Bursa Osmangazi Belediyesi'nin ev sahipliğinde Sn. Serpil Savaş ve Sn. Fahrettin Beceren'in koordine ettiği gecede Çin Fotoğraf Federasyonu Başkanı Prof. Shi Chun 'Zamanın İzi' fotoğraf gösterimi ile Bursalı fotoğraf tutkunlarının misafiri oldu.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nde gerçekleşen sunuma Osmangazi Belediye Başkan Vekili Sn. Hande Apaydın, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı Öğretim Üyesi (SSBF/VAVCD) Alex Wong, Bursa Çin Fahri Konsolosu Nejat Yahya ve eşi, Bufsad Bşk. Tarık Akkurt ve yönetim kurulu üyeleri, Sn. Faik Kaplan ve çok sayıda fotoğrafsever katıldı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük fotoğraf festivali olan ve başkent Pekin'de düzenlenen Foto Pekin 2019’da Fahrettin Beceren ‘Bir Sevdadır İpek’ sergisi, Serpil Savaş ‘Kutnu’ konulu fotoğraf sunumu ile yer almıştı. Sanatçıların sertifikalarını festival küratörü Prof. Shi Chun tarafından takdim edildi.

Prof Chun

Kuzeydoğu Hikayeleri

Prof. Shi Chun’un kuzeydoğu hikayelerini belgelediği ‘Zamanın İzi’ fotoğraf gösterimi Kuzeydoğu Çin'de zengin ve çeşitli kültürleri doğuran büyülü kara toprakları konu ediniyor.  İster kömür, çelik ve buharlı motorlarla temsil edilen altın makine çağının endüstriyel kültürü, ister Yangko kazıkları ve kırsal panayırlarla temsil edilen kırsal çiftçilik kültürü olsun, bunların bir arada var oluşu ve birbirleriyle harmanlanıp, kuzeydoğu insanlarının nesillerini besleyişi gözler önüne seriliyor.  Çin'in kuzeydoğusunda doğup büyüyen sanatçı bu topraklardaki insanların kültürel gelişimine dikkat çekerek fotoğraflamış. Bu proje eski endüstrilerin yükselişini ve düşüşünü, batı Liaoning'deki uzun bacaklı Yangko'nun mirasını ve gelişimini, kırsal kentleşme sürecini ve bu çağda sıradan insanların rezonansını ve eşzamanlı gelişimini içeriyor.

Prof. Shi Chun projesinin içeriği hakkında; ‘Umarım memleketimde görüntüleri objektif bir şekilde kaydederek kazandığım büyüme ve deneyimle, ister sevinç, şaşkınlık, acı veya umut olsun, her fotoğrafa en basit duyguları yerleştirip bunları bir araya getirerek ait olduğum hikayeleri aktarabilmişimdir. Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek. Bu benim Kuzeydoğu Hikayelerim’ ifadelerini kullandı.

Prof. Shi Chun’un, küratörlüğünü Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Programı Öğretim Üyesi (SSBF/VAVCD) Yoong Wah Alex Wong’un yaptığı "Kuzey Doğu Hikayeleri" adlı belgesel fotoğraf çalışmaları sergisi 8-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında SSBF Galeri’de görülebilir.

4. GLOBAL GASTROEKONOMİ ZİRVESİ BAŞLIYOR

4. Global Gastroekonomi̇ Zi̇rvesi̇ Başliyor

Türkiye’nin öncü ve güçlü sivil toplum kuruluşu Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD), sektörün ve kamuoyunun merakla beklediği ve geleceğe ışık tutacak “4. Global GastroEkonomi Zirvesi”yle, yeni ufuklar açmaya hazırlanıyor.  Türkiye’nin ve dünyanın alanlarında önemli ve yetkin isimleri, 23 Mayıs’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek, gastronominin ekonomiyle buluşmasına ilişkin konferans, gösterim ve etkinliklerle farklı bakış açılarını ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

GASTRONOMİ, EKONOMİYLE BULUŞUYOR                                                               

Yemeğin sadece yaşamak için değil, toplumsal dayanışma, diyalog, fikir alışverişi, etkileşim ve iletişimi de kapsayan bir sosyalleşme bilinci olduğu kabulüyle TURYİD, yemeğin felsefe, deneysel psikoloji, müzik, sinema ve çağdaş sanatla olan bağlantısına dokunan önemli bir etkinliğe hazırlanıyor. 23 Mayıs’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde kalkınmanın kaldıracı olan gastronomi ve ekonomi, dünyada ilk kez yan yana gelerek 4. Global GastroEkonomi Zirvesi’nde ele alınacak.

