Ağır psikiyatrik hastaya 112 hizmeti

Sağlık Bakanlığı'nca yapılan düzenlemeye göre, ağır ruhsal bozukluğu bulunan hasta, psikiyatrik "acil durum" olarak değerlendirilecek ve il içinde 112 tarafından hastaneye nakledilecek.

Ağır psikiyatrik hastaya 112 hizmeti

Sağlık Bakanlığı'nca yapılan düzenlemeye göre, ağır ruhsal bozukluğu bulunan hasta, psikiyatrik "acil durum" olarak değerlendirilecek ve il içinde 112 tarafından hastaneye nakledilecek.

21 Şubat 2014 Cuma 11:41
3632 Okunma
Ağır psikiyatrik hastaya 112 hizmeti

ANKARA  - Sağlık Bakanlığı, ruh hastalıklarının sevk ve takiplerinde yapılacak iş ve işlemlerle ilgili genelgede değişikliğe gitti. Bu çerçevede, genelgenin "ruh sağlığı hizmetlerinin yürütülmesi ve sevkler" bölümünde değişiklik yapıldı ve bazı maddeler yürürlükten kaldırıldı.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından, Müsteşar Nihat Tosun imzasıyla yayımlanan genelge, İl Sağlık Müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlükleri ile Kamu Hastaneleri Birlikleri'ne gönderildi.

Yapılan değişiklikle, kendisine, ve çevresine zarar verme riski olan, ağır ruhsal bozukluğu bulunan hasta, psikiyatrik açıdan "acil durum" olarak değerlendirilecek ve il içinde 112 tarafından hastaneye nakledilecek. Mevcut durumda bu profildeki hastaların il içindeki hastanelere nakli için 112 aranıyor ama işlem yapılmadığından hasta yakınları Toplum Sağlığı Merkezleri'ne (TSM) başvurmak zorunda kalıyordu. TSM'ler araç, polis, sağlık memuru görevlendirmesi yaptıktan sonra hastanın, il içindeki bir hastaneye sevki gerçekleşebiliyordu.

Gereksiz sevkler ve yığılmalar engellenecek

Süreçte, hizmetin aksamaması bakımından sevkine zorunluluk görülen hastalar, öncelikle genel sekreterlik bünyesindeki diğer hastanelere; bunlarda yer bulunmaması halinde bağlı bulunan bölge hastanesine ya da en yakın ildeki hastaneye sevk edilecek. Böylelikle, gereksiz sevk ve yığılmalar engellenecek.

Hastanede yer olmadığı ya da kapalı klinik gerektiği için il dışına sevki istenen hasta için il dışındaki yer muayeneyi yapan hekim tarafından ayarlanırken; değişiklikle hastanın sevk edileceği hastanenin bulunmasında 112 Komuta Merkezi destek verecek. 

İl dışına sevki istenen hasta için araç halk sağlığı müdürlüğünce, görevli personel de TSM'ler tarafından sağlanırken, artık acil ve zorunlu hallerde hastaların başka hastaneye sevkinin zorunlu olduğu durumlarda hastaneye ait ambulans ya da nakil aracı ile sevk edilecek.

Mevcut düzenlemede, gerekli hallerde polis görevlendirmesi ve harcırahların ödenmesi halk sağlığı müdürlüklerince yapılırken; değişiklikle sevki yapan kurum nakil esnasında polis gerekliliğini değerlendirecek ve polis emniyet müdürlüğünden gelecek.

Öte yandan, yapılan değişikle kurumların görevleri net olarak belirlendi. Buna göre, Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı Programları Şube Müdürlüğü'nün görevi, hasta takibi, eğitim ve istatistik olarak ifade edildi.

Hasta nakilleri, büyük zamanımızı alıyordu

Ankara Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Öztürk, düzenlemenin hasta ve kurumları adına çok faydalı olduğunu belirterek, "Kısıtlı bir kesime hizmet veriyorduk. Emniyetten, polis talep etmemiz, gerekli nakil aracını sağlamamız gerekiyordu. Kendisine ve çevresine zarar verme riski bulunan ağır ruhsal bozukluğu olan hastalar ile uzun süre rehabilitasyona ihtiyaç duyan hastaları Bolu ve İstanbul'a gönderiyorduk. Bazı vakalara yetişemiyorduk. Düzenlemede yapılan değişlikle, artık işleyiş daha kolaylaştı" dedi.

"Hasta nakilleri, büyük zamanımızı alıyordu" diyen Öztürk, bunun artık 112 aracılığıyla yapılacağını ifade ederek, kendi kurumlarının koruyucu hekimliğe ilişkin faaliyetleri sürdüreceğini bildirdi.

AA

Son Güncelleme: 21.02.2014 11:42
Anahtar Kelimeler:
112
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.