Kitap Dünyası 

 

Gurbet Kuşları Zübeyde

İnsan yüreğinin attığı yeri yurt olarak görse de, iç dünyası doğduğu topraklara aittir. Bu topraklara memleket denir. Memleket deyince bir başka heyecana kapılır insan ve bir başka bakar gözleri. Bu özlem bir kor gibi yakar tutuşturur insanı Yıl1961. Türkiye ile Almanya arasında “İşgücü Alımı Anlaşması” imzalanır ve ilk olarak 2 bin 500 Türk Almanya’ya göç eder. Türkiye’de yaşam şartları şimdiki gibi değildir, zorludur. Binlerce insan yeni umutlar ve ekmek uğruna yaşadığı toprakları terk edip Almanya’ya gider ve giderken eşini, çocuğunu, ailesini en başta da vatanlarını geride bırakırlar. Zaman içinde memlekette Almancı, gurbette ise yabancı olarak kalacaklardır. Onlar bundan sonra ne tam anlamıyla Türkiye’ye ne de Almanya’ya ait olacaklardır. Kısacası onlar artık araftalardır… 6 yaşında annesiz kalan, 8 yaşında evlatlık verilen, 9 yaşında okula alınmayan, 16 yaşında evden kaçan, 20 yaşında vatanından ayrılan Zübeyde’nin Yozgat İstanbul ve Almanya üçgeninde geçen zorlu yaşam mücadelesine gözyaşlarınızla tanık olacaksınız. Aynı zamanda bu kitap bir döneme ışık tutarken binlerce gurbetçinin de kabuk bağlamış yarasını yeniden kanatacak…

Esra Köksal Kimdir? 

26 Aralık 1986 tarihinde Çanakkale’de doğdu. İlk, orta ve liseyi Çanakkale’de okudu. 2011’de Doğu Akdeniz Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mesleğe 2011’de Antalya’da yerel bir gazetede başladı. 2013’de Akdeniz TV’de muhabirlik, seslendirme, spikerlik yaptı. Usta spikerler Gülgün Feyman ve Akın Önen’den diksiyon dersi aldı. Hafta sonu haberlerini hazırlayıp sundu. 2015’de VTV’ de hafta içi hava durumu, hafta sonları ana haber bültenini hazırlayıp sundu. Haftada bir gün sunduğu Esnafın Gerçeği programında kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ekranlara taşıdı. Ünlü isimlerle röportajlar yaptı. 2016’da Akdeniz Bülten Dergisi’ne Haber Müdürü olarak başladı. Aynı yıl yapmış olduğu “İşte Suriye Gerçeği” isimli haberi ile Türkiye’nin mülteci sorununa dikkat çekti. Çocuk istismarı, kadın cinayetleri, madde bağımlılığı ile mücadele konusunda araştırmalar yaptı. Aynı yıl “Antalya’nın Uyuşturucu Raporu” isimli eseri ile T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği yarışmada Araştırma dalında “Türkiye 2’incisi ” seçildi. Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlemiş olduğu yarışmada ise “Yılın Başarılı Gazetecisi” seçildi. 2018 yılında Kanal V’de “Akdeniz’de Sanat Rüzgârı” programını sundu. “En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi” olarak ödül alan “Engelsiz Kitap” projesinde görme engelliler için “Altay Masalları İrustu ve Akkağan” kitabını seslendirdi. Ahmet Ümit’in kitap listelerinde birinci olan “Kırlangıç Çığlığı” romanının seslendirmesini başarılı bir şekilde tamamladı. “Sesli Betimleme Kumbarası” projesinde ödüllü fotoğraflar ve film afişlerinin betimlenmiş metinlerini seslendirdi. Esra Köksal, bu yıl 4’üncüsü Ankara’da yapılan “Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları”nda savaştan kaçıp ülkemize sığınan Suriyeli mülteci gazeteci Elham Esmail Hakkı ile röportaj yaptı. Tarih alanında da araştırma haberlerine devam eden Köksal, Gurbet Kuşları Zübeyde kitabının yazarı. Esra Köksal hala medya ve basın alanında ki çalışmalarına devam ediyor.

Tiyatro Dünyası

 

Bir Yaz Gecesi Rüyası İzleyicisiyle Buluşacak! 