Toplumsal sanat için tasarlanmış bir kültür merkezi olan AKM’nin kapılarını ilk kez gastronomi dünyasına açacağı etkinlikte, gastronomi ile sanatın farklı alanları buluşacak, gastronominin bilinen katmanlarının dışında yemeğin felsefe, deneysel psikoloji, müzik, sinema ve çağdaş sanatla olan bağlantısına dokunacak.

TURYİD’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 4. Global GastroEkonomi Zirvesi’nde gastro ekonomiye, sanat ve kültürel miras perspektifinden yeni bir bakışla fuaye alanlarından, kültür sokağına, Yeşilçam Sineması’nda film gösteriminden zirvenin gerçekleşeceği konferansa kadar birçok etkinlikle farklı bir perspektif sunulacak.

Sinemanın büyülü dünyası ve gastronomi

Zirveden bir gün önce 22 Mayıs'ta “2 Film Birden” oturumunda, sınırlı katılımcıyla Tràn Anh Hùng'un yönetmenliğini üstlendiği Şeflerin Aşkı (LA PASSION DE DODIN BOUFFANT) ve Metin Çavuş'un yönetmenliğindeki rePALANGA filmi, sinefillere gastronomi ve sinemanın büyülü dünyasını sunacak.

Gastronominin ekonomi politiği

Zirvenin gastronomi ve ekonomi politiğine ilişkin yapılacak oturumlarında, Mutfak Turizmi Kurucusu & World Food Travel Association Kurucu & CEO'su Erik  Wolf “Türkiye Gastronomi Turizminde Küresel Fırsatları Nasıl Katlar?” başlığındaki sunumuyla, Luis Miguel'in "Eat Spain Up!" sunumunda İspanya yemek kültürü ve dünyadaki yeri, Akdeniz Koruma Derneği Kurucusu Zafer Kızılkaya "Mavi Ekonomi" sunumunda deniz ve okyanusları odağına alan "Mavi Ekonomi" kavramının, sürdürülebilir kalkınma için geleceğe sunduğu imkanları, Ayşin Işık Gence ve End. Müh (MBA) Yeni Çiftçi Platformu Kurucu Başkanı Emrah İnce “Toprak Ana'nın Emri! Sürdürülebilir Tarım, Sürdürülebilir Kalkınma”yı, Yaprak Yapsan moderatörlüğünde düzenlenecek kapsamlı Hatay panelinde ise deprem sonrası Hatay için yapılan çalışmalara katılan gönüllüler, kentin kültür, mimari, yeniden dönüşümü, ekolojik tarımı ele alacaklar.

Farklı disiplinlerin gözünden gastronomi

Etkinlikte ayrıca Prof. İlber Ortaylı "Tanzimattan Günümüze Yemek Kültürümüzü", ünlü deneysel psikolog Profesör Charles Spence duyusal deneyimlerin gastronomi ve ekonomi arasındaki etkileşimini, ünlü edebiyat yazarı Nedim Gürsel İstanbul-Paris ekseninde "café literal"ler üzerinden edebiyat ve gastronomi ilişkisini sunacaklar. Sanatçı-yönetmen ve çiftçi Kutlu Ataman çeşitli sanatçı ve mimarlarla inşa ettiği Palanga çiftliği ile gastronomi ekonomisini, moda tasarımcısı ve stil danışmanı Ece Sükan, moda dünyası ve ağırlama endüstrisinin kurduğu yeni ilişkiyi, ünlü şefler Cem Mansur ve Maksut Aşkar müzik ve gastronominin uyumunu, yapımcılar Birol Güven, Timur Savcı ve Yüksel Aksu "Dünyanın zevkle izlediği Türk Dizileri dünyayı saran Türk mutfağı modası yaratabilir mi?" sorusuna yanıtlarını yapılacak oturumlarda anlatacaklar.

