının başkenti Malatya “25.Malatya Uluslararası Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali”ni Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenliyor. Bu yıl da pek çok önemli etkinliğin düzenlendiği festivaldeki konserlere ilgi oldukça büyük. Üçüncü gününde Hande Yener'in sahne aldığı festivalde sanatçının hayranları keyifli bir konser izlediler. Malatya Mişmiş Park Fuar Alanı’nda Hande Yener konserde hayranlarıyla buluştu.

Hande'nin yerini dolduracak tek kişi yeğeni!

Malatya’da kırk bin kişinin karşısında sahneye çıkan Hande Yener, dansçılarıyla birlikte enerjisi yüksük bir konsere imza attı. Sahneye alışılmışın aksine daha kapalı bir kıyafet tercihi ile çıkan sanatçı safari tarzı beyaz takım elbise, siyah sütyen ve uyumlu şapkası ile hem seksi hem de şık tarzı ile dikkat çekti. Hande Yener konserinde vokalistliğini de yapan öz yeğeni 21 yaşındaki Naz Taşkınbaş ile düet şarkı söyledi. Teyze yeğen dinleyenlerden tam not aldı. Yeğeninin kendisinden sonra yerini dolduracak tek kişi olduğunu söyleyen sanatçı “Bir de piyano çalıyor sormayın müthiş geliyor. Sesi de çok güzel” dedi.

Sevilen eski yeni şarkılarını seslendiren sanatçıya hayranları sık sık “l love You Hande” diye bağırdı. Hande Yener ise “Bu konser çok iyi geldi. Şu anda burada kaç kişi var?” diye sordu. Oldukça yoğun bir kalabalığa karşı konser veren sanatçı konseri sırasında seyircilerin arasına da girdi ve bir süre hayranları ile birlikte şarkı söyleyip fotoğraf çektirdi. 

---------------------------

Murat Kurşun Kendi Buğdayını Kendisi Biçiyor

Murat Kurşun kendi buğdayını kendisi biçti. Tüm dünya genelinde buğday alarmı olduğunu söyleyen Kurşun, Balıkesir’deki çiftliğinde biçer döverin başına geçerek hasadını kendisi yaptı. 

Murat Kurşun ¨Çiftliğe gidip buğday hasadını kendim bire bir yapıyorum. Kimse mağdur olmasın, insanlarımız ekmeğini pahalıya almasın. Yurt dışından yabancılar gelip köylülerin buğdayını çok yüksek fiyatlara satın almaya çalışıyor. Lütfen tehlikenin farkına varalım. Dünyanın her yerinde ciddi bir kıtlık alarmı var. Ülkemizdeki verimli topraklarımız sayesinde bolca ekip biçiyoruz ve kıtlık yaşamamak için her metrekareye buğday, tahıl ekmeliyiz¨ diye konuştu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.