HABİB BABAR'ın röportajı için tıklayınız...

Tiyatro deyince gözlerinin içi gülüyor… Daha çocuk yaşta başlayan oyunculuk aşkı onu zirveye taşıdı. Alman yönetmenler tarafından keşfedildi ve yıllarca Alman oyuncularla aynı tiyatro sahnesini paylaştı Nergis Limanlı… ‘Paris’ten İstanbul’a isimli tek kişilik oyun için İstanbul’a gelen güzel oyuncu, Türkiye’de yaşamaya karar verdi. Ailesiyle birlikte doğup büyüdüğü İzmir’e yerleşen Limanlı, tiyatroya devam etti ve kamera önü eğitimi aldı. Muhteşem oyunculuğuyla Türk yapımcıların da dikkatiniz üzerine çekmeyi başaran Nergis Limanlı, bir dizide canlandırdığı Alman kızı rolüyle hedefi 12’den vurmayı başardı… Bu dizinin hemen ardından ‘İntikam Oyunları’isimli sinema filminde rol alan Limanlı, ardı ardına birçok projede yer aldı. Başarılı oyuncuyla dününü, bugününü konuştuk. Haydi buyurun sohbetimize…

BİZE BİRAZ KENDİNİZDEN SÖZ EDER MİSİNİZ?

Ben İzmir’de dünyaya geldim. 8 yaşındayken ailemle Almanya’ta taşındık. İlk,orta ve Lise eğitimim Almanya’da tamamladım. 3 kardeşin en büyüğüyüm.

EN PRESTİJLİ ÖDÜLLERİ TEK TEK HAK EDEREK KAZANMAK İÇİN SAVAŞACAĞIM

OYUNCULUK SEVDANIZ NASIL BAŞLADI?

Klişe cevap vermek istemem fakat küçüklüğümden beridir yapmak istediğim mesleği yapıyorum. Yani Almanya gibi yerde ortaokul gecelerinde tiyatro yapıyordum. 13 yaşında sahnedeki oyunum çok beğenilmişti. Ayakta alkışlanmıştım. O alkışları unutmam mümkün değil. O gün kendi kendime ‘Sen doğru yoldasın ve oyunculuğa devam etmelisin’ demiştim. İyi ki devam etmişim. Alman tiyatrosunda Alman oyuncularla Almanca konuşarak tiyatroda oynadım. Evet, o küçük kızın geceleri gözlerini kapatıp hayal ettiği yerde değilim hâlâ; ancak onunla çok yol kat ettik ve o küçük kıza verdiğim sözü tutmak için daha çok yol kat edeceğim.  Bundan dolayı çalıştığım sektörde alınması gereken en prestijli ödülleri tek tek hak ederek kazanmak istiyorum. Bu işi de kendi ülkemde yürütmeye karar verdim.

PROFESYONEL OLARAK NE ZAMAN SAHNEYE ÇIKTINIZ?

18 yaşında Almanya’da Oda Tiyatrosu’nda sahneye çıktım.25 yaşında da profesyonel olarak tiyatroda oyun oynamaya devam ettim.

BU TÜRK TİYATROSUMUYDU?

Hayır Alman tiyatrosuydu ve Alman oyuncularla Almanca tiyatro yapıyordum.

TEK KİŞİLİK OYUN İÇİN İSTANBUL’A GELDİM

PEKİ İSTANBUL’A GELMEYE NASIL KARAR VERDİNİZ?

Pandemiden önce İngiliz yazarın ‘Paris’ten İstanbul’a isimli tek kişilik bir hikâyesi vardı. Onu oynayacaktım. Bu oyun için geldiğim İstanbul’da kalmaya karar verdim. İyi ki de bu kararı vermişim. Ailem ile İzmir’de yaşamaya başladım. Tabii İzmir’de hem tiyatro oynamaya, hem de kamera önü dersleri almaya başladım.

PEKİ KAMERALARLA NASIL TANIŞTINIZ?

Ege’de çekimleri gerçekleştirilen bir diziden teklif aldım. Bu dizide Alman kızını canlandıracaktım. Hiç düşünmeden teklifi kabul ettim ve rolümle büyük beğeni topladım. Diziden hemen sonra eski hocam yönetmen Servet Aksoy’un yönetmenliğini yaptığı ‘İntikam Oyunları’isimli sinema filminde oynadım. Tabi daha sonra ardı ardına birçok projede yer aldım.

TİYATRO NERGİS İÇİN ŞAHANE BİR OYUN ALANI

SENCE TİYATRO NEDİR VE NEDEN DEĞERLİ?

Bunu iki şekilde cevaplayabilirim. Birincisi kendim için olan anlamı. Ben yani Nergis  için şahane bir oyun alanı. Oyun alanı derken baya çocukları lunaparka bırakmak gibi bir şey kastediyorum. Özgür olduğum anda kaldığım yargılanmadığım bir alan. Her duyguyu diğerinden daha güzel kılmadığımız bir alan. Bir de genel anlamı olarak değerlidir. Birçok insanın gerçekten aylar süren gecesi gündüzüdür. Seyircisinden oyuncusuna, asistanından yönetmenine, ışıkçısından dekorcusuna kadar tam bir heyecan fırtınasına ortak olmaktır. Bence herkes için çok özel bir deneyim.

SAHNE SİZİN İÇİN NE İFADE EDİYOR? BU KADAR YORGUNLUĞA DEĞECEK NE VAR SAHNEDE?

Sahne zorla yapınan bir şey değil. İsteyerek yapılan bir meslek. Bu ancak sahnede hissedilen bir şey.  Tüm algıların açık olduğu bir an. Herkesin kendini kollama kendini idare etme ve daha önce provalarda gösterdiğin performansı gösterme. Her zaman aynı performansı göstermeyebilir insan ama bazı yerlerde yapmadığın şeyleri yapıp kendini şaşırtabilirsin. .Bir insanı doğru düzgün giyinebilmek ve sunabilmek baka bir şeyle bakmıyorum ve oynadığım oyundan zevk alıyorum.

ÖZEL BİR KANALDA TOP 5 İSİMLİ MÜZİK PROGRAMI SUNACAĞIM

TİYATRO VE DİZİ OYUNCULUĞU ARASINDA BİR FARK VAR MI?

Bence yok, Tiyatroda anında reaksiyon alabilirsiniz. Dizide montaj denilen bir şey var. Tiyatro da o montajı seyirci kendi gözüyle yapar. Tiyatroda biraz daha fazla yüksek ses kullanmanız lazım tek fark bu.

YENİ PROJELERİNİZ VAR MI?

Tabi… Şuan hala tiyatro oynamaya devam ediyorum. Tek hedefim sanat dünyasının en iyileri arasındaki yerimi almak. Bunu başaracağıma inanıyorum. Sinema ve dizi film projelerim bulunuyor. Aynı amanda yeni yayın hayatına başlayan habercaddesitv.com’da Top 5 isimli müzik programı sunacağım.

SUNUCULUĞA DA EL ATTINIZ YANİ?

Gülerek yanıt veriyor… Evet aynen öyle oldu… Bunu da başaracağıma inanıyorum. Televizyonun Genel Müdürü ve aynı zamanda programımın yönetmenliğini de yapan Almina Besra Babar ile çok keyifli çekimler gerçekleşiyor. Bu yıl başarı için savaşacağım ve hak ettiğim yere mutlaka geleceğim. Oyunculuk yeteneğime çok güveniyorum.

Bu keyifli röportaj için çok teşekkürler Nergis hanım.

Bana böyle bir imkan sağladığınız için ben teşekkür ederim Habib bey…