Türkiye’nin ve dünyanın gastronomi gündeminde önemli bir çığır açacak etkinliğe katılım göstermek isteyenler 1 Mayıs’ta satışa çıkan biletleri Biletino’dan temin edebilirler.

JACKIE MATISSE’İN UÇURTMALARI 22 MAYIS'TA İLK KEZ SİZLERLE BULUŞUYOR!

Uçurtma Zamanı Foto

 Arter, Jackie Matisse’in Uçurtma Zamanı başlıklı sergisini, 22 Mayıs Çarşamba günü ilk olarak sizlerle buluşturuyor.

Küratörlüğünü Gill Eatherley’in üstlendiği Uçurtma Zamanı başlıklı sergi, Jackie Matisse’in uçurtmalarını tüm göz alıcılıklarıyla Arter’in yüksek ve alçak tavanlı, aydınlık ve karanlık farklı alanlarında ilk kez boylu boyunca sergileyerek onlara iç mekânda bütünlüklü bir bakış sunuyor.

Sergiyle paralel etkinlikler kapsamında, hareket tasarımı ve yönetimini Polly Motley’nin, video ve canlı görüntü tasarımını Molly Davies’in üstlendiği “Deniz Kuyrukları Performansları” da 22-26 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçileri bekliyor.

‘YAZAN-ÇİZEN LATİF DEMİRCİ’ SERGİSİ KİBELE SANAT GALERİSİ’NDE AÇILDI

Latif Demirci

Türk mizahının önde gelen isimlerinden karikatürist Latif Demirci’nin anısına hazırlanan ‘Yazan-Çizen Latif Demirci’ sergisi İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde açıldı. Latif Demirci’nin hayatına odaklanan sergi 30 Haziran’a kadar ziyaret edilebilir. Karikatür denince ilk akla gelen isimlerden olan Latif Demirci’nin Gırgır dergisinden 2022'deki son karikatürüne kadar tüm eserleri sergide yer alıyor.

Sergide kendine özgü mizah anlayışı ve yarattığı unutulmaz karakterler ile milyonların kalbini kazanan Türkiye’nin önde gelen karikatüristlerinden Latif Demirci’nin sanat hayatına tanıklık edeceksiniz. Hem karikatüristin hayatı hem de Türkiye mizah tarihinin geçişlerini ve o dönem dergilerinin dilinin değişimini  görebileceğiniz sergi bu anlamda çok kıymetli.

Gırgır ekolünün en özel isimlerinden olan sanatçı 2022 yılında aramızdan ayrıldı.

"SHAKESPEARE'İN HAYALETİ" TÜRKİYE'YE GELİYOR 

2 I M G 20240113 W A0014

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu'nun Kıbrıs'taki gösterimlerinde kapalı gişe oynayan ve yoğun ilgi gören oyunu ' "SHAKESPEARE'İN HAYALETİ' 21 Mayıs Salı günü 20:30'da Mersin Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. 

"SHAKESPEARE’İN HAYALETİ" 

KONU: Oyun intikam isteyen ve intikama doymayan bir kral’ın Shakespeare’in hayaleti ile karşılaşması ile başlar. Kral gözü doymaz, kibirli, tahtı’nı bırakmamak için her türlü kötülüğü yapabilecek türdendir. Bir yandan tüm yaptığı kötülüklerin farkındadır ve kendi kendinden intikam almak ister, diğer yandan ise tahtın ona bahşetmiş olduğu güç onu esir almış durumdadır. Kral adeta tahtına yapışmışcasına onu bırakmak istemez. Shakespeare’in hayaleti kral’ın anlattıklarını dinlerken bir yandan da kendi zihninde ona bir son yazmakla meşguldür. Kral’ın sonu, onun karanlık zihni tarafından belirlenecektir.

