Fatma Erinsel, aslında şimdisiz vakitleri fısıldıyor kulaklarımıza. Belki de masal böyle başlıyor.

Gerçeğin sertliğini bozup yeni bir gerçek yaratıyor revnaklı çizgileriyle tutkuyu aşkla aşılıyor, acıyı umutla.

Fatma Erinsel “Benim Renklerim” adlı solo sergisi ile sanat denilen tılsımlı kubbenin altında, eserleriyle ‘kalıcılığının kaçınılmazlığı’na imzasını atıyor, hayata güzel duygular serpiyor cömertçe.

Köpek sahibi ünlülere önemli uyarı!

Kopek Sahibi Unlulere

Geçtiğimiz günlerde Banu Parlak’ın büyük ırk köpeğinin küçük bir köpeğe saldırması sonucu saldırıya uğrayan köpeğin ölmesi sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri olmuştu. 

Konu hakkında basına kısa bir açıklama yapan, birçok dizi oyuncusuna ve sanatçıya köpekleri hakkında danışmanlık veren Köpek Beden Dili ve Davranışları konusunda 20 yıllık tecrübeye sahip Çağrı Aracı, köpek kavgalarını kolayca ayırmayı sağlayan Arka Bacak Yöntemi ile ilgili bilgiler verdi.

Çağrı Aracı, Arka Bacak Yöntemi ile birbirine saldıran köpekleri ayırmak için iki insanın gerekli olduğunu belirterek sırasında yapılması gerekenleri şöyle sıraladı. 

- Kavga eden köpeklerden birinin arkasına doğru yaklaşalım (bize yardım edecek kişinin de diğer köpeğin arkasında durması gerekir).

- Önümüzdeki köpeği arka bacak bileklerinden sıkı bir şekilde tutarak, yere basamayacağı kadar yukarı kaldıralım ve geriye yaslanıp bekleyelim. 

- Karşımızdaki köpeği tutan kişi de bizimle aynı hareketleri yapmalıdır. 

- Kavgayı ayırmak için beklediğimiz sırada diğer insanların köpeklere yaklaşmasını engelleyelim, ortamda başka köpek varsa uzaklaştırmalarını isteyelim.

- ⁠Köpekler ayrılana kadar arka bacaklardan tutmaya ve geriye yaslanıp beklemeye devam edelim. 

- ⁠Ayrıldıkları an, ayaklarından tuttuğumuz köpekle birlikte geriye doğru en az 3 adım atalım. 

- ⁠Geriye giderken dairesel hareket yaparsak; hem tuttuğumuz köpeğin bizi ısırmasını engeller, hem de köpekleri uzaklaştırarak birbirini görmesini önleriz. 

- ⁠Kavgayı sonlandırdıktan sonra, mümkün olan ilk anda, köpekleri tasma ve kayış kontrolüne alalım.

Müzik dünyasında ben de varım!

Melis Sent

Melis Şent söz ve müziğini eşi Burak Şengül ile birlikte yaptığı “Yaklaşma Yanıma” adlı şarkısını müzikseverlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

Melis Şent ilk kez sözlerini yazdığı bir eseri seslendirmesinin kendisini çok özel hissettirdiğinin altını çizerek ilerleyen müzikal yolculuğunda da kendisine ait şarkılarla devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Müziğin birleştirici gücüne de inandığını ifade eden başarılı sanatçı Melis Şent “Sanatçının bu süreçte beklentisi duygusunu, kalemini herkesin en az onun kadar yürekten hissetmesi, şarkısına hep bir ağızdan eşlik edip, bu güzel müzik ailesine katılmaları ve bu aileden biri olmaları…bu aileyi en güzel duygularla en güzel şarkılarla büyütmek.” diyerek de duygularını ifade etti.

Melis Şent “Yaklaşma Yanıma” adlı şarkısının klip çekimleri için kameralar karşısına geçerken yönetmen koltuğuna Sercan Bayraktar otururken klip aşkından vazgeçemeyen ve sevdiği adamı bekleyen bir kadını anlatıyor.

“Kanıtlı Delilli” geri döndü

Ersin Sonmez

Gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak Fransa’da dünyaya gelen ve daha sonra ailesiyle birlikte Belçika’ya taşınarak müzikal yolculuğuna 2015 yılında Türk halk müziği ile söyleyerek başlayan Ersin Sönmez arka arkaya çıkardığı albümle ciddi bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı.

2020 yılında aldığı ani bir kararla müzik tarzını değiştiren Sönmez “Anlatamıyorum” adlı çalışmasının ardından 4 yıl müziğe ara verdikten sonra bu kez de söz ve müziği Doğanay Karadeniz’e düzenlemesi Efe Can tarafından yapılan “Kanıtlı Delilli” adlı şarkısıyla iddial bir dönüş yaparken şarkının mix mastering’ini Buğra Kunt üstlendi

Ersin Sönmez şarkısın klip çekimleri için kameralar karşısına geçerken yönetmen koltuğuna Enes Bilal taşçı otururken “Kanıtlı Delilli” adlı şarkı YouTube üzerinden çok kısa bir süre içinde 1 milyondan fazla kişi tarafından izlenerek küçük bir rekor kırdı.

