Bugün satırlarıma yön verirken sahiden üzüldüğüm, önüne bir türlü geçilemeyen ve gün geçtikçe daha fazla etkisinde kalınan bir toplumsal yaradan bahsedeceğim. “ÇOCUKLARDA İNTERNET BAĞIMLILIĞI VE AİLELERİN İLGİSİZLİĞİ” Normalde ben kızıma tablet, telefon v.s vermem. Toplumdaki ne kadar gericisin Aslı Hanım nidalarını hiç umursamam, ruhum duymaz. Maalesef gelişen teknolojiye gen vuramadığımdan olsa gerek benim işim için kullandığım tabletimi haftada bir olmak kaydı ile kızıma vermekteyim. Girdiği siteleri biliyorum yine bir hafta verdiğimde tableti, diğer odadan gelen korkunç bir ses ile irkildim “Anne telefonun içinden korkunç bir şey çıktı” deyip ağlıyordu. Hemen araştırdığımda “Momo” olduğunu öğrendim. Bunu aylarca fark etmeyen fark etse de umursamayan aileler var. Ayrıca son dönemlerde Mavi balina oyunu diye ifade edilen bir internet oyunu yüzünden yaşları 8 ila-16 arasında değişen toplu çocuk intiharları yaşanmakta son duyumlarıma göre Mavi balina operatörlerinden bir tanesi üzülerek söylüyorum ki Türk’müş. Son zamanlardaki bu çığ gibi büyüyen sosyal medya ve internet zorbalığına bir an önce talimatlarla bir çözüm bulunmalı diyerek satırlarıma devam ediyorum. Size okuduğum kan dondurucu emsal bir haberi paylaşmak istiyorum.

Son dakika haberi kan dondurdu! Bir çocuğun daha ölümünde mavi balina şüphesi... Diye atılan korkunç bir başlıktı.

Son zamanlarda çocuk intiharlarını araştıran emniyet ekipleri “Mavi Balina ve Momo” isimli oyunlarla karşılaşıyor. Bu oyunların tehlikesine dikkat çekip defalarca ailelere uyarı yapılıyor. 14 yaşındaki çocuk 15. kattan düşerek yaşamını yitirdi. Son dakika haberine göre soruşturmayı derinleştiren polis, küçük Veysel'in ölümünde de Mavi Balina oyunuyla karşılaştı. 14 yaşındaki bir evladımız isim vermek istemiyorum 15'inci kattan atlayarak intihar etti. Hayatını kaybeden evladımız "mavi balina" olarak bilinen oyunu oynadığı iddia edildi. "Mavi Balina" oyununu oynadığı iddia edilen çocuğumuz odasının camından kendini boşluğa bırakarak intihar etti. Yere çakılan küçük çocuğu gören çevredeki vatandaşlar durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri küçük çocuğun olay yerinden hayatını kaybettiğini tespit etti. Maalesef ben isim yer v.s vermek istemiyorum iddiadan öteye gidilmiyor yazılsa da intiharlar bulgular maalesef o yönde bu haberin ardına Van da yaşanan intihar girişimleri ve Türkiye’nin dört bir yanında yaşanan toplu çocuk intihar vakaları hemen her gün basına düşmekte.

Araştırmalara göre; Çocukların günümüzde kullandığı en önemli eğlence araçlarının başında bilgisayar oyunları gelmektedir. Bilgisayar oyunları bilinçli ve doğru bir şekilde kullanılmadığı zaman başta çocuklar ve aileler olmak üzere tüm topluma karşı olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Ayrıca son dönemlerde şiddet içeren oyunların giderek artması, aileleri bu oyunların olumsuz etkileri üzerine düşünmek zorunda bırakmaktadır. Günümüzde, bilgisayar oyunları dikkatle incelenmesi gereken büyük bir sektör haline dönüşmüştür. Oyun sektörü geliştikçe etkileri ülkemizde de görülmektedir ve bu sayede oyun kültürü Türkiye’de de gelişmektedir. Bu nedenle Türkiye’nin şu anda içinde bulunduğu durumu incelemek ve bilgisayar oyunlarının etkilerini belirlemek önemli bir hale gelmiştir. Bu çalışma ilköğretim ikinci kademe öğrenci velilerinin bilgisayar oyunları hakkında görüşlerinin araştırılması ve öğrenci üzerinde etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 6 ilköğretim okulunun ikinci kademe öğrenci velilerinden 215 kişi oluşturmaktadır. Anket literatür taraması yapılarak ve uzman görüşleri alınarak geliştirilmiştir. Toplanan veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarına göre aileler büyük oranda çocuklarını bilgisayar oyunlarının zararlarından korumak amaçlı kural koyduklarını belirtmişlerdir. Çoğu aile ise bilgisayar oyunlarının çocuğunun başarısını olumsuz yönde etkilediğini belirtmiştir. Ailelerin büyük bir kısmı çocuklarının bilgisayar oyunu oynamasıyla ilgili endişelendiğini belirtmiştir. Zannımca sadece belirtmekten de öteye gitmiyor ailelerimiz.

İnternetten ziyade görsel basın TV Medya unsurlarının son yıllarda giderek artan yaygınlığı bilim insanlarını medyanın toplum ve birey üzerindeki etkisini araştırmaya yönlendirmiştir. Bu alanda yapılan araştırmalarda ise özellikle görsel medyada yer alan şiddet içerikli yayınların gerek toplumların şiddet karşısındaki tutumları gerekse bireylerin şiddet, saldırganlık ve suç içerikli tutum ve davranışları ile pozitif bir ilişki içerisinde olduğu belirlenmiştir. Son dönemde medya kavramına dâhil edilen diğer dijital materyallerden video oyunlarının da aynı şekilde bireyler üzerinde olumsuz etkiler meydana getirebileceği tartışılmıştır. Bu çerçevede, özellikle şiddet içerikli video oyunlarının yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerde pek çok bilimsel araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, yapılan bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu bulguları sistematik bir literatür taramasıyla analiz ederek aileler ve toplum için alınması gereken tedbirleri belirleme, toplumsal bir farkındalık oluşturma, kamu politikalarına ilişkin bazı alternatif öneriler getirmeyi ve konuya ilişkin Türkiye özelinde ülke çapında yapılması gereken bilimsel araştırma ihtiyacına işaret etmeyi amaçlamaktadır.

Ben de şunu söylüyorum; dışarda hunharca akıp giden kötüleşen bir hayat söz konusu. Aileler çok dikkatli olmalı. Çocukların, biraz sussun ve başımızdan gitsin diye ellerine tablet, telefon ve bilgisayarı tutuşturmasınlar. Tutuşturuyorlarsa da ardını bir arasınlar bu çocuk ne yapıyor? Saatlerce su içmeden, yemek yemeden hangi sitelerde dolaşıyor? Bu kadar başıboş bırakmak evlatlarınızı internet bağımlılığının ve korkunç tuzaklarının eline teslim etmektir. Gelişen teknoloji de mi suç yoksa son zamanlar da teknoloji çok ilerledi benim çocuğum çok iyi oyun oynuyor siteleri geziyor adı altında ebeveynliğinizi sorgulatacak derecede suç sizde mi? Biraz ama biraz her şeyi ondan bundan bekleyeceğinize biraz kendiniz taşın altına elinizi koyarak bin bir umutla dünyaya getirdiğiniz evlatlarınızla ilgilenin!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.