Ünlü Alman aydını Martin Luther(1483 - 1546) "Müzik dünyaya hükmeder", demiştir. Gerçekten de silahsız, savaşsız, zorbalığa mahal bırakmadan insanları birleştiren, gönüllerde taht kuran bir sanat dalıdır müzik. 31 Mayıs 2024 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Sezon Kapanış Konseri gerçekleşti. Kapanış Özel Programının misafir sanatçıları Aydar Gaynullin ve arkadaşlarıydı.

A F İ Ş

200 yıllık geçmişi olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhuriyetin ilanına kadar “Musika-i Hümayun” adını taşımış ve İstanbul’da faaliyet göstermiştir. Orkestra, 6 Nisan 1924 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile Ankara’ya taşınmış, yepyeni bir anlayışla, halkın kültür ve sanat düzeyini yükseltmek amacıyla faaliyet gösteren öncü bir sanat kurumu niteliğini kazanmış, orkestranın adı Riyaseti Cumhur Filarmoni Orkestrası olarak değiştirilmiştir. 1957 yılından sonra uluslararası platformda da adını duyuran Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, başta Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Romanya, Yugoslavya, İtalya, Fransa, İsviçre, İsveç, Norveç, Finlandiya, İspanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Macaristan gibi önemli Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, İran, Irak, Katar, Güney Kore, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti gibi birçok ülkede konser vermiştir. Dünya çapında tanınmış orkestra şefleri ve sanatçılarla çalışmıştır.

Konser 2. Bölüm

31 Mayıs tarihindeki Sezon Kapanış Konserinin sanatçısı Kazan Tatar kökenli akordeon ustası Aydar Gaynullin idi. Müzik otoriteleri tarafından müzikal bir dahi ve yetenekli bir sanatçı olarak değerlendirilen Aydar Gaynullin Doğu Avrupalı kromatik tuşlu akordeonu ile Bach’ın Toccata, Piazzola’nın tangolarını, popüler Çardaş melodilerini, Queen’in “We will rock you” şarkılarını ustalıkla icra etmektedir. Aydar Gaynullin, klasik müzik, tango, caz, etno-folk, rock ve deneysel müzik tarzlarını icra etmenin yanı sıra kendisi de besteler yapmakta ve uluslararası projelerde yer almaktadır. Andrei Ledenjov, Prof. Fridrich Lips gibi ünlü isimlerle çalışan Aydar Gaynullin başarılı çalışmalarından dolayı birçok ödül kazanmıştır. Ayrıca bestelediği film müzikleri Venedik, Moskova ve New York festivallerinde ödüller almıştır. Orkestranın şefliğini yapan, yanı sıra dünyaca ünlü trompet ustası Vladislav Lavrik, bansuri, balaban ve ney sanatçısı Pavel Novikov, perküsyon sanatçısı Sergey Shamov, gitarist Aleksey Wagnet Sezon Kapanış Özel Programında Aydar Gaynullin’in arkadaşları olarak nitelendirilen sanatçılardır. Kapalı gişe olarak gerçekleşen bu konserden hem seyirci hem de sanatçılar memnun kalmıştır. Aydar Gaynullin konser sonrası yaptığı yazılı açıklamasında: “Çoktandır beklenen Ankara konserimiz sona erdi. CSO sanatçılarıyla birlikte gerçekleştirdiğimiz konserde sıcakkanlı Türk seyircisini etkileyebildiğimiz için arkadaşlarıma müteşekkirim. 2023-2024 Sezon Kapanış Konserinde yer almak benim için büyük bir onurdu. Bu bağlamda CSO ile konser yapan ilk Tatar müzisyen ve Tataristan temsilcisi oldum.”

Konser Sonrasi 1

“Aydar Gaynullin ve Arkadaşları” konserini duyunca ben de heyecanlandım. Ne de olsa millettaşım bir de akordeon sanatçısı. Bu iki etken bir araya geldikten sonra memleket özlemi çeken benim gibi insanlar için bulunmaz bir fırsattı. Bu fırsatı kaçıramazdım. Kazan Tatar Türkçesinde “garmun”, “bayan”, “talyan garmun” şeklinde adlandırılan bu çalgı Kazan Tatarlarının millî çalgılarından birisidir. Küçüklüğümüzden itibaren kulaklarımızın aşina olduğu bu çalgının her tuşuna basıldığında kalplerde özlem, gözlerde hasret oluşuyor. Kalplere dokunan ezgiler bir nebze olsun vatan özlemini gideriyor, kendini evinde gibi hissetmene neden oluyor. Onun için millî çalgımız olan garmun ustası Aydar Gaynullin’in konserine büyük bir heyecanla gittim. Konser programında Tatar türküsü “Kübelek”in (Kelebek) olması ayrıca önemliydi. “Kübelek” memleket özlemi ile yanıp tutuşan benim gibi Kazan Tatarlarını hasretini çektiğimiz uzak diyardaki vatanımıza götürdü. Konserin başında kendini Kazan Tatarı olarak tanıtan Aydar Gaynullin, konserin 2. Bölümünde Kazan Tatar Türklerinin millî kıyafeti ile çıkması bizleri onurlandırdı. Başında Kazan Tatarlarının millî şapkası Tübetey ve üzerindeki millî köstüm Aydar Gaynullin’in milletine ve millî değerlere sahip çıkması, nereden geldiğini kim olduğunu bilmesi ayrı bir öneme sahipti. Malum bazıları belli bir yere geldikten sonra ne milletini ne de anne babasını tanır, ancak Aydar Gaynullin bu insanların aksine dünyaca ünlü bir müzisyen olmasına rağmen millî değerlere sahip çıkmaktadır. Aydar Gaynullin akordeonu çaldı dersem sıradan olur, sanatçı akordeonu konuşturdu dersek yerinde bir tabir olur. Konser bitiminde seyirciler sanatçıları ayakta alkışladı. Millettaşımız Aydar Gaynullin ile gururlandım. Konser sonrası yanına gidip Tatarca selamlaştığımda “burada Tatarlar da mı var?” diye sordu. Aydar Gaynullin gibi millî şuurlu sanatçılarımız var olduğu müddetçe Kazan Tatar Türkleri yaşayacak ve dünyada kendilerinden söz ettirecektir. Yolun da bahtın da açık olsun Aydar Gaynullin! Başarılarınla bizleri gururlandırmaya devam et! Aydar Gaynullin ve Arkadaşları müzikleriyle Ankara’ya hükmetti, ileride dünyaya hükmetmeleri dileğiyle…   

Konseri̇n Sonuna Doğru