Rubato’dan “Sen Tükendin, Ben Tükendim”

Özer Arkun, Eralp Görgün ve Göksun Çavdar gibi Türkiye’nin önde müzisyenlerinden kurulan Rubato grubu son albümlerinde bulunan söz ve müziği Tan Taşçı’ya ait olan “Sen Tükendin, Ben Tükendim” adlı şarkılarını kliplendirdi.

Rubato grubu 4 yıl öncede yine söz ve müziği Tan Taşçı’ya ait olan “Ezberleri Bozalım” adlı şarkısına yeniden hayat vermişlerdir.

Rubato grubu bu şarkılarının klip çekimleri için kameralar karşısına geçerken yönetmen koltuğuna da İzzet Başlak oturdu.

Rekor kırdılar

Rekor Kirdilar

Dionysos Tiyatro bünyesinde bu sezonda ''Mezarcı'', ''Fareler ve İnsanlar'' ve ''Bir Deli'nin Hatıra Defteri'' oyunları en çok oynanan oyunlar arasında yer aldı.

 Erdem Topuz, Işık Tolgay ve Gazi Tuğrul Ertuğrul'un sahibi oldukları Dionysos Tiyatro'da aynı zamanda  hem yazarlık, hem oyunculuk hemde yapımcı olarak yer aldılar. Tüm birikimlerini kendi tiyatrolarına aktaran oyuncular yeni sezonada  bomba projelerle gelmeyi hedefliyorlar.

Sezon içerisinde Gazi Tuğrul Ertuğrul'un yazdığı Erdem Topuz'unda hem yönetip hemde oynadığı Mezarcı  oyunu yurtiçi ve yurt dışında çok ilgi gördü. Avrupa turnesi dönüşü hiç hız kesmeden ''Fareler ve İnsanlar'' oyunuylada kapalı gişe oynadılar. Önümüzdeki haftalarda ise ''Bir Deli'nin Hatıra Defteri'' oyunuyla Erdem Topuz seyircisi ile buluşmaya hazırlanıyor.

Pelin’den ilk tekli “Desert”

Pelin

Müziğin eğitiminden gelen ve Opera anlamında pek çok başarıyı geride bırakan; bu bağlamda MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera bölümünü bölüm birincisi olarak tamamlayıp pek çok Opera eserinde yer almaya devam eden genç müzisyen Pelin, alternatif tınılı ve İngilizce olan ilk teklisi “Deserts”ü dinleyicilerle buluşturdu.

Sözü, müziği ve düzenlemesi Pelin (Pelin Ölüç) imzası taşıyan teklinin mix-mastering işlemlerini ve prodüktör ortaklığını Duran Tokluca üstlendi.

Pelin, “Deserts” adlı ilk teklisini şu sözlerle anlatıyor:

“Deserts, nasıl görmek isterseniz öyle bir şarkı. Aşk, arkadaşlık, varoluş, inanç… Şarkının ilhamı ise Paulo Coelho’nun Simyacı kitabından. Santiago’nun asla kaybolmayan umuduna, güvenine farklı bir açıdan bakmak istedim. Eğitimini klasik müzik üzerine tamamlamış biri olarak, bir yandan prodüksiyon öğrenirken bir yandan kafamın içinde duyduğumu somutlaştırmaya çalışmak, kendime meydan okuduğum bir süreçti. Kompoziyon genel olarak hem sözlerle hem müzikle bir yolculuğu anlatıyor. Duygu geçişleri, kopuşlar ve başlangıçlar. Bittiğinde yolculuğunuzu da tamamlamış oluyorsunuz. Türkiye’de İngilizce şarkı yazmak bir risk belki ama ben kendimi bu dilde daha iyi ifade edebildiğimi düşünüyorum.”

İmajı ile herkesi şoke etti!

Bayhan Imaji

Bir döneme damgasını vuran ‘Popstar’ yarışmasıyla adını duyuran Bayhan Gürhan’ı görenler tanıyamadı. Yeni şarkısı için kamera karşısına geçen ünlü şarkıcıyı görenler ” Bu kim . Bayhan’a ne olmuş” diyerek şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Popstar yarışmasıyla adını duyuran ve bir dönemin magazin figürü haline gelen Bayhan Gürhan’ın yeni imajını görenler şarkıcıyı tanıyamadılar. Kendine has şarkıları okuma şekliyle de dikkat çeken Bayhan’ın son imajı büyük ses getirdi. Bilge Karga ve Bayhan düet çalışması olan ” Öteki ” isimli şarkı için kamera karşısına geçen ünlü ismi ingilizce okuduğu ” unchained melody” şarkısı büyük beğeni topladı.

Ünlü şarkıcının bıyık ve gözlükleri ile herkes Cem Karaca’ya benzettiler. Cem Karaca’nın ilk dönemde çıktığı haliyle Popstar Bayhan’ın son imajının benzerliği gözlerden kaçmadı.