Ritüel Sanat Merkezi “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oyunu ile izleyicinin karşısına çıkıyor.  Shakespeare nin eserinin  Yönetmenliğini Cantuğ Turay üstleniyor. 15 kişilik bir oyuncu kadrosuyla sahneye çıkacak. İki perdelik komedi.  21 Haziran Cuma saat 20:00 Yenimahalle Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda...25 Haziran Salı saat 20:00 da da Panora Avm Panora Sanat Merkezi nde...Ankaralı tiyatro severlerle buluşacak. Oyunun kadrosunda başarılı spiker Nurdan Hüsrev’de yer alıyor. Son dönemde tiyatro çalışmalarıyla dikkat çeken başarılı ve güzel oyuncu Nurdan Hüsrev’i Bir Yaz Gecesi Rüyası’nda da mutlaka izleyin. 

Medya Dünyası 

 

İlknur Gülebaş Geliyor! 

Başarılı haber spikeri İlknur Gülebaş yeni projeleriyle gündemde..Geçtiğimiz günlerde bir dergi için birbirinden güzel pozlar veren güzel ve ödüllü Spiker İlknur Gülebaş takipçilerine müjdeleri de sıraladı.   Başarılı spiker önce uzun süredir titiz bir çalışma ile hazırlıklarını sürdürdüğü Bedel adlı kitabını okuyucularıyla buluşturacak. Yine yakın tarihlerde de söyleşi sohbet tarzı programı ile izleyicilerle buluşacak.  

İlknur Gülebaş Kimdir?

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazeteciliği bitirdi daha sonrada Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu yönetimi olarak çift anadal olarak bitirdi. Önemli Kurslardan ve Hocalardan Diplomalı Diksiyon, Beden dili, Artukülasyon, Şan Eğitimi aldı. 12 sene Özel ve Yerel Sektörde hem Televizyon hem de Radyolarda Muhabir, Editörlük, Köşe yazarlığı Sunuculuk, Siyasi programlar ve Haber spikerliği yaptı ve hala yapmaktadır. İki tane yapımcılığını ve Yönetmenliğini yaptığı Belgesel çekti bir tanesi Karadeniz kadınlarının hikayesini konu alan “Çay Keyfi” adlı yapıt. Diğeri ise Ferizli L tipi cezaevinde 10 gün Kadın, Erkek ve Çocuk koğuşunda kalarak onların pişmanlıklarını ve keşkelerini konu alan mahkumların hayatını anlatan bir belgesel oldu. Bu da Dünya çapında örnek gösterilen ve ilk örnek proje diye adlandırılan ve birçok ödül aldığı Üniversitelerde konu olarak işlenen ”Bedel” adlı belgeseli oldu. Şimdi öğrencilerine Diksiyon dersi vermektedir. 2010 yılında çektiği “Bedel” adlı belgeselini kitap haline getirdi onun raflardaki yerini almasını bekleniyor .Halen de Özel bir televizyon kanalında hem haber spikerliği hem de siyasi programı yaparak medya çalışmalarını çok yönlü olarak sürdürmektedir.

 

Belma Belen’le Geziyoruz

Yurdumuzun güzel köşeleri; tarihi, doğası ,yöresel lezzetleri ve farklı kültürleriyle, Belma Belen'in kendine özgü keyifli sunumuyla Belma Belen’le Geziyoruz her Pazar saat 14.00’te Beyaz TV ekranlarında…

Aslı Eren ile Günaydın Ege 

Aslı Eren Ege’nin Nabzını Tutuyor!  Başarılı ve güzel spiker Aslı Eren Sonsöz tv ekranlarında Günaydın Ege programında Ege’nin nabzını tutuyor. Hafta içi her gün sabah canlı yayınlanan programda Milletvekilleri , Belediye Başkanları , dernek temsilcileri , sanat ve ticaret dünyasından isimlerle siyaset , projeler , ekonomi ve gündem değerlendiriliyor. Tecrübeli televizyoncu Aslı Eren’in  kendine özgü yayıncılığı ile Günaydın Ege’yi mutlaka izleyin! 

Aslı Eren Kimdir?

