MİYOM KANSERE DÖNÜŞÜR MÜ?

Kanserleşme olasılığı oldukça düşük olması nedeniyle "iyi huylu" olarak kabul edilmesine rağmen miyomlar, kadınların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Avrasya Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Şehruz Soysal Yazı Miyom hakkındaki herşeyi Önce Vatan Gazetesi okurları için anlattı. Herkese sağlıklı ve mutlu haftalar dilerim.

MİYOM KANSERE DÖNÜŞÜR MÜ?

Kanserleşme olasılığı oldukça düşük olması nedeniyle "iyi huylu" olarak kabul edilmesine rağmen miyomlar, kadınların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Avrasya Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Şehruz Soysal Yazı Miyom hakkındaki herşeyi Önce Vatan Gazetesi okurları için anlattı. Herkese sağlıklı ve mutlu haftalar dilerim.

28 Ocak 2013 Pazartesi 11:26
17830 Okunma
MİYOM KANSERE DÖNÜŞÜR MÜ?
SUMRU AYDIN 

Rahimde ur yani “miyoma uteri” nedir?

Miyomlar rahim ve rahim ağzında görülen rahim (uterusun) kendi düz kas liflerinde gelişin sınırları belirgin iyi huylu tümöral kitlelerdir. Halk arasında ur denilir. Birden fazla sayıda değişik büyüklüklerde olabilirler.Buna bağlı olarak belirti verebilir veya vermeyebilirler. Miyomların büyüklüğü bir bezelye tanesi kadar küçük (2-3mm) bir basket topu kadar (25-30 cm) kadar büyüklükte olabilirler. 

En sık 30-45 yaş grubu kadınlarda rastlanır.Ergenlik döneminde pek görülmez menapozdan sonra küçülmesi gerilmesi hatta kaybolması görülür. Gebelikte büyür. Tek bir tümör halinde olabileceği gibi çok sayıda olabilir. Özellikle büyük miyomlarda dejenerasyon görülür. En sık hiyalin dejenerasyon, Kırmızı (karneoz) dejenerasyon daha çok gebelikte, kistik dejenerasyon %5-10, kalsifik (pos menapozal dönemde) malign kanserleşme eğlemi % 5-10 ‘dur. 

Miyomların belirtileri nelerdir?

 • Büyümeleriyle ve yerleşmeleriyle orantılı olarak fazla adet kanamaları
 • Adetlerde düzensizlik 
 • Cinsel ilişki sonrası kanama 
 • Adet arası dönemde knama
 • Sık sık idrar kaçırma ( büyük öne duvarda oluşan miyom)
 • Adet döneminde cinsel ilişki sırasında kuyruk sokumuna yayılan ağrı
 • Büyük miyomların bağırsaklara yaptığı baskı sonucunda dışkının bağırsaklardan ilerlememesi sonucu kabızlık 

Miyomlar gebeliğin oluşmasında engel değildir.  Ancak gebelerin yapılan ultrasonografik muayenesinde miyom tansısı konulabilir. Miyom+gebelik %5’tir. Büyük çoğunluğu gebeliğin gidişini etkilemez. Ancak düşük yapma olasılığı 2 misli daha fazladır. Erken gebelik dönemlerinde kanamalara yol açabilirler. Miyomların %30’u gebelikte büyüyebilir. Bu büyüme hızı en fazla ilk 3 ayda oluşur. Kırmızı dejenerasyon sonucu hastada şiddetli karın ağrısı yapar. 

Miyom gelişmesini arttıran risk faktörlerinelerdir?

 • Siyah ırk 
 • Doğum yapmamış olmak
 • İlk adetinin erken yaşta başlaması
 • Beslenme
 • Obezite
 • Alkol
 • Ailesel yatkınlık
 • Hipertansiyon

Miyomlar nasıl tedavi edilir?

Tedavisinde ilaç tedavisinin yeri yoktur.Ancak bazı ilaçların yumurtalıkları baskılayarak geçici menapoz etkisiyle miyomların küçülmesini sağlar. Bu ilaçların kullanımındaki amaç miyomu ameliyat etmeden önce biraz küçültmek operasyonu kolaylaştırmak ve kanamayı azaltmaktır. Ancak bu etki geçicidir. İlaç tedavisi kesildiği anda miyom eski büyüklüğüne geri döner. Ayrıca var olan küçük miyomların daha da küçülmesi nedeniyle gözle fark edilmeyecek kadar zamanla büyüyebilir. Miyomlar tekrar oluşabilir. Tekrar ameliyat gerekebilir. Bu ilaçların uzun süre kullanılması kemik erimesi ve sıcak basmasına yol açar. 

Miyomlar nasıl bire cerrahi operasyonla çıkarılır?

Miyomların esas tedavisi cerrahi yöntemdir. Bu cerrahi yöntemleri seçerken hastanın yaşı, sosyal durumu ve çocuk isteğine bağlı olarak değişir. Ayrıca miyomların sayısı, büyüklüğü ve yerleşim yerleri ameliyat şeklini belirleyecektir. Miyomların çıkarılması veya rahimin tamamen alınması tercih edilir. Genellikle açık cerrahi operasyon şeklinde yapılmaktadır. Son yıllarda laparaskopi de tercih ediliyor. Miyomektomide miyomların kapsulünden sıyrılarak çıkarılması prensibine dayanmaktadır. Genellikle çocuk isteyen hanımlarda rahimlerin korunması nedeniyle yapılan bir cerrahi girişimdir. Ancak  miyomektomi geçiren hastalarda tekrar miyom gelişme riski 5 yıl içerisinde % 50-60 ’dır(Ailesel yatkınlık, ostrojen hormon aktivitesi  sonucu). 

Miyomlar kansere  dönüşür mü?

Hayır, miyomların kansere dönüşme olasılığı binde iki civarındadır. Menopozdaki kadınlarda görülen miyomların hızla büyümesi kansr riski açısından mutlaka araştırılmalıdır. Miyomlar kanser değildir. İyi huylu tümörlerdir. Kansere dönüşme eğlemine dahil hiçbir kanıt yoktur.Miyom gelişiminden en çok ostrojen hormonu son zamanlarda ise progesteron hormonu sorumlu tutulmaktadır. Ailesel yatkınlık yani hastanın kardeşinde, annesinde anneannesinde vardır. Miyomlar rahimin dış, orta ve iç tabakasında gelişir. Büyüklükleri ve yerleştikleri yerlere bağlı belirti verebilirler.Miyomlar çoğunlukla hiç belirti vermezler. Tesadüfen jinekolojik muayene ve ultrasonografik muayene esnasında tanı konabilir. 

Önce Vatan Gazetesi

Son Güncelleme: 28.01.2013 03:32
Anahtar Kelimeler:
Avrasya Hospital
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sana kader 2015-10-19 21:05:26

Maraba benim iki kizim var simdi 3cucuk dusunyorm bu hafta dk gitim kontrolde bi miyim var rahim icinde 1cm ama hec belirti yok ama cok korkyorm dk bana hamile kale bilirdin bi program yok

Avatar
Gülten tokay 2015-12-11 22:45:22

Hocam ben 2 yll üncü amelyat oldum miyom dan bir hafta üncü hasdanesi giti tekrar varmış kanser olbilirmi