Ufuk Aydoğan'ın yazdığı, Yönetmenliği'ni Batuhan Oruç'un yaptığı oyunda Ömer Dündar, Ufuk Aydoğan, Sehernaz Yardımcı, Fatima Saatova oynuyor. Işık tasarımı'nı Mehmet Saygıer'in yaptığı oyunda Dekor tasarım'ı da Cem Taşlıovalı'ya ait.

TEV 57. YILINI KONSERLERLE KUTLADI

Hatay Medeniyetler Korosu

Türk Eğitim Vaktı (TEV) kuruluşunun 57. Yılını ‘TEV Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası’ konseriyle kutladı. Sunuculuğunu mezun bursiyer ve Tiyatro Yönetmeni Merve Taşkan’ın üstlendiği gecede, dünyaca ünlü keman virtüözü MSGSÜ öğretim üyesi Özcan Ulucan önderliğindeki TEV Mezun bursiyerleri ve gönüllülerinden oluşan orkestra Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne aldı. Orkestra konserde Türk besteci ve eğitimci Prof. Dr. Ali Özkan Manav tarafından bestelenen Horonlar Eseri’ni de ilk kez icra etti. 

TEV Mütevelliler Heyeti Başkanı Ömer Koç, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü Tekbaş ve TEV Genel Müdürü Banu Taşkın’ın katılımıyla gerçekleşen konserde TEV Türkiye Virtüözleri Oda Orkestrası dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü Tekbaş ve genel müdür Banu Taşkın programda TEV’in sanat alanında eğitim gören öğrencilere yönelik desteklerini aktardı.

HATAY MEDENİYETLER KOROSU’NDAN KONSER

Medeniyetler arasında bir köprü oluşturmak amacıyla üç semavi dine mensup kişilerden oluşan Hatay Medeniyetler Korosu ‘Yüreğimizdeki Işık’ projesi kapsamında İskenderun’da sahne aldı. Konserden elde edilen gelirin bir kısmı depremde ampüte olan çocukların tedavisine aktarılırken bir kısmı da Hatay Valiliği tarafından depremde yetim ve öksüz kalan çocuklara ve gençlere destek olup onları yeniden hayata kazandırmak amacıyla yürütülen ‘Yüreğimizdeki Işık’ projesine bağışlandı.   

‘PARANOYA’ FİLMİ SONBAHARDA VİZYONDA

Paranoya Çekimleri

Yılın merakla beklenen yerli yapımı ‘Paranoya’ nın çekimleri tamamlanmak üzere. Yönetmen koltuğunda Cengiz Özkarabekir'in oturduğu komedi, dram türündeki "Paranoya" filminin oyuncu kadrosunda Onur Buldu, Ege Kökenli, Bülent Şakrak, Füsun Demirel, Osman Alkaş gibi isimler yer alıyor. Film, üniversite öğrencisiyken yazdığı bir şiir yüzünden hapse atılan, hapisteyken babasının cenazesine katılamamasından dolayı paranoyası başlayan Muntazam adlı bir gazetecinin başından geçenleri konu alıyor. Bu film bir polisiye filmi değil, bir kara güldürü. Komik kısmı epeyce fazla. Filmin senaryosu dört yılda tamamlanmış. Film bir kahkaha filmi değil, derdi olan bir film ama içinde ciddi mizah var. Sonbaharda vizyona girmesi planlanan filmin gişesi heyecanla bekleniyor.

MURAT EVGİN KOLOMBİYA’DA

 Kolombiya’da “Başarılı dizilerin arkasındaki ses” olarak tanınan söz yazarı ve besteci Murat Evgin, geçtiğimiz gün müzik çalışmaları için Kolombiya'nın başkenti Bogota’ya gitti.

Havaalanında 3,5 yaşından beri şarkılarını söyleyen küçük hayranı Valeria ve annesi Pilar tarafından karşılanan sanatçı, katıldığı BIME Live Festival’de Kolombiyalı şarkıcılar – şarkı yazarları; Ines Gaviria ve Mauricio y Palodeagua ile bir araya geldi. Evgin, Kolombiya Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun’u da ziyaret etti.