Aslı Eren 14 Şubat’ta bir sevgi gününde dünyaya geldi. İlköğrenim ve lisenin ardından Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim alan Eren mesleki yaşamına çok küçük bir yaşta başladı. Henüz 9 yaşında iken Güneydoğu Anadolu Bölgesine yayın yapan Yaprak Tv’de Cıvıl Cıvıl Dünya ismindeki bir çocuk programıyla medya dünyasındaki ilk adımını atan Aslı Eren Kanal 5 ve Kanal 27 de yıllarca haber ve program sunuculuğu yaptı. Bu süreçte pek çok ödül ve plaket kazanan Aslı Eren İzmir’de önce SKY Tv’de görev alarak bu kanalda haber ve aktüel programlar hazırlayıp sundu. Yaklaşık 4 yıldır Ege Tv’de çalışmaya başlayan Aslı Eren 2,5 yıl Güne Bakış programıyla izleyicilerle buluştu. Yine aynı kanalda Siyasetik , Gündem Özel ve Sora Sora gibi programlar hazırladı. Bir süre Ana Haber bültenlerini sunan Aslı Eren sonra Ege Finans ve Esnaf Panorama programlarıyla yine haber bültenlerini sundu. Geçen süre içerisinde uzun yıllar radyoculukta yapan Eren Radyo Ege’de haber spikerliği de yaptı. Halen Sonsöz tv’de Günaydın Ege programını sunmaktadır. Erken başlayan mesleki kariyerinde 24.yılında olan Aslı Eren bu mesleğe dair yeteneği , farklı konum ve içerikleri de içeren çok yönlü birikimi , özgün sunumu gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliği ile de dikkat çekmektedir. Aslı Eren tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Müzik Dünyası 

 

Füsun Su’dan Şüphe 

Şüphe , kendimizi korumak amacı ile yarattığımız bir duygudur. Bilmediğimizi bildiğimiz zaman , sağlıklı , meraklı , güvenli ve masum bir şüphe duyarız. Oysa Bilmemekle ilgili yalnızca endişe ve kaygı yaratırsak , hayattan korkar ve başkalarının ayak izlerini takip ederiz. Bu hastalıklı bir şüphe duyma halidir. Füsun Su yayınladığı 14.şarkısında Şüphe’nin yaşama yansımalarından söz ediyor. 

Şüphe 

Duyduğun her sözden gördüğün resimden 

Bir hayat kurmak çok kolay inanmak zor 

Süslü püslü cümleler mıknatıs misali aklını çeler

Kapıldıysan eğer sonradan kor 

Aklın senle oynar hiç durmadan usanmadan 

İçinde kaybolmuşsun sen o çıkışı dışarıda arar

Gürültülü zihnin ardında duygularla inip çıkarken 

Çelişkiler kalbinin kapısını çalarsa 

Şüphe kalpten olmalı ancak , o zaman ulaşırsın bir yere 

Şüphe üzmeli seni ancak o zaman erişirsin gerçeğe 

Arınma gayreti olmadan aşkla yanmayı dilersen 

Umuda sarılmak bir tuzak , bekleme dost 

Hiç sormadan yüreğine , pişmeden yandım demeye

Dilin varıyorsa eğer işin zor 

Aklın kalbin arasında tıkanmışsa bütün yollar 

Oldukların yaptıkların neye yarar 

Söz & Müzik & Düzenleme : Ogün Sayharman 

 

2019 Yazının Şarkısı : Pınar Çubukçu’dan : “Aklımı Oynatacağım” 

İşte bu yazın şarkısı “AKLIMI OYNATACAĞIM” 2019 yazının şarkısı Pınar Çubukçu’dan geldi

Pınar Çubukçu’dan karnaval tadında klip 2019 yazına damga vuracak şarkı Pınar Çubukçu’dan geldi! Ünlü sanatçı, “Aklımı Oynatacağım” adında kıpır kıpır bir single hazırladı. Hareketli şarkının klibinde Çubukçu’ya sanatçı arkadaşları eşlik etti. Renkli klibin yıldızı ise Pınar Çubukçu’nun 20 yıllık dostu Gülben Ergen ve 3.5 yaşındaki kızı Yağmur oldu. Hem ünlü sanatçılara verdiği besteleri hem de son dönemde kendi seslendirdiği şarkılarıyla müzik dünyasında büyük ses getiren Pınar Çubukçu yine bombayı patlattı! Ünlü sanatçı, 2019 yazına damga vuracak kıpır kıpır bir şarkı hazırladı. “Aklımı Oynatacağım” adlı single, Soykan Production-Pınar Soykan’ın yapımcılığında dijital platformlarda yayınlandı. Sözleri Pınar Çubukçu’ya, müziği Yılmaz Taner’e ait olan, aranjesi ise Şahin Kurnaz’ın imzasını taşıyan “Aklımı Oynatacağım” şarkısına rengarenk bir klip çekildi. Yönetmen koltuğunda Safa Gülsoy’un oturduğu klipte sanat dünyasından Gencer Savaş Bandosu, İrfan Özata, Fatih Ertür, Nazlıhan Başak İlhan ve Neylan Yedikel de rol aldı. Pınar Çubukçu sevenlerine büyük bir sürpriz daha yaptı. Ünlü sanatçı, klibinde 20 yıllık arkadaşı Gülben Ergen ile 3.5 yaşındaki minik kızı Yağmur’u da oynattı. Çekimler boyunca Pınar Çubukçu’yu hiç yalnız bırakmayan Gülben Ergen, sanatçıyla çok yakın olduklarını söyledi: “Pınar’la abla-kardeş gibiyiz. Albümlerimde onun birçok şarkısına yer verdim. ‘Aklımı Oynatacağım’ adlı yeni şarkısı için de en az onun kadar heyecanlıyım. Göreceksiniz bu yaz her yerde bu şarkı çalacak.”

Kim Kimdir ?

Ömür Uzel 

Ömür Uzel. Denizli'de dünyaya geldi. Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi İdari bilimler fakültesi Maliye bölümünü bitirdi. Finans sektörüne hiç ilgi duymadı. Çocukluğundan beri yazmaya ve edebiyata ilgisi vardı. Orta okul ve lise yıllarında okul dergilerinde yazılar yazdı. 2009 yılında reklam sektörüyle tanıştı. Yazmaya olan tutkusunu bilen bir arkadaşının vesilesiyle Jr. Metin yazarlığı yapmaya başladı. Birçok reklam ve etkinlik ajansında metin yazarı olarak yaratıcı işlere imza attı. Senaryolar yazdı, konseptler tasarladı. 2017 yılında ünlü mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu'nun yazarlık atölyesine katıldı. Ve Vedat Özdemiroğlu ile bugün de hala devam eden iyi bir usta-çırak ilişkisi başladı. 2017'nin sonuna doğru OT dergisine girdi. Usta isimlerle, ilginç mekanlarla röportajlar yapmaya başladı. 2018'in Kasım ayında Karakarga Yayınları'ndan 'Tarihe Geçen Savunmalar' isimli bir derleme kitap çıkardı. Geçtiğimiz günlerde 7. Baskısını yapan kitap, okur tarafından büyük ilgi gördü. Uzel, aynı zamanda çocuk hikayeleri de yazmaktadır. Ömür Uzel, bugün de hala OT dergisinde röportaj yazarlığı yapmaktadır. Metin Akpınar ; Ali Poyrazoğlu ; Müjdat Gezen ; Okan Bayülgen ; Hayko Cepkin ; Burgazada'da Sait Faik'in en yakın arkadaşlarının kızları ile Leyla ve Meral Hanım ; Kadın Eserleri Kütüphanesi - Tülin Tankut gibi pek çok özel röportaja imza atan Ömür Uzel kendine özgü yazı dili , farklı yazı tarzı ve özgün röportajlarının yanı sıra pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Ömür Uzel tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.  

 

Serkan Bayam

1977 Yılında Adıyaman’da doğdu. Mesleğe 1997 yılında radyo spikerliği ile başladı. 1999 yılında yerel kanalda muhabirlik ve spikerlik yaptı. Kanal 7 – YHA muhabirliği yaptı. Adıyaman Üniversitesi Pazarlama bölümünde okudu. 2011- 2014 yılları arasında uydudan yayın yapan ASU TV’de Ana Haber spikerliği – Haber Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 2015 yılında 24 TV’de Editör olarak başladı. 3 aylık editörlük görevi sonrası yaklaşık 4 yıldır hafta içi gece bültenleri ve hafta sonu Akşam Haberleri Moderatörlüğü yapıyor…24 TV – Spiker Moderatör olarak çalışan  Hafta içi Gece bültenleri – Hafta sonu (Pazar) gündüz Moderatörlüğü yapmakta olan Serkan Bayam  Mesleğin mekteplisi değil alaylısı olarak, başarının asla tesadüf olmadığına inanarak gazetecilik mesleğine devam etmekte. Serkan Bayam bu mesleğe dair özel yeteneği , özgün sunumu , birikimi ve karizması